Wydanie nr 56 / 2023   

 

Projekt ustawy metropolitalnej dla Pomorza trafił do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na ręce wiceministra złożyli go wspólnie wojewoda pomorska, marszałek województwa pomorskiego, przewodniczący Związku Uczelni w Gdańsku oraz samorządowcy z Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot. Po raz kolejny rozpoczyna się droga legislacyjna dla ustawy, o którą wójtowie, prezydenci, burmistrzowie i starostowie zabiegają już od ośmiu lat. Metropolia na Pomorzu to nie tylko prawne możliwości współpracy, ale także dodatkowe środki na realizację działań dla mieszkańców. 

22 lutego w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządowców z OMGGS z Pomorskim Zespołem Parlamentarnym oraz wiceministrem MSWiA Tomaszem Szymańskim i dyrektorem Grzegorzem Ziomkiem z MSWiA .

W spotkaniach udział wzięli Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorska, Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni i prezes Rady OMGGS, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i wiceprezes Rady OMGGS, Magdalena Czarzyńska-Jachim, p.o. prezydenta Sopotu oraz Krzysztof Krzemiński, burmistrz Redy, Mirosław Chyła, burmistrz Pelplina, Marian Cichon, starosta powiatu gdańskiego wraz z zastępczynią Natalią Błońską, Mirosław Augustyn, starosta powiatu tczewskiego, Leszek Sarnowski, starosta powiatu sztumskiego, Marek Zimakowski, wójt Przywidza, Michał Nowak, p.o. wójta gminy Pruszcz Gdański, Bogusława Engelbrecht, wójt Lini, rektor Marcin Gruchała, przewodniczący Związku Uczelni w Gdańsku im. D. Fahrenheita oraz posłowie: Magdalena Kołodziejczak, Agnieszka Pomaska, Jacek Karnowski, Magdalena Sroka, Piotr Adamowicz, Patryk Gabriel, Stanisław Lamczyk, senatorowie Ryszard Świlski i Leszek Czarnobaj. 

- To, co udało wam się zrobić to m.in. to, że uzyskaliście Państwo akceptację i zrozumienie. Podtrzymuję, że jest to dla nas również bardzo ważne - tak samo, jak ustawa metropolitalna. Oczekiwania społeczne wobec idei obszarów metropolitalnych są niezwykłe - jak również wokół ustawy. Mają Państwo moje wsparcie w tym zakresie - powiedział na spotkaniu wiceminister MSWiA Tomasz Szymański. I dodał, że jest to bardzo ważny społecznie projekt, dlatego będzie procedowany jako projekt rządowy.  

To ustawa, na którą czekają wszystkie pomorskie gminy

Od ośmiu lat samorządowcy OMGGS z 61 gmin i powiatów zabiegają o prawne usankcjonowanie metropolii. W 2020 r. projekt ustawy trafił do Sejmu jako senacka inicjatywa ustawodawcza. Jednak na początku zeszłego roku, po dwóch latach w tzw. “zamrażarce sejmowej” posłowie zdecydowali o odrzuceniu pierwszego czytania. 

- Dzisiaj Pomorski Zespół Parlamentarny, ale także wiceminister do spraw samorządu w MSWiA otrzymali od pomorskich samorządowców projekt ustawy metropolitalnej. Jest to niezwykle ważne ze względu na kwestie rozwojowe naszej metropolii, chociażby kwestie związane z transportem i ochroną klimatu. Mam nadzieję, że to zrozumienie zarówno w Sejmie, jak i w rządzie będzie - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, wiceprezes Rady OMGGS. 

- Ustawa to nie tylko regulacje prawne, ale przede wszystkim rzeczywisty klimat współpracy, który towarzyszy nam od wielu lat. Przede wszystkim współdziałamy od najmniejszych do największych gmin, jako jedność. Wierzę, że ta inicjatywa, która została dzisiaj tak przychylnie przyjęta, spotka się ze sprawną realizacją i wkrótce doczekamy przyjęcia przez Sejm ustawy metropolitalnej. To ustawa, na którą czekają wszystkie pomorskie gminy- powiedział Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni i prezes Rady OMGGS. 

