Wydanie nr 130 / 2024   

 

80. rocznica wyzwolenia KL Stutthof – hołd pamięci i refleksja nad historią

Dziś, 9 maja 2025 roku, na terenie Muzeum Stutthof w Sztutowie odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof. To właśnie tego dnia, w 1945 roku, po 2077 dniach niewyobrażalnego cierpienia, zakończył się dramat tysięcy więźniów – ludzi różnych narodowości, wyznań i profesji, którzy padli ofiarą zbrodniczej ideologii.

Przez obóz KL Stutthof przeszło ponad 110 tysięcy osób z 28 krajów, w tym Polacy, Żydzi, Norwegowie, Czesi i Niemcy. Byli wśród nich przedstawiciele inteligencji, duchowieństwa, a także zwykli obywatele – kobiety, mężczyźni, młodzież i dzieci. Wielu z nich nie przeżyło – zginęli w wyniku nieludzkich warunków życia, głodu, chorób oraz brutalnych represji.

Główna część uroczystości odbyła się pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa, gdzie zgromadzeni oddali hołd ofiarom, a także uczcili ich odwagę i niezłomność. Wśród uczestników byli byli więźniowie KL Stutthof: Helena Majkowska, Maria Kowalska, Petronela Brywczyńska i Andrzej Kaźmierczak. Obecność świadków historii nadała wydarzeniu szczególny, głęboko poruszający wymiar.

W obchodach uczestniczyli również przedstawiciele władz państwowych i zagranicznych, w tym Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, Wojewoda Pomorska Beata Rutkiewicz, ambasadorowie Izraela i Litwy, konsulowie oraz delegacje samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych, uczniowie pomorskich szkół i mieszkańcy regionu.

Powiat Nowodworski, na zaproszenie Dyrektora Muzeum Piotra Tarnowskiego, reprezentowali: Starosta Barbara Ogrodowska, Wicestarosta Lubomir Głowacki, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Henryk Ząbek, Radny Powiatu Kamil Bemowski.

W imieniu mieszkańców Gminy Nowy Dwór Gdański wiązankę kwiatów złożył Burmistrz Jacek Michalski.

Gminę Stegna reprezentowali Zastępca Wójta Tomasz Gajewski oraz Sekretarz Gminy Marzena Jaroszewska. Gminę Sztutowo reprezentowali Sekretarz Gminy Anna Góra i Przewodniczący Rady Gminy Marcin Owsiński.

Zwieńczeniem uroczystości było złożenie wieńców pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa – symbolicznym miejscem, które przypomina o tragicznym rozdziale historii i ludzkim cierpieniu, którego nigdy nie możemy zapomnieć.

Dzisiejsze spotkanie było nie tylko wyrazem pamięci, ale również ważną lekcją dla przyszłych pokoleń. Pamięć o ofiarach KL Stutthof to nasz obowiązek – to część naszej wspólnej tożsamości, a zarazem przestroga, by historia ta nigdy się nie powtórzyła.

 

muzeum stutthof11
muzeum stutthof13
muzeum stutthof19
muzeum stutthof20
muzeum stutthof16
muzeum stutthof04
muzeum stutthof10
muzeum stutthof14
muzeum stutthof18
muzeum stutthof08
muzeum stutthof12
muzeum stutthof03
muzeum stutthof02
muzeum stutthof06
muzeum stutthof01
muzeum stutthof09
muzeum stutthof05
muzeum stutthof17
muzeum stutthof15
rocznica kl stutthof (7)
rocznica kl stutthof (8)
rocznica kl stutthof (9)
rocznica kl stutthof (5)
rocznica kl stutthof (6)
rocznica kl stutthof (45)
rocznica kl stutthof (46)
rocznica kl stutthof (40)
rocznica kl stutthof (41)
rocznica kl stutthof (42)
rocznica kl stutthof (43)
rocznica kl stutthof (44)
rocznica kl stutthof (4)
rocznica kl stutthof (37)
rocznica kl stutthof (38)
rocznica kl stutthof (39)
rocznica kl stutthof (33)
rocznica kl stutthof (34)
Previous Next Play Pause
fot Gmina NDG, UW w Gdańsku,
piątek, 09 maj 2025 14:29

