https://zulawytv.pl/8214/sasiad-zakrecil-zawor-rodzina-z-czworka-dzieci-dwa-miesiace-bez-wody
W poniedziałek komornik próbował przełamać tzw. opór dłużnika, czyli ostatni etap egzekucji postanowienia, o którego zabezpieczeniu udzielił sąd rejonowy w Malborku powództwu prokuratora w Malborku w dniu 10 lipca 2020 r.
Nie udało się tego przeprowadzić, bo stan faktyczny odbiegał od pierwotnych ustaleń, czyli nie tylko zakręcono zawór wody, ale też zdemontowano rury dostarczające do lokalu mieszkalnego wodę.
Istota problemu polega na tym, że sąd, prokuratura i komornik poruszają się w granicach prawa i decyzji tych nie da się przyspieszyć. Natomiast oponent procesowy druga strona podejmuje działania, które są działaniami bezprawnymi, ale co nie oznacza, że jesteśmy bez wyjścia- mówi p.o. Prokurator Rejonowy Agnieszka Gorczyńska z Malborka.
W ocenie prokuratury, która odbiega od ustaleń powziętych na miejscu przez komornika, w którego ocenie umocowanie egzekucyjne sądowe nie dało możliwości doprowadzenia do odbudowania zdemontowanego przyłącza wody i przywrócenia tej wody rodzinie.
W mojej ocenie postanowienie sądu rejonowego w Malborku, który udzielił zabezpieczenia powództwu, jest na tyle ujęte szeroko, że pozwala przywrócić dostęp do bieżącej wody i tej rodzinie. Pozwala także na wykonanie na koszt dłużnika w tym wypadku wspólnocie mieszkaniowej, która została umocowana do tej czynności przez sąd również odbudowanie tego brakującego przyłącza i doprowadzenie do sytuacji, w której woda popłynie do tego lokalu.
Komornik dla pewności zwrócił się do sądu z zapytaniem o doprecyzowanie tego postanowienia i wyjaśnienie wątpliwości czy przystąpić do odbudowy tego przyłącza w ramach udzielonego zabezpieczenia temu roszczeniu, czy wystąpić o nowe postanowienie. W ocenie prokurator Agnieszki Górczyńskiej to postanowienie jest wystarczające, by zrobić nowe przyłącze i obciążyć kosztami dłużnika.
To całe zdarzenie ma nie tylko aspekt cywilno-prawny, czyli nie tylko prokurator rejonowy w Malborku podejmuje działania na rzecz osób pokrzywdzonych, czyli rodziny pozostającej bez wody, ale również jest prowadzone postępowanie karne wyjaśniające, czy sytuacja narażała rodzinę na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia, czy działaniem osób podejrzewanych było zmuszanie pokrzywdzonych do określonego zachowania, czy doszło do zniszczenia mienia i czyjego mienia, należy to wyjaśnić w postępowaniu karnym.
Jest to sprawa bezprecedensowa-mówi pani prokurator-w mojej karierze, jak też sędziów orzekających i komornika, nie spotkano takiego oporu dłużnika, dojścia egzekucji aż do tego etapu.
W tej sprawie było kilka takich etapów wymienia pani prokurator- udzielenie zabezpieczenia przez sąd, zakreślenie terminu dłużnikowi do realizacji tego postanowienia – bezskuteczne, umocowanie wspólnoty do wykonania na koszt dłużnika przyłącza podłączenia wody bezskuteczne, i przełamanie oporu dłużnika – bezskuteczne.
Co dalej? Jak długo rodzina z czwórką dzieci pozostanie bez wody?
Wspólnota mieszkaniowa i prokuratura zwrócili się już o kosztorys nowego przyłącza do Centralnego Wodociągu Żuławskiego. Wskutek oporu dłużnika na podstawie postanowienia sądowego Centralny Wodociąg Żuławski wykona nowe przyłącze, a kosztami zostanie obciążony dłużnik, właściciel zakładu stolarskiego, na którego terenie zdemontowano nielegalnie rurociąg.
Więcej w materiale wideo.