Przygotowanie projektu to wysiłek wielu zaangażowanych stron - wojewody, marszałka, środowiska akademickiego, a także samorządowców z OMGGS.  Projekt popierają środowiska naukowe, biznesowe oraz związki samorządowe. Poparcie dla ustawy deklarują też pomorscy posłowie i senatorowie. 

- Pomorzanie czekają na tę ustawę już od wielu lat. Nie ma już żadnych przeszkód, żebyśmy ją przyjęli. To dobra ustawa dla wszystkich mieszkańców całego Pomorza. Bez zbędnej zwłoki chcę, żeby Sejm, a później Senat ją procedowali i przyjmiemy ją na pewno - zapewnia  senator Ryszard Świlski. 

- Od 13 lat współpracujemy w ramach stowarzyszenia metropolitalnego. Jeżeli chcemy rozwijać Pomorze - metropolia musi powstać. Mogę powiedzieć, że my jako byli samorządowcy z metropolii- tematu nie odpuścimy - obiecują posłanka Magdalena Kołodziejczak i poseł Jacek Karnowski.

Co daje ustawa metropolitalna?

Ustawa metropolitalna to wyrównanie szans wszystkich mieszkańców OMGGS. To korzyści nie tylko dla miast, ale przede wszystkim dla gmin wiejskich, które czerpią z potencjału dużych samorządów.

- Dla nas jest ten projekt niezwykle ważny, bo chodzi w nim o integrację prowincji z metropolią. Kwestie transportowe, klimatyczne, edukacyjne, kulturalne - wiele płaszczyzn, gdzie możemy się spotkać i dyskutować. Mamy nadzieję, że ustawa o związku metropolitalnym zostanie uchwalona jak najszybciej - powiedział Leszek Sarnowski, starosta powiatu sztumskiego

Ustawa metropolitalna to wspólne planowanie inwestycji i przebiegu dróg, rozbudowa siatki połączeń, zakup dodatkowych autobusów, tramwajów, trolejbusów i pociągów, lepsze skomunikowanie mniejszych miejscowości, wspólna troska o ochronę klimatu i czyste powietrza, a także rozwój zrównoważonej mobilności i lepsza promocja w Europie i na świecie. Ustawa to także dodatkowe środki na realizację wspólnych zadań. Powstanie metropolii oznacza, że  co roku na Pomorzu zostanie kilkaset milionów złotych (5,75% podatku PIT),  które obecnie trafiają do budżetu państwa.

Projekt ustawy metropolitalnej dla Pomorza4
Projekt ustawy metropolitalnej dla Pomorza3
Projekt ustawy metropolitalnej dla Pomorza2
Projekt ustawy metropolitalnej dla Pomorza1
WhatsApp Image 2024-02-22 at 14.18.07 (1)
Previous Next Play Pause

 Więcej na temat starań o ustawę metropolitalną dla Pomorza:

https://www.metropoliagdansk.pl/metropolitalne-wiadomosci/prawie-8-lat-staran-o-ustawe-metropolitalna-dla-pomorza/

Jarosław Maciejewski

Rolnicy czekają na zespół parlamentarny, który ma się pojawić na miejscu blokady w najbliższą sobotę.

Na trasie S7 w Kmiecinie pod Nowym Dworem Gdańskim, trwa kolejny dzień protestu rolników. Ruch jest prowadzony drogami technicznymi i objazdem przez miasto. Rolnicy się nie poddają i są zdeterminowani.

- Nie zawiesimy protestu. Po spotkaniu z zespołem parlamentarnym muszą być efekty. Będziemy protestować do skutku. Jeśli będzie trzeba, to będziemy protestować dłużej niż do 10 marca - zapowiada Andrzej Sobociński z Pomorskiej Izby Rolniczej- Będziemy tak długo protestować, jak nasze postulaty nie zostaną spełnione.

Spotkanie z parlamentarzystami na terenie blokady drogi S7 przy miejscowości Kmiecin pod Nowym Dworem Gd., odbędzie się w dniu 24.02.2024 r. (sobota) ok. godziny 17:00

Zespół Parlamentarny tworzą: Przewodniczącą Posłanka Magdalena Kołodziejczak, Wiceprzewodniczący Senator Jerzy Wcisła, Senator Leszek Czarnobaj, Posłanka Elżbieta Gelert, Poseł Piotr Adamowicz

Komunikat - zmiana siedziby Referatu Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska
 
W celu usprawnienia procesu obsługi Urząd Gminy w Stegnie informuje, iż z dniem 26 lutego 2024 roku, Referat Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska zostaje przeniesiony do budynku gminnego przy ul. Gdańskiej nr 7, parter.
 