Elbląg. Wybierz weekend z CRW Dolinka

Weekend to najlepsza okazja na zaplanowanie aktywnego wypoczynku, zrelaksowania się po pracowitym tygodniu albo po prostu spędzenia go w gronie najbliższych. Centrum Rekreacji Wodnej Dolinka to idealna propozycja takiego miejsca, tu każdy znajdzie coś dla siebie bez względu na panującą pogodę za oknem.

Obiekt oferuje wachlarz atrakcji - od intensywnego pływania, przez wodne zabawy jak i po regenerację ciała i umysłu. Warto również podkreślić, że Dolinka poleca się niezależnie od pogody, a najbliższe prognozy przewidują chłodniejsze temperatury i możliwe opady deszczu. Ciepła woda, rozgrzewająca strefa saun, przypadną na pewno do gustu tym, którzy nie lubią zimna. To również idealna opcja dla osób aktywnych, które nie chcą przekładać treningu fizycznego ze względu na złą pogodę.

Centrum Rekreacji Wodnej Dolinka posiada aż trzy strefy do dyspozycji: sportową, rekreacyjną i relaksu. W strefie sportowej na odwiedzających czeka profesjonalny basen z ośmioma torami, który zadowoli zarówno amatorów pływania, jak i zapalonych sportowców. Dla rodzin z dziećmi szczególnie polecamy strefę rekreacyjna. To raj dla dzieci i dorosłych, pełen wodnych atrakcji, które przypadną do gustu każdemu bez wyjątku. Najmłodsi mogą tutaj się świetnie bawić m.in. w kolorowym brodziku z zabawkami, czy korzystać ze zjeżdżalni. Po długim i intensywny tygodniu doskonałą opcją na weekend będzie również skorzystanie ze strefy relaksu. Na odwiedzających tę strefę czeka kompleks saun, wanny z hydromasażem, podgrzewane leżaki czy strefa schładzania.

Centrum Rekreacji Wodnej Dolinka zaprasza codziennie od 6:00 do 22:00. Bilety można kupić w kasie, a osoby posiadające karnet MOSiR mogą liczyć na dodatkowe korzyści. Wizytę warto zaplanować już dziś i tym samym przekonać się, że relaks w weekend może być nie tylko odprężający, ale również aktywny.

Tekst i fot. MOSiR

czwartek, 08 maj 2025 12:44

Ogłoszenie Wójta Gminy Sztutowo

Ogłoszenie Wójta Gminy Sztutowo w sprawie sporządzenia wykazu nieruchomości przeznaczonych do  wydzierżawienia

Działając na podstawie art.35 ust.1 i 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2024 r.  poz. 1145 ze zmianami)  o g ł a s z a m, co następuje: z zasobu nieruchomości stanowiących własność komunalną przeznaczone zostały do użyczenia na okres do 3 lat następującą nieruchomość:

1.

- oznaczenie nieruchomości według księgi wieczystej oraz katastru nieruchomości – KW GD2M/00058253/5, dz. nr 537/1 Kąty Rybackie

- powierzchnia nieruchomości – 0,3328 ha,  opis nieruchomości – nieruchomość gruntowa

- przeznaczenie nieruchomości i sposób jej zagospodarowania – parking

- termin zagospodarowania nieruchomości – nie dotyczy

- cena nieruchomości – nie dotyczy

- wysokość stawek procentowych opłat z tytułu użytkowania wieczystego – nie dotyczy

-  wysokość opłat z tytułu użytkowania, najmu lub dzierżawy – bezpłatna umowa użyczenia

