Wydanie nr 29 / 2022   

 

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nowy Dwór Gdański tradycyjnie zagra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.

Start wydarzenia na rzecz WOŚP w Żuławskim Ośrodku Kultury od godz. 12.00

 

Link do transmisji on-line

 

Na scenie wystąpią m.in. zespół Majestic, Peron 18, Grupa Lyrical Jazz oraz grupa tańca klasycznego z ŻOK. Więcej szczegółów na plakacie.

 

wośp nowy dwór gd 2023

 

 

 

Już w niedzielę 31 finał Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy WOŚP  zagra w Sztutowie.
 
 
Start kiosk orkiestrowy i atrakcje na sali gimnastycznej o godz.13.00 do 16.00 w Zespole Szkół.
Licytacje startują od godziny 17:00. Tak jak w latach poprzednich licytacja jedynie drogą telefoniczną.
 
Śledzić aukcje online będzie można pod poniższym linkiem YT:
 
 

oraz na FB Sztab WOŚP Szkoła Podstawowa w Sztutowie i Żuławy TV

Serdecznie zapraszamy na 31 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 29 stycznia 2023 r. w godz. 15-19 w Szkole Podstawowej w Stegnie.
 
W programie:
 
- aukcja
- basen z piłkami dla najmłodszych
- malowanie twarzy
- konik
- pracownia plastyczna
- sala z klockami
- pokaz i warsztaty z drukarką 3D
- dywan interaktywny
- gra w tenisa stołowego (sala gimnastyczna)
- loteria fantowa
- kawiarenka: ciasto, kawa, herbata.
 
Gramy do końca świata i jeden dzień dłużej !
 
Rada Rodziców Publicznego Przedszkola w Stegnie
Rada Rodziców szkoły Podstawowej w Stegnie
Dyrektor Zespołu Szkół w Stegnie
 
 
img 20230119 wa0000
Pożar w kotłowni w bloku mieszkalnym w Marynowach. Silne zadymienie odcięło mieszkańcom drogę ewakuacji. Postawa młodych ludzi pozwoliła uniknąć tragedii.
 
Zgłoszenie do jednostki OSP w Marynowach wpłynęło w środę wieczorem (26.01) o godz.16:50 do zadymienia w budynku mieszkalnym.
 
Z pierwszych informacji wynikało, że zadymienie jest na klatce i nie jest sprecyzowane gdzie występuje pożar.
 
Kolejna informacja dotyczyła przebywania w budynku co najmniej trzech osób poszkodowanych, dużego zadymienia na klatce oraz braku możliwości kontaktu z tymi osobami, które nie opuściły mieszkania.
Po dotarciu na miejsce pierwsi do akcji przystąpili druhowie z jednostki OSP Marynowy wyposażeni w sprzęt i aparaty ochrony dróg oddechowych przeszukali budynek i wyprowadzili osoby poszkodowane, które bez pomocy strażaków nie były w stanie same opuścić mieszkań z uwagi na podeszły wiek oraz bardzo silne zadymienie.

Po przybyciu na miejsce dwóch zastępów PSP strażacy zawodowi przystąpili do lokalizacji pożaru, które znajdowało się  w pomieszczeniach piwnicznych w kotłowi należącej do jednego z mieszkań w bloku.

 -Dalsze działania polegały na przewietrzeniu i ugaszeniu miejsca pożaru, przewietrzenie pomieszczeń mieszkalnych, wypompowaniu wody z piwnicy. Działania zakończono około 21- mówi prezes OSP Marynowy, komendant gminny Piotr Perzanowski.
 
  -jesteśmy bardzo wdzięczni dwóm młodym chłopcom, którzy zainterweniowali zgłosili na numer 112 całe zdarzenie, po czym po kierowali nasz zastęp do miejsca zdarzenia oraz przekazali informację, w których mieszkaniach mogą znajdować się osoby poszkodowane. Jesteśmy bardzo wdzięczni tym młodym ludziom za taką postawę, która zasługuje na wdzięczności i ogromne podziękowania- dodaje.
Najważniejsze było to, że to zgłoszenie bardzo szybko wpłynęło do numeru 112, dzięki temu w bardzo szybkim czasie strażacy dotarli do poszkodowanych i ewakuowali ich na zewnątrz.
 