Numery telefonów wewnętrznych nie ulegną zmianie.
W dniu 23 lutego 2024 r., w związku z przeprowadzką pracownicy referatu nie będą obsługiwać interesantów.
 
 
Jednocześnie informujemy, iż wszelkie czynności związane ze złożeniem wniosków/pism będących w zakresie referatu, należy dokonać w siedzibie głównej Urzędu Gminy w Stegnie przy ul. Gdańska 34.

Gmina Sztutowo zachęca do wzięcia udziału w akcji #czystesołectwo 


Ruszyła kolejna edycja konkursu Czyste Sołectwo 2024, realizowanego przez organizację odzysku ASEKOL PL we współpracy z Krajowym Stowarzyszeniem Sołtysów.

Projekt „Czyste Sołectwo” skierowany jest do sołectw i polega na zbiórce elektroodpadów. Uczestnictwo jest całkowicie bezpłatne, a sołectwa nie ponoszą żadnych kosztów związanych z akcją.

✔️ Za każdą zebraną tonę elektroodpadów sołectwo otrzymuje 400 zł na przedpłaconej karcie płatniczej, którą może płacić wszędzie. Sołectwa, które skorzystały już z karty w poprzednim roku wiedzą jak wygodne jest to rozwiązanie.


Wiedząc jak ważne jest dodatkowe finansowanie w 2024 gwarantowane są nagrody dla sołectw, które zbiorą najwięcej elektroodpadów w wysokości:


?  I miejsce -  8.000 zł
? II miejsce -  5.000 zł
? III miejsce - 3.000 zł
? IV miejsce -  2.000 zł
? V miejsce -   1.000 zł

Zbiórka elektroodpadów trwa do końca roku, wszystkie zlecenia zgłoszone do tego czasu wezmą udział w walce o powyższe nagrody.


W tym roku jest również dodatkowych 5 nagród specjalnych nie związanych ze zbiórką. Nagrody w wysokości 1.000 zł przeznaczone dla 5 sołectw, które przeprowadzą akcję ekologiczną wśród mieszkańców.

Akcja może być związana ze zbiórką elektroodpadów, ale nie musi – może być czysto edukacyjna o tematyce ekologicznej w szerokim znaczeniu. To od pomysłowości zależy, jakie to będzie działanie.

Organizatorzy liczą na wspaniałe akcje integrujące lokalną społeczność oraz przyczyniające się do ochrony środowiska w najbliższym otoczeniu. 
Wszystkie szczegóły tegorocznej akcji wraz z zasadami przyznania nagród zawarte są w regulaminie dostępnym na stronie projektu www.czystesolectwo.pl

piątek, 23 luty 2024 18:01

137 mld euro dla Polski z UE

Premier Donald Tusk spotkał się w Warszawie z Przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz Premierem Belgii Alexandrem De Croo. Szefowa KE przekazała bardzo dobre wiadomości dla Polski. Niebawem do naszego kraju trafi do 137 mld euro. Oprócz środków unijnych, liderzy omówili kwestie związane z interesami polskich rolników, wojną w Ukrainie, a także zbliżającą się polską prezydencją w Radzie UE.

 

Polska na drodze do odzyskania praworządności

Przywrócenie praworządności w Polsce jest jednym z priorytetów rządu Premiera Donalda Tuska. Podjęte przez Polskę kroki zostały pozytywnie ocenione przez szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen.

Jesteśmy pod wrażeniem waszych wysiłków oraz wysiłków Polaków w kierunku odtworzenia praworządności jako kręgosłupa społeczeństwa. Społeczeństwa, w którym każdy trzyma się zasad. Społeczeństwa, w którym ludzie i firmy, biznesy mają zaufanie do instytucji i są w stanie pociągnąć do odpowiedzialności władze. Wspólnie będziemy chronić praworządność w całej Europie – mówiła Przewodnicząca KE.