- terminy wnoszenia opłat – nie dotyczy

- zasady aktualizacji opłat – nie dotyczy

- informacje o przeznaczeniu do zbycia lub oddania w użytkowanie, najem, dzierżawę lub użyczenie –  umowa użyczenia dla Stowarzyszenia Miłośników Kątów Rybackich na okres 3 lat

- termin do złożenia wniosku przez osoby, którym przysługuje pierwszeństwo w nabyciu nieruchomości na podstawie art. 34 ust. 1 pkt 1 i pkt 2.ustawy o gospodarce nieruchomościami – nie dotyczy

Ogłoszenie wywieszone będzie na tablicy ogłoszeń, w BIP Gminy Sztutowo, www.sztutowo.pl oraz w prasie od dnia 08.05.2025 r. do 29.05.2025 r   

Z up. Wójta Gminy Sztutowo

Sekretarz Gminy

Anna Góra

podpis nieczytelny/                                                                                                                                                                                                                                                    

czwartek, 08 maj 2025 12:32

Zawiadomienie Wójta Gminy Sztutowo

Zawiadomienie Wójta Gminy Sztutowo

Wójt Gminy Sztutowo na podstawie art. 35 ust. 1 i 2  ustawy  z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2024 r. poz. 1145 z późniejszymi zmianami) informuje, że  w dniu 08.05.2025 r. w siedzibie Urzędu Gminy w Sztutowie ul. Gdańska 55 oraz na stronie www.sztutowo.pl,  BIP Gminy Sztutowo, oraz w prasie został zamieszczony wykaz nieruchomości  przeznaczonych do użyczenia na okres do 3 lat.

Wykaz zamieszczony będzie od dnia  08.05.2025 r. do 29.05.2025 r.

Z up. Wójta Gminy Sztutowo

Sekretarz Gminy

Anna Góra

/podpis nieczytelny/

Już 10 maja o 8 rano z Mikoszewa startuje 5. edycja Baltic Bike Challenge! 


245 zawodników podejmie wyzwanie przejechania jednej z dwóch pętli/tras.

PĘTLA 150 km – szybka i malownicza trasa przez Mierzeję Wiślaną i Żuławy.
PĘTLA 500 km – częściowo pokrywa się z Małą Pętlą, a potem prowadzi dalej przez Kanał Elbląski, Miłomłyn, Kwidzyn i Malbork.


Limit czasowy na krótkim dystansie to 24 godziny, a na długim – 60 godzin.


To niezapomniane rowerowe wyzwanie na trasach pełnych emocji i przygód! 

Organizatorem wydarzenia jest ultravelo

Szczegóły o wyścigu znajdziesz na stronie: ultravelo.pl

Kibicuj zawodnikom na dwa sposoby:

✅ Na żywo – stań na trasie i wspieraj ich energią!
✅ Online – śledź pozycje zawodników w czasie rzeczywistym dzięki nadajnikom GPS:

500 km: https://bbc25500.bbtracker.pl/
150 km: https://bbc25150.bbtracker.pl/

Nie przegap tej wyjątkowej rowerowej przygody!

Ogłoszenie Burmistrza Nowego Dworu Gdańskiego o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Nowy Dwór Gdański dla części obrębów Lubieszewo oraz Orłowo wraz z przeprowadzeniem strategicznej oceny oddziaływania na środowisko

Na podstawie art. 17 pkt 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1130 z późn. zm.), w związku z art. 6a ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 317), oraz art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1112 z późn. zm.) zawiadamiam o podjęciu przez Radę Miejską w Nowym Dworze Gdańskim uchwały nr 120/XVI/2025 z dnia 23 kwietnia 2025 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Nowy Dwór Gdański dla części obrębów Lubieszewo oraz Orłowo.