 
 
Zawarto umowę o wieloletniej współpracy między gminą a LKS Żuławy. 
 
 
Burmistrz Jacek Michalski podpisał umowę z LKS Żuławy na wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej w latach 2023-2026 poprzez prowadzenie zajęć i zawodów sportowych dla dzieci i młodzieży.
 
Ze strony klubu podpisali się Prezes Lubomir Głowacki oraz Wiceprezes Robert Szewczyk. Wartość zadania wynosi 1 531 000,00 zł i będzie pokrywana ze środków finansowych z budżetu gminy w ramach konkursu na realizację zadań publicznych - na podstawie Ustawy z 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
 
 
lks zulawy gmina ndg (1)
lks zulawy gmina ndg (2)
Previous Next Play Pause
 
 
Informacja: Gmina NDG
czwartek, 26 styczeń 2023 19:46

Lechia przed meczem z Wisłą Płock!

W najbliższy piątek zostaną wznowione rozgrywki piłkarskiej Ekstraklasy. Na pierwsze spotkanie z udziałem Lechii Gdańsk kibice będą musieli jednak poczekać o dwa dni dłużej. Już w niedzielę Biało-Zieloni zmierzą się przed własną publicznością z Wisłą Płock. Na jakie typy na dziś warto będzie zwrócić uwagę?

Lechia Gdańsk

Przed rozpoczęciem rozgrywek ekipa z Gdańska była jednym z głównych kandydatów do walki o europejskie puchary. Analitycy zdawali sobie sprawę z tego, że w poprzednim sezonie ta drużyna zakończyła zmagania na 4. miejscu w tabeli. Po raz kolejny historia zatoczyła jednak koło. Fakt, że gdańszczanie musieli rywalizować w eliminacjach europejskich pucharów, negatywnie wpłynął na ich wyniki na krajowym podwórku. Lechia musiała wcześniej rozpocząć przygotowania do sezonu, co odbiło jej się czkawką. Teraz Biało-Zieloni w pełni mogą skupić się na rozgrywkach Ekstraklasy. Sytuacja w ligowej tabeli nie jest tak dobra, jak można było się tego spodziewać.

Lechia ma aktualnie na swoim koncie 17 wywalczonych punktów po 17 rozegranych meczach. Gdańszczanie mogą się jednak pochwalić również negatywną statystyką, która wskazuje, że do tej pory stracili najwięcej bramek w najwyższej klasie rozgrywkowej. Lechia z pewnością musi popracować nad tym aspektem, jeśli realnie chce utrzymać się w Ekstraklasie.

Typy na dzis w meczach tego zespołu podczas rundy jesiennej lepiej było obstawiać przeciwnie. Czy Lechia poprawi się w drugiej części sezonu?

Wisła Płock

Ekipa Wisły Płock w pierwszej części sezonu była jedną z największych niespodzianek. Nafciarze zakończyli zmagania na 5. miejscu z dorobkiem 28 punktów. Znakomity wynik tego zespołu nie uszedł uwadze analityków, którzy przygotowują typy na dziś. Co ciekawe to jednak piłkarze Lechii Gdańsk są faworytem nadchodzącej rywalizacji. Decydującym czynnikiem, który wpłynął na proponowane kursy, był jednak atut własnego boiska aniżeli aktualna forma. Statystyki z ostatnich lat pokazują, że lepsze liczby w meczach bezpośrednich pomiędzy tymi ekipami notowała ekipa z Trójmiasta.

Wisła Płock przed rundą wiosenną jest jednym z kandydatów do walki o europejskie puchary. Nafciarze doskonale rozpoczęli rozgrywki w pierwszej części sezonu. Jeśli uda im się powtórzyć tak samo dobry start, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby do samego końca walczyli o czołowe pozycje w Ekstraklasie.