Premier Donald Tusk podkreślił, że prawdziwymi bohaterami zmiany w naszym kraju są Polki i Polacy, którzy 15 października wybrali demokrację i rządy prawa.

To jest dzień, w którym mam głębokie poczucie, też jako Polak, że przywracamy dziejową sprawiedliwość wobec kraju, narodu, który dla praworządności, demokracji, zrobił więcej niż ktokolwiek inny na świecie, w ostatnich kilkudziesięciu latach – podkreślił szef polskiego rządu.

UE odblokuje gigantyczne środki dla Polski

Konsekwencją pozytywnych zmian, jakie zachodzą w naszym kraju jest odblokowanie środków europejskich – to blisko 137 mld euro. W przeliczeniu jest to ok. 600 mld zł.

To jest też bardzo ważny sygnał, który mam nadzieję dobrze zostanie odebrany wszędzie, w każdym zakątku Europy i na świecie, że jak kiedyś powiedział mój przyjaciel Władysław Bartoszewski – “warto być przyzwoitym”. Skromnie dodam do tego: “i opłaca się być przyzwoitym” – mówił polski Premier.

Protest polskich rolników nie jest wymierzony przeciwko walczącej Ukrainie

Ważnym tematem rozmów były potrzeby polskich rolników. Premier Donald Tusk zaznaczył, że protest rolników ma swoje głębokie uzasadnienie. Szef polskiego rządu przypomniał o długim procesie dostosowania Polski do standardów europejskich w rolnictwie.

Dziękuję za te słowa o polskich rolnikach, którzy krzyczą dzisiaj głośno tylko w jednej sprawie – chcemy konkurować na równych prawach. Nie możemy, pomagając Ukrainie równocześnie poświęcić życiowych, fundamentalnych interesów dużych grup ludzi w Europie, a szczególnie tu, w Polsce – mówił Premier D. Tusk.

Premier Donald Tusk jednoznacznie podkreślił, że protestujący rolnicy w Polsce nie podważają konieczności pomocy naszych sąsiadom. To są bardzo często ci sami ludzie, którzy po wybuchu wojny w Ukrainie aktywnie pomagali uchodźcom z Ukrainy.

Nigdzie w Europie nie ma tak jednolitej opinii publicznej, jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy w jej wysiłku wojennym. Ale proszę mnie dobrze zrozumieć – z punktu widzenia nie tylko polskiego rolnika, Unia Europejska jest od tego, żeby efektywnie pomóc Ukrainie w wojnie z Rosją. I mamy tu dużo jeszcze do zrobienia – powiedział Premier Donald Tusk.

Działania UE w ramach wsparcia rolników

Szefowa KE poinformowała, że Europa już wspiera polskich rolników oferując m.in. 22 mld euro poprzez wspólną politykę rolną

Pierwsza płatność w ramach kolejnego funduszu to 1,4 mld euro, które będą dostępne bezpośrednio dla polskich rolników, aby pomóc im w modernizacji swojej produkcji i w wejściu na nowe rynki – poinformowała Przewodnicząca U. von der Leyen.

Szefowa KE mówiła także o działaniach, jakie UE podejmuje, aby ułatwić życie rolnikom w całej Europie.

Od derogacji, jeśli chodzi o ugorowanie, po propozycje ograniczenia biurokracji oraz przygotowanie przyszłość rolnictwa w Europie wspólnie w ramach strategicznego dialogu. Jeśli chodzi o konkretną sytuację w Polsce na granicy z Ukrainą, to słuchamy i działamy – np. umowa o transporcie drogowym, którą będziemy aktualizować. Wzięliśmy w pełni wasze obawy pod uwagę – poinformowała szefowa KE.

 

Premier Donald Tusk podziękował za podjęte pierwsze kroki. Jednocześnie podkreślił, że potrzebne są dalsze działania – jeszcze ambitniejsze.

Musimy znaleźć rozwiązanie – te kroki, jakie podjęliście, są w dobrym kierunku. Pewne ułatwienia dotyczące “green deal”, jeśli chodzi o rolnictwo – to są także kroki w dobrym kierunku, ale niewystarczającym z punktu widzenia bardzo wielu rolników, producentów rolnych. Będę w Brukseli, Warszawie, wszędzie szukał wspólnie rozwiązań i argumentów tak, żeby wszystkich naszych partnerów w Europie przekonać, że potrzebne są kroki jeszcze ambitniejsze – mówił szef rządu Donald Tusk.