Z treścią wyżej wymienionej uchwały można zapoznać się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Nowym Dworze Gdańskim:

https://prawomiejscowe.pl/UrzadMiejskiwNowymDworzeGdanskim/document/1174242/Uchwala-120_XVI_2025

Zainteresowani mogą składać wnioski do wyżej wymienionego planu miejscowego. Zgodnie z art. 8g ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1130 z późn. zm.) wnioski do projektu planu miejscowego składa się na piśmie utrwalonym w postaci papierowej lub elektronicznej, w tym za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej, na formularzu w postaci papierowej lub w formie dokumentu elektronicznego w Urzędzie Miejskim w Nowym Dworze Gdańskim lub pocztą na adres: Urząd Miejski w Nowym Dworze Gdańskim, ul. Wejhera 3, 82-100 Nowy Dwór Gdański, na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub poprzez platformę e-puap w terminie 21 dni od dnia zamieszczenia niniejszego ogłoszenia.

Wnioski do projektu planu miejscowego można składać na formularzu, którego wzór zastał określony w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 13 listopada 2023 r. w sprawie wzoru formularza pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego (Dz. U. z 2023 r. poz. 2509). Wzór ww. formularza jest dostępny na stronie: https://bip.miastonowydwor.pl/wniosek-do-aktu-planowania-przestrzennego.html

Składający wnioski do projektu planu miejscowego podaje swoje imię i nazwisko albo nazwę oraz adres zamieszkania albo siedziby oraz adres poczty elektronicznej, o ile taki posiada, a także wskazuje czy jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości objętej wnioskiem.

Jednocześnie na podstawie art. 46 ust.1 pkt 1 oraz art. 54 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1112 z późn. zm.) zawiadamiam o przystąpieniu do przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla wyżej wymienionego miejscowego planu. Zainteresowani mogą składać uwagi i wnioski do strategicznej oceny oddziaływania na środowisko projektu planu miejscowego w terminie 21 dni od dnia zamieszczenia niniejszego ogłoszenia.

Zgodnie z art. 40 ww. ustawy uwagi i wnioski mogą być wnoszone w formie pisemnej na adres: Urząd Miejski w Nowym Dworze Gdańskim, ul. Wejhera 3, 82-100 Nowy Dwór Gdański, ustnie do protokołu, za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub poprzez platformę e-puap. Uwaga lub wniosek powinien zawierać nazwisko, imię, nazwę i adres wnioskodawcy, przedmiot wniosku oraz oznaczenie nieruchomości, której dotyczy.

Przedłożone wnioski i uwagi podlegają rozpatrzeniu przez Burmistrza Nowego Dworu Gdańskiego.           

Ponadto informuję, że zgodnie z art. 6e ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, dnia 20.05.2025 r. o godzinie 1600, odbędzie się spotkanie otwarte w Urzędzie Miejskim w Nowym Dworze Gdańskim, ul. Ernesta Wejhera 3, 82-100 Nowy Dwór Gdański, w formie spotkania bezpośredniego, dotyczące możliwych rozwiązań planistycznych dla obszaru objętego uchwałą. Następnie dnia 21.05.2025 r. o godzinie 1630 odbędzie się transmitowane spotkanie otwarte, prowadzone za pomocą środków porozumiewania się na odległość, umożliwiające zabieranie głosu, zadawanie pytań i składanie uwag, również dotyczące możliwych rozwiązań planistycznych dla obszaru objętego uchwałą.

Informację o łączu do transmitowanego spotkania będzie można uzyskać najpóźniej w dniu spotkania na stronie: https://miastonowydwor.pl/

 

Klauzula informacyjna

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Ogólne rozporządzenie o ochronie danych), informujemy, iż:

1. administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego z siedzibą w Urzędzie Miejskim w Nowym Dworze Gdańskim, ul. Ernesta Wejhera 3, 82-100 Nowy Dwór Gdański;

2. inspektorem ochrony danych w Urzędzie Miejskim w Nowym Dworze Gdańskim jest Pan Tomasz Henzler, kontakt: adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ;

3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu :

a) wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze, (art. 6 ust 1 pkt c)

b) realizacji umów zawartych z kontrahentami Gminy Nowy Dwór Gdański, (art. 6 ust 1 pkt b)

c) w pozostałych przypadkach Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą wyłącznie na podstawie wcześniej udzielonej zgody w zakresie i celu określonym w treści zgody, (art. 6 ust 1 pkt a)

4. odbiorcą Pani/Pana danych osobowych będą podmioty upoważnione na podstawie przepisów prawa;

5. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej;

6. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu, w którym zostały pozyskane;

7. posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem;

8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.;

9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych w zakresie wymaganym ustawodawstwem jest obligatoryjne, a w pozostałych przypadkach ma charakter dobrowolny.