Statystyki spotkań

Trzeba przyznać, że statystyki przed rozpoczęciem tego spotkania mogą być mylące. Typy na dziś w tej rywalizacji powinny koncentrować się wokół liczby zdobytych bramek. W 5 ostatnich rywalizacjach pomiędzy tymi drużynami w Gdańsku nie wpadły więcej niż 2 gole. Z drugiej strony w 2 poprzednich spotkaniach bezpośrednich kibice oglądali łącznie aż 12 trafień.

Typy na dziś są dostępne na stronie bukmachera takiego jak PZBuk, a najnowsze wiadomości z regionu sprawdzisz tutaj.

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Cherry Online Polska Sp. z o.o. działający pod nazwą PZBuk: zezwolenie MF z dnia 28 czerwca 2018 r. nr PS4.6831.26.2017.

Autor tekstu: Mateusz Nowak – Senior Project Manager Zagranie.com, absolwent dziennikarstwa sportowego i zarządzania w sporcie na UAM i fan piłki nożnej! Na Twitterze - @Mati_N95

Dziś obchodzimy 78. rocznicę Marszu Śmierci. W ewakuacji lądowej obozu koncentracyjnego Stutthof wzięło udział blisko 33 000 więźniów (ok. 11 000 z obozu centralnego i blisko 22 000 z podobozów). Wskutek wycieńczenia, głodu, chorób, zimna oraz mordów życie straciło ok. 17 000 spośród nich. Przez wiele dni maszerowali brnąc w zaspach śnieżnych i mrozie. Ci, którzy nie wytrzymywali morderczej wędrówki byli rozstrzeliwani na miejscu przez SS-Manów.

 

„Pochód otwierała nasza kolumna; było w niej 1600 więźniów. Oprócz nas, Litwinów, w jej skład wchodzili więźniowie dwóch innych bloków i część pacjentów doktora Heidla. Tych, którzy mogli się poruszać, poderwano z łóżek, dano im po dwie pary bielizny, cieniutką więzienną odzież bez podszewki i obszarpane szlafroki, prześwitujący dziurawy koc, reszty ich wyposażenia dopełniały: blaszany kubek, łyżka i drewniane chodaki. Wielu nie miało skarpet. Szli po śniegu prawie boso… Każdy więzień otrzymał porcję margaryny i chleba. Głodni ludzie rozprawiali się z tym natychmiast …” – tak 25 stycznia 1945 r. i początek morderczej ewakuacji więźniów z KL Stutthof wspomina litewski literat Balys Sruoga.

Od rana w Muzeum Stutthof trwają wydarzenia upamiętniające. Biorą w nich udział przedstawiciele  Muzeum, Instytutu Pamięci Narodowej, samorządów oraz służb mundurowych. O godzinie 13:00, jak co roku w Archikatedrze Oliwskiej odbędzie się uroczysta Msza Święta w intencji ofiar KL Stutthof.

 

 

78.rocznica muzeum stutthof (1)
78.rocznica muzeum stutthof (10)
78.rocznica muzeum stutthof (11)
78.rocznica muzeum stutthof (12)
78.rocznica muzeum stutthof (13)
78.rocznica muzeum stutthof (5)
78.rocznica muzeum stutthof (15)
78.rocznica muzeum stutthof (14)
78.rocznica muzeum stutthof (16)
78.rocznica muzeum stutthof (17)
78.rocznica muzeum stutthof (2)
78.rocznica muzeum stutthof (3)
78.rocznica muzeum stutthof (4)
78.rocznica muzeum stutthof (6)
78.rocznica muzeum stutthof (7)
78.rocznica muzeum stutthof (8)
78.rocznica muzeum stutthof (9)
Previous Next Play Pause
 
 
Marsz Śmierci więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof uznawany jest za jedną z najtragiczniejszych kart w jego historii. Na wieść o zbliżającej się Armii Czerwonej władze obozowe podjęły decyzję o ewakuacji. Datę wyznaczono na 25 stycznia 1945 r. Pierwsza kolumna z obozu centralnego wyruszyła ok. 6:00 rano. Kolejne kilka godzin później.
 