Wspólne działania na rzecz Ukrainy

W sobotę, 24 lutego, miną dwa lata od brutalnej agresji Rosji na Ukrainę. Przewodnicząca KE zapewniła, że UE będzie wspierać wschodniego sąsiada Polski.

Ukraińcy walczą o praworządność, walczą o demokrację, o wolność przeciwko tyranii, walczą o nasze wartości, o nasze bezpieczeństwo. I dlatego wspierać ich będziemy tak długo jak będzie to konieczne – mówiła szefowa KE.

O wsparciu zapewnił także Premier Alexander De Croo. Szef belgijskiego rządu poinformował o zatwierdzeniu 13. pakietu sankcji przeciwko Rosji. Podziękował również Polsce za dotychczasową pomoc i solidarność okazaną Ukrainie.

My, jako Belgia, zapewniając obecnie prezydencję, będziemy wspierać ten proces, proces tego, by Ukraina wchodziła na drogę zwycięstwa. Będziemy się trzymali naszych zobowiązań. Właśnie zatwierdziliśmy 13. pakiet sankcji przeciwko Rosji i to jednogłośnie. W tej chwili około dwóch tysięcy jednostek czy osób znajduje się na tej liście sankcji. Jest to ogromne osiągnięcie i pokazuje jedność 27 państw członkowskich. Nadal będziemy wspierać Ukrainę, jeśli chodzi o dostarczanie amunicji. Jest to koalicja 16 państw, Belgia jest jej częścią. I tutaj tak naprawdę do 2025 r. zobowiązaliśmy się dostarczać tę pomoc militarną – poinformował belgijski Premier.

Pomorska KAS i Policja na tropie narkotyków
  • Pomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i Policja zabezpieczyła krzaki konopi i marihuanę.
  • Jedna osoba została zatrzymana.
Funkcjonariusze pomorskiej KAS i Policji prowadzili wspólne działania pod kątem zwalczania przestępczości narkotykowej. Dzięki wsparciu Loli – psa służbowego pomorskiej Służby Celno-Skarbowej mundurowi znaleźli w jednym z przeszukiwanych pomieszczeń ukryte wejście prowadzące do piwnicy.
 
Funkcjonariusze zabezpieczyli tam 149 krzaków konopi w różnych fazach wzrostu i ponad pół kilograma marihuany. Podczas działań został zatrzymany 34-letni mężczyzna, któremu zostały postawione zarzuty.
 
Dalsze działania prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.

Środa to kolejny dzień protestu rolników. Wciąż jest zablokowanych wiele dróg krajowych, ekspresówek i autostrad. Protesty to wyraz sprzeciwu wobec unijnego Zielonego Ładu i napływu towarów zza wschodniej granicy. Żuławscy rolnicy nadal blokują S7 w okolicach Nowego Dworu Gdańskiego. Dzisiaj protest trwał do godz.16.00.

Rolnicy czekają na zespół parlamentarny złożony z posłów, senatorów z regionu, który ma do nich przyjechać pod koniec tygodnia. 

-Nie zawiesimy protestu. Po spotkaniu z zespołem parlamentarnym muszą być efekty. Będziemy protestować do skutku. Jeśli będzie trzeba, to będziemy protestować dłużej niż do 10 marca - mówi  Andrzej Sobociński z Pomorskiej Izby Rolniczej, żuławski rolnik- Będziemy tak długo protestować aż nasze postulaty zostaną spełnione.

-Jest jedno rozwiązanie -mówi Andrzej Sobociński. Ile mogą trwać rozmowy z Ukrainą czy z Unią? pyta rolnik. Dla mnie to jest proste, jedzie minister Siekierski do odpowiednika ministra na Ukrainie i mówi masz towar złej jakości, nie możemy go przyjmować do Polski, nie możemy truć Polaków. Koniec i kropka -dodaje- dostosuj się, będziemy gadać.

Co stoi na przeszkodzie takiemu rozwiązaniu w obliczu zagrożenia dla Polski, dla rolników ? - pytają strajkujący. Jutro kolejny dzień protestów przed nami.