Wykaz nieruchomości stanowiącej własność Gminy Stegna przeznaczonej do dzierżawy w trybie bezprzetargowym

 

Lp.                        

Miejscowość                        

Nr działki                        

Pow. 
w ha 

Nr KW                        

Opis 
nieruchomości 

Wartość nieruchomości Wysokość czynszu 
dzierżawnego 

Czas trwania 
umowy 


Uwagi 

 

1.

Mikoszewo

215/3

0,0419 ha

GD2M/

00041099/5      

Przedmiotem dzierżawy jest  działka nr 215/3 o pow. 0,0419 ha, położona w miejscowości Mikoszewo z przeznaczeniem   pod usytuowanie stacji bazowej telefonii komórkowej.

Według ewidencji gruntów i budynków działka oznaczona  jest symbolem PsV- pastwiska trwałe, W-PsV - grunty pod rowami i N- nieużytki.

1.257,00 zł. netto miesięcznie plus obowiązujący podatek VAT- 23%.

Czynsz miesięczny płatny do 20 dnia każdego miesiąca.

do lat 10 od dnia podpisania umowy            

Dzierżawca wyłoniony w trybie bezprzetargowym.

Do czynszu dzierżawnego zostanie doliczony podatek VAT w wysokości 23%. Dzierżawca jest zobowiązany do zapłaty podatku od nieruchomości.  Czynsz dzierżawny będzie podwyższany rokrocznie na podstawie rocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego bez konieczności sporządzenia aneksu do umowy dzierżawy.

 

Wykaz zostaje wywieszony na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy w Stegnie, oraz zamieszczony na stronie internetowej www.stegna.pl   oraz BIP Stegna dnia 08 maja 2025 roku na okres 21 dni.

czwartek, 08 maj 2025 12:07

Zawiadomienie Wójta Gminy Stegna

Zawiadomienie Wójta Gminy Stegna

Wójt Gminy Stegna na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2024 r., poz. 1145 ze zm.) informuje, że w dniu 08 maja 2025 roku w siedzibie Urzędu Gminy w Stegnie, ul. Gdańska 34 został wywieszony, na okres 21 dni wykaz nieruchomości stanowiącej własność Gminy Stegna, przeznaczonej do dzierżawy w trybie bezprzetargowym.

Wykaz został również opublikowany na stronie internetowej www.stegna.pl oraz BIP Stegna.

Stegna, dnia 08.05.2025 r.

W dzisiejszym świecie, gdzie nieprzewidywalne sytuacje mogą zdarzyć się w każdej chwili, umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest nieoceniona. Kurs pierwszej pomocy to nie tylko formalność, ale przede wszystkim praktyczna wiedza, która może uratować życie. Niezależnie od tego, czy jesteś rodzicem, nauczycielem, pracownikiem biurowym, czy sportowcem, posiadanie umiejętności pierwszej pomocy jest kluczowe. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego warto zainwestować czas w taki kurs, jakie korzyści z niego płyną oraz gdzie można go odbyć w Trójmieście.

 

Kurs pierwszej pomocy – szkolenie dla każdego, kto chce pomóc

Kurs pierwszej pomocy to szkolenie, które powinno być dostępne dla każdego. Jego celem jest nauczenie uczestników, jak reagować w sytuacjach awaryjnych, takich jak wypadki drogowe, nagłe zatrzymanie krążenia, czy urazy w miejscu pracy. Wiedza zdobyta podczas kursu pozwala na szybkie i skuteczne działanie, co jest kluczowe w pierwszych minutach po wypadku.