Szacuje się, że w ewakuacji lądowej wzięło udział ponad 11 000 więźniów z obozu głównego oraz ponad 22 000 więźniów z podobozów.  Wskutek wycieńczenia, głodu, chorób, zimna oraz mordów życie straciło ok. 17 000 osób.
 
informacja,foto: KL Stutthof

Ograniczenia w handlu w niedziele były stopniowo wprowadzane już od 2018 r. Początkowo klienci mogli zrobić zakupy w dwie niedziele w każdym miesiącu. Z każdym rokiem niedziel handlowych było jednak coraz mniej. W tym roku będzie tylko siedem, a właściwie 6 i pół.

Wszystko dlatego, że będziemy mieli wyjątkową sytuację w grudniu, ponieważ jedna z handlowych niedziel przypada 24 grudnia. A zgodnie z ustawą w Wigilię sklepy mogą być czynne tylko do godz. 14. W tej sytuacji w 2023 r. mamy tak naprawdę 6 i pół niedzieli handlowej.

Handlowa niedziela na początku kwietnia i dwie niedziele w grudniu to oczywiście dodatkowy czas na zrobienie zakupów na święta. Dodatkowo ustawa przewiduje jednak też cztery dodatkowe niedziele, czyli w tym roku ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. 

Lista niedziel handlowych w 2023 r.:


29 stycznia,
2 kwietnia,
30 kwietnia,
25 czerwca,
27 sierpnia,
17 grudnia,
24 grudnia.

Są oczywiście wyjątki. Zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje:
-w sklepach, w których obsługuje sam właściciel,
-na stacjach benzynowych,
-w kwiaciarniach,
-w aptekach i punktach aptecznych,
-w piekarniach, cukierniach i lodziarniach,
-w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu pamiątkami lub dewocjonaliami,
-w punktach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów,
-w placówkach pocztowych (z uwzględnieniem nowelizacji przepisów),
-w sklepach internetowych, a także na dworcach.

W poniedziałek na Skwerze Chopina w Nowym Dworze Gdańskim odbyła się konferencja prasowa posłanek Agnieszka Pomaska i Barbara Nowacka z udziałem  Burmistrza Miasta Jacka Michalskiego. Na miejscu trwała zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „TAK dla Invitro".

 

- Obywatelski projekt ustawy „TAK dla In Vitro” zakłada, że na realizację programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności corocznie zostaną przeznaczone środki z budżetu państwa, będące do dyspozycji Ministra Zdrowia w wysokości nie niższej niż 500 mln zł. Rokrocznie Minister Zdrowia będzie zobowiązany do przedstawienia kompleksowego planu refundacji. Systemowy plan leczenia niepłodności powinien obejmować aspekty fizyczne i emocjonalne człowieka. Bo leczenie niepłodności nie kończy się w momencie zapłacenia często kilkunastu bądź kilkudziesięciu tysięcy złotych. To przede wszystkim koszt emocjonalny – zawsze ciężki do poniesienia dla kogoś, kto spotyka się z diagnozą i leczenie musi odbyć na własną rękę.
 
 
in vitro nowy dwór gd (4)
in vitro nowy dwór gd (2)
in vitro nowy dwór gd (3)
in vitro nowy dwór gd (5)
in vitro nowy dwór gd (6)
in vitro nowy dwór gd (7)
in vitro nowy dwór gd (8)
in vitro nowy dwór gd (9)
in vitro nowy dwór gd (10)
in vitro nowy dwór gd (11)
in vitro nowy dwór gd (12)
in vitro nowy dwór gd (1)
Previous Next Play Pause
 
- Organizatorzy akcji mają czas do końca stycznia na zebranie 100000 podpisów pod projektem ustawy. Ta liczba została już dawno osiągnięta, a podpisy zbierane są nadal aby pokazać jak wielkie jest wsparcie społeczeństwa dla tego ważnego projektu. Jak podkreślają organizatorzy by pokazać "jaka drzemie w nas siła".