Zamknięcie S7 powoduje duże zmiany dla kierowców. Cały ruch odbywa się przez miasto. Nowodworska policja utworzyła objazdy i kieruje i czuwa nad bezpieczeństwem  kierowców. 

 

protest rolników01
protest rolników03
protest rolników04
protest rolników05
protest rolników06
protest rolników07
protest rolników08
protest rolników09
protest rolników10
protest rolników02
Previous Next Play Pause

Konsultacje społeczne projektu Gminnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Nowy Dwór Gdański na lata 2024-2033

Burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego, działając na podstawie art. 6 oraz art. 17 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 485 z późn. zm.), zawiadamia o rozpoczęciu konsultacji społecznych projektu Gminnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Nowy Dwór Gdański na lata 2024-2033.

Konsultacje mają na celu zebranie od interesariuszy rewitalizacji uwag do wyżej wymienionego projektu.

Konsultacje przeprowadzone będą od dnia 7 lutego 2024 r. do dnia 7 marca 2024 r. w postaci:

  1. Zbierania uwag w postaci wypełnionego papierowego lub elektronicznego formularza uwag.

Formularz dostępny będzie:

  • na stronie internetowej Gminy Nowy Dwór Gdański: www.miastonowydwor.pl; 
  • na stronie podmiotowej gminy w Biuletynie Informacji Publicznej: https://bip.miastonowydwor.pl/; 
  • w formie papierowej w Urzędzie Miejskim w Nowym Dworze Gdańskim, ul. Ernesta Wejhera 3, 82-100 Nowy Dwór Gdański (pokój nr 102).

Wypełnione formularze należy dostarczyć:

  • - drogą elektroniczną na adres e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • - drogą korespondencyjną na adres: Urzędu Miejskiego w Nowym Dworze Gdańskim, ul. Ernesta Wejhera 3, 82-100 Nowy Dwór Gdański
  • - bezpośrednio do Urzędu Miejskiego w Nowym Dworze Gdańskim, ul. Ernesta Wejhera 3, 82-100 Nowy Dwór Gdański (pokój nr 102), w godzinach pracy Urzędu.

Wypełnienia ankiety on-line dostępnej pod adresem: https://forms.office.com/e/81h7wnjTNT

Spotkania konsultacyjnego on-line, przeprowadzonego za pośrednictwem platformy Microsoft Teams z interesariuszami rewitalizacji, na którym zostaną omówione główne założenia Gminnego Programu Rewitalizacji. Spotkanie odbędzie się w dniu 23 lutego 2024 r. o godz. 13:00.

Aby wziąć udział w spotkaniu należy zarejestrować się do dnia 21 lutego 2024 r. klikając w podany link: https://forms.office.com/e/MHFvFZsB8s. Na podanego podczas rejestracji maila zostanie Państwu przesłany właściwy link do spotkania konsultacyjnego.

Uwagi do projektu Programu można składać do dnia 7 marca 2024 r. W przypadku dostarczenia uwag za pośrednictwem poczty decyduje data wpływu korespondencji do Urzędu Miejskiego w Nowym Dworze Gdańskim.

Projekt Gminnego Programu Rewitalizacji jest dostępny na stronie:

 https://miastonowydwor.pl/aktualnosci/obwieszczenie-konsultacje-spoleczne-projektu-gminnego-programu-rewitalizacji-dla-gminy-nowy-dwor-gdanski-na-lata-2024-2033.html

W całym kraju trwają protesty rolników. Żuławy też protestują blokując S7 pod Nowym Dworem Gd., w Kmiecinie. Rolnicy protestują też na przejściach granicznych z Ukrainą. To wyraz sprzeciwu wobec unijnego Zielonego Ładu i napływu towarów zza wschodniej granicy. Utrudnienia potrwają do późnych godzin popołudniowych.

Żuławscy rolnicy wraz z myśliwymi dołączyli do protestu blokując S7 pod Nowym Dworem Gdańskim w obu kierunkach.

-Protestujemy w imieniu Polaków i Europejczyków, bo tam też dociera ukraińskie zboże. Nie poddamy się. Jeśli nie będzie odzewu to zablokujemy wszystko- mówił nam Andrzej Sobociński rolnik z Żuław.