Podczas kursu uczestnicy uczą się m.in. jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO), jak używać automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED), a także jak postępować w przypadku zadławień, krwotoków czy złamań. Szkolenie obejmuje zarówno teorię, jak i praktykę, co pozwala na lepsze przyswojenie wiedzy.

Warto podkreślić, że kurs pierwszej pomocy jest dostosowany do różnych grup wiekowych i zawodowych. Dla dzieci i młodzieży przygotowywane są specjalne programy edukacyjne, które w przystępny sposób uczą podstawowych zasad bezpieczeństwa i pierwszej pomocy. Dla dorosłych dostępne są bardziej zaawansowane kursy, które uwzględniają specyfikę różnych zawodów.

Gdzie odbyć kurs pierwszej pomocy w Trójmieście?

Trójmiasto oferuje wiele możliwości odbycia kursu pierwszej pomocy. W Gdyni, jednym z polecanych miejsc jest https://link-med.pl/kurs-pierwszej-pomocy-gdynia/, gdzie doświadczeni instruktorzy prowadzą zajęcia w nowoczesnych salach szkoleniowych. Kursy są dostosowane do potrzeb uczestników, a ich program obejmuje zarówno podstawowe, jak i zaawansowane techniki pierwszej pomocy.

W Gdańsku również można znaleźć renomowane ośrodki szkoleniowe. Jednym z nich jest https://link-med.pl/kurs-pierwszej-pomocy-gdansk/, który oferuje szeroki wachlarz kursów, od podstawowych po specjalistyczne. Uczestnicy mają możliwość nauki w komfortowych warunkach, z dostępem do nowoczesnego sprzętu medycznego.

Sopot, choć mniejszy, również nie pozostaje w tyle. Kursy pierwszej pomocy w tym mieście można odbyć w https://link-med.pl/kurs-pierwszej-pomocy-sopot/, gdzie profesjonalni instruktorzy z pasją przekazują swoją wiedzę. Dzięki małym grupom szkoleniowym, każdy uczestnik ma szansę na indywidualne podejście i dokładne przyswojenie materiału.

Dlaczego warto zainwestować w kurs pierwszej pomocy?

Inwestycja w kurs pierwszej pomocy to inwestycja w bezpieczeństwo – zarówno własne, jak i innych. Wiedza zdobyta podczas szkolenia może okazać się bezcenna w sytuacjach kryzysowych. Umiejętność szybkiego i skutecznego działania może uratować życie, a także zminimalizować skutki wypadków.

Oprócz oczywistych korzyści zdrowotnych, ukończenie kursu pierwszej pomocy może również przynieść korzyści zawodowe. W wielu branżach posiadanie certyfikatu z pierwszej pomocy jest dodatkowym atutem, który może zwiększyć szanse na zatrudnienie lub awans. Pracodawcy coraz częściej doceniają pracowników, którzy potrafią zachować zimną krew i działać w sytuacjach awaryjnych.

Podsumowując, kurs pierwszej pomocy to nie tylko formalność, ale przede wszystkim praktyczna wiedza, która może uratować życie. Niezależnie od wieku czy zawodu, każdy powinien rozważyć udział w takim szkoleniu. Dzięki temu będziemy lepiej przygotowani na nieprzewidywalne sytuacje, które mogą zdarzyć się w każdej chwili.

 

– Artykuł sponsorowany

Świadectwa energetyczne: Klucz do efektywności energetycznej budynków

 
Świadectwa energetyczne stały się nieodłącznym elementem współczesnego budownictwa, odgrywając kluczową rolę w ocenie efektywności energetycznej budynków. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz potrzeby redukcji zużycia energii, świadectwa te pomagają właścicielom nieruchomości zrozumieć, jak ich budynki zużywają energię i jakie kroki mogą podjąć, aby poprawić ich efektywność. W artykule tym przyjrzymy się bliżej procesowi audytu energetycznego, który jest podstawą do wydania świadectwa energetycznego, oraz omówimy, kto jest uprawniony do jego przeprowadzenia.