Masz od 18 do 64 lat? Mieszkasz na Pomorzu, ale poza metropolią? Skorzystaj z bezpłatnych badań profilaktycznych wykrywających cukrzycę. Najbliższa okazja w sobotę, 28 stycznia w Nowym Dworze Gdańskim i w niedzielę 29 stycznia w Malborku. W sumie będzie 14 takich wydarzeń organizowanych przez Szpitale Pomorskie.

Wejdź na Zdążyć przed cukrzycą – Szpitale Pomorskie , wypełnij ankietę i dowiedz się, czy grozi ci cukrzyca i czy możesz jeszcze przed nią zdążyć.

Rusz się z kanapy i ubiegnij cukrzycę!

W ramach profilaktyki i zapobiegania cukrzycy, Szpitale Pomorskie zapraszają na cykl zimowych pikników sportowo-zdrowotnych, podczas których będzie można dowiedzieć się, jak w prosty sposób uniknąć tej choroby cywilizacyjnej. Wydarzenia będą realizowane w 14 pomorskich miejscowościach. Najbliższe w godz. 11.00-15.00 sobotę, 28 stycznia w Nowym Dworze Gdańskim (stadion miejski przy ul. Warszawskiej 22) oraz w niedzielę 29 stycznia w Malborku (stadion miejski przy ul. Toruńskiej 60).

Będzie można sprawdzić poziom glukozy we krwi, poznać skuteczne sposoby zapobiegania cukrzycy, a także wziąć udział w rozgrywkach sportowych. Na najbardziej zaangażowanych i wytrwałych czekają nagrody. Jak pokazują wyniki badań, skutecznym sposobem zapobiegania cukrzycy jest zbilansowana dieta, unikanie używek oraz regularny ruch.

Co to za choroba?

Cukrzyca jest pierwszą niezakaźną chorobą, która została uznana przez ONZ za epidemię XXI wieku. To przewlekła choroba, która rozwija się, gdy trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny (hormonu regulującego poziom cukru/glukozy we krwi) lub jeżeli organizm nie jest w stanie właściwie wykorzystać wytwarzanej insuliny.

Typy cukrzycy:

 • typ I – organizm nie produkuje wystarczającej ilości insuliny
 • typ II – organizm nie może prawidłowo wykorzystać insuliny
 • cukrzyca ciążowa – ma charakter przejściowy, występuje w okresie ciąży.

Najczęściej występuje cukrzyca typu II związana jest z tzw. insulinoopornością. Organizm zdrowych osób utrzymuje odpowiednie stężenie glukozy we krwi dzięki prawidłowemu wydzielaniu insuliny przez komórki trzustki oraz właściwej wrażliwości tkanek obwodowych na ten hormon.

Cukrzyca typu II powstaje na podłożu dwóch ważnych procesów nieprawidłowego wytwarzania i wydzielania insuliny w trzustce oraz spadku wrażliwości tkanek obwodowych na ten hormon, czyli insulinooporności, która o wiele lat wyprzedza pojawienie się pełnoobjawowej choroby.

Co powinno niepokoić?

Przede wszystkim zwiększone stężenie glukozy we krwi. Jest to również podstawowe kryterium służące do rozpoznania choroby:

 • wzmożone pragnienie,
 • zwiększone oddawanie moczu (wielomocz),
 • gorsze gojenie ran,
 • świąd skóry, zmiany na skórze,
 • zaburzenie widzenia,
 • zwiększone łaknienie,
 • osłabienie i zmęczenie,
 • występowanie glukozy w moczu,
 • ubytek (niespowodowany celowym „odchudzaniem”) lub wzrost masy ciała w zależności od typu cukrzycy.

Jak zapobiegać cukrzycy?

Istnieje wiele metod i programów zapobiegających cukrzycy, m.in. działania podejmowane w szkołach czy pracy. Każdy z nas sam może zadbać o zdrowie poprzez prowadzenie zdrowego stylu Życia.

To oznacza: unikanie palenia tytoniu i nadużywania alkoholu, przestrzeganie zdrowego sposobu żywienia, regularną aktywność fizyczną oraz kontrolowanie ciśnienia krwi i poziomu lipidów (badania przesiewowe).

Strona 1 z 454