 

Policja wyznaczyła objazdy. Ruch został puszczony przez miasto. Nowodworska policja czuwa nad bezpieczeństwem.

Od jutra wtorku 21 lutego, protest zacznie się już o 8.00 rano i potrwa do godziny 18.00

 

 

protest rolnikow zulawy17
protest rolnikow zulawy18
protest rolnikow zulawy09
protest rolnikow zulawy10
protest rolnikow zulawy11
protest rolnikow zulawy12
protest rolnikow zulawy13
protest rolnikow zulawy14
protest rolnikow zulawy15
protest rolnikow zulawy16
protest rolnikow zulawy01
protest rolnikow zulawy02
protest rolnikow zulawy03
protest rolnikow zulawy04
protest rolnikow zulawy05
protest rolnikow zulawy06
protest rolnikow zulawy07
protest rolnikow zulawy08
Previous Next Play Pause

K.Falk

We wtorek, 20 lutego, o godz.9.00 na S7 na wysokości Kmiecina pod Nowym Dworem Gdańskim rozpocznie się blokada siódemki. Rolnicy wyjdą też na węźle Elbląg Południe gdzie ma się rozpocząć 24-godzinny protest. Duża grupa około 100 rolników z traktorami wyjedzie na ulice Malborka.

Strajk rolników Żuławskich jest strajkiem długotrwałym tj. 20 dni .Odbędzie się on w dniach 20.02 - 10.03. Zbiórka o godzinie 9 przy wiadukcie w miejscowości Kmiecin .

-Będziemy blokować s7 w obydwu kierunkach z wykorzystaniem bramek technicznych .Przepustowość drogi szybkiego ruchu S7 będzie następująca. Przez 2 godziny będzie blokowana droga, następnie godzinę będzie ruch puszczany. Blokada drogi będzie odbywać się w godzinach od 10-17. Po zmierzchu droga będzie funkcjonować normalnie.  Posiadamy odpowiednie zgody zgromadzenia publicznego na okres 20 dni ,jesteśmy po uzgodnieniach z Policją - mówi Sobocinski Andrzej Przewodniczący zgromadzenia

Każdego dnia protest będzie rozpoczynał się o 8:00. Blokada będzie do 11:00, potem do 12:00 godzinna przerwa na przepuszczenie kierowców. Potem od 13:00 do 16:00 i przerwa 16:00-17:00. Następnie od 18:00 ostatni cykl. Na noc większość rolników będzie wracać do domów i na miejscu będzie zostawała tylko część na dyżury nocne, aby pilnować ciągników i namiotów.

Zapraszamy wszystkich rolników ,transportowców ,małe firmy, które popierają walkę o zdrową żywność i godne życie .Waży się przyszłość Polskiego rolnictwa ,bezpiecznej żywności a wszystkich, których dotknie protest bardzo przepraszamy za utrudnienia w ruchu i prosimy o wyrozumiałość - czytamy na stronie wydarzenia.

 

W Elblągu Rolnicy zapowiadają blokadę węzła Południe

(to ten na wysokości Urzędu Celnego i wyjazdu na Malbork), co oznacza blokadę całej obwodnicy.

-Protest zaczniemy o godz. 10 i będzie trwał przez 24 godziny. Zablokujemy węzeł Południe, nie będziemy blokować drogi nr 22. Utworzymy również korytarz życia dla służb ratunkowych. Miasto i policja ma zapewnić objazdy dla kierowców przez miasto oraz przez węzeł Wschód i Zachód

– zapowiada Damian Murawiec.

– Nasz ostatni protest został przez mieszkańców odebrany w 99 procentach pozytywnie. Ludzie rozumieją, że nie walczymy tylko o siebie, ale o bezpieczną żywność dla wszystkich. Wszyscy jesteśmy konsumentami i powinno nam zależeć, by do naszego kraju trafiały produkty żywnościowe dobrej jakości. Niestety, z Ukrainy trafiają do nas towary toksyczne, nikt nie sprawdza ich jakości.

Strona 1 z 553


joomla

 Żuławy TV - Regionalna Telewizja z powiatu nowodworskiego.

+48 513 829 291  kontakt@zulawytv.pl