Audyty energetyczne – jak przebiega proces?

Audyty energetyczne są kompleksowym procesem oceny zużycia energii w budynku. Proces ten rozpoczyna się od szczegółowej analizy dokumentacji technicznej budynku, w tym planów architektonicznych, specyfikacji technicznych oraz danych dotyczących zużycia energii. Następnie audytor przeprowadza wizję lokalną, podczas której ocenia stan techniczny budynku, izolację termiczną, systemy grzewcze, wentylacyjne oraz oświetleniowe.

W trakcie audytu zbierane są dane dotyczące rzeczywistego zużycia energii, które następnie są porównywane z danymi teoretycznymi. Na podstawie zebranych informacji audytor sporządza raport zawierający szczegółowe zalecenia dotyczące poprawy efektywności energetycznej budynku. Raport ten może obejmować propozycje modernizacji systemów grzewczych, wymiany okien, poprawy izolacji czy instalacji odnawialnych źródeł energii.

Warto zaznaczyć, że audyt energetyczny nie tylko identyfikuje obszary wymagające poprawy, ale również dostarcza właścicielom budynków informacji o potencjalnych oszczędnościach finansowych wynikających z wdrożenia rekomendowanych działań.

Kto może wykonać audyt energetyczny?

Audyt energetyczny może być przeprowadzony wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia. W Polsce audytorzy energetyczni muszą posiadać certyfikaty potwierdzające ich kompetencje w zakresie oceny efektywności energetycznej budynków. Certyfikaty te są wydawane przez odpowiednie instytucje po ukończeniu specjalistycznych szkoleń oraz zdaniu egzaminów.

Wybór odpowiedniego audytora jest kluczowy dla uzyskania rzetelnego i dokładnego raportu. Warto zwrócić uwagę na doświadczenie audytora oraz jego referencje. W regionie Rumia, profesjonalne usługi audytu energetycznego oferuje https://certyfikatyzaborowski.pl/audyt-energetyczny/rumia/, gdzie specjaliści zapewniają kompleksową obsługę i doradztwo.

Podobnie, w Redzie można skorzystać z usług audytorów dostępnych pod adresem https://certyfikatyzaborowski.pl/audyt-energetyczny/reda/, którzy oferują profesjonalne podejście do każdego zlecenia. W Wejherowie natomiast, audyty energetyczne są realizowane przez ekspertów dostępnych na stronie https://certyfikatyzaborowski.pl/audyt-energetyczny/wejherowo/.

Znaczenie świadectw energetycznych w kontekście prawnym i ekologicznym

Świadectwa energetyczne mają istotne znaczenie nie tylko z punktu widzenia właścicieli nieruchomości, ale również w kontekście prawnym i ekologicznym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, posiadanie świadectwa energetycznego jest wymagane przy sprzedaży lub wynajmie budynku. Dokument ten dostarcza potencjalnym nabywcom lub najemcom informacji o efektywności energetycznej nieruchomości, co może mieć wpływ na decyzję o zakupie lub wynajmie.

Z punktu widzenia ekologicznego, świadectwa energetyczne promują zrównoważone budownictwo i wspierają działania na rzecz ochrony środowiska. Poprzez identyfikację obszarów wymagających poprawy, właściciele budynków są zachęcani do inwestowania w technologie i rozwiązania, które zmniejszają zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych.

Podsumowując, świadectwa energetyczne są nie tylko narzędziem oceny efektywności energetycznej budynków, ale również ważnym elementem strategii zrównoważonego rozwoju. Dzięki nim możliwe jest nie tylko obniżenie kosztów eksploatacji budynków, ale również przyczynienie się do ochrony naszej planety.

– Artykuł sponsorowany
Strona 1 z 649