Wydanie nr 116 / 2023   

 

poniedziałek, 11 lipiec 2022 18:34

Nowodworscy policjanci każdego dnia dbają o nasze bezpieczeństwo w czasie wakacji. Wyróżniony

Napisał
Nowodworscy policjanci każdego dnia dbają o nasze bezpieczeństwo w czasie wakacji. Nowodworscy policjanci każdego dnia dbają o nasze bezpieczeństwo w czasie wakacji. KPP Nowy Dwór Gd
Okres wakacyjny to czas wzmożonej pracy dla nowodworskich funkcjonariuszy. Jak co roku nad morze w czasie wakacji przyjeżdża tysiące turystów. Dbając o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów policjanci podczas codziennej służby wykorzystują m.in. quady, rowery i łódkę, które pozwalają szybko i sprawnie wykonać zadania w najtrudniejszych warunkach.
 
Niesienie pomocy tonącym, ochrona środowiska, kontrola rejonów nadmorskich, to tylko niektóre zadania nowodworskich policjantów. Służba pełniona na quadzie, rowerze, łódce czy w patrolu pieszym pozwala dotrzeć w miejsca trudno dostępne, gdzie funkcjonariusze mogą nieść pomoc innym.
 
Trwają wakacje, większość turystów w upały wybiera się na tereny nadmorskie, często w miejsca plaż niestrzeżonych, lasów i obszarów trudno dostępnych pojazdami. Dzięki różnorodności pełnienia służby, policjanci mogą szybko i sprawnie dotrzeć w najbardziej niedostępne zakątki przybrzeżnego pasa morskiego.
 
Ponadto kontrolują tereny leśne pod kątem zapobiegania pożarom. Widok patrolujących funkcjonariuszy zwiększa poczucie bezpieczeństwa osób wypoczywających nad wodą.
 
W trakcie wakacji mundurowi dbają przede wszystkim o bezpieczeństwo i porządek w ruchu drogowym podczas wzmożonych przejazdów. Funkcjonariusze będą reagować na niewłaściwe zachowania kierujących, które są przyczynami wypadków drogowych.
 
Głównie będą reagować na kierujących, którzy przekraczają prędkość, nieprawidłowo wyprzedzają oraz na tych, którzy niewłaściwie zachowują się wobec pieszych czy rowerzystów.
 
Przypominamy, aby nie wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu.
 
 
 
 
 
Ważnym celem jest propagowanie właściwych zachowań nad wodą, przestrzeganie zasad bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego uprawiania sportów wodnych czy bezpiecznego wędkowania. Musimy jednak pamiętać, że nasze bezpieczeństwo, a szczególnie najmłodszych zależy w dużej mierze od nas samych.
 
Przestrzegajmy więc podstawowych zasad bezpieczeństwa. Co warto zapamiętać? Kilka porad policjantów:

– Kąp się tylko w miejscach odpowiednio oznakowanych i zorganizowanych, bo bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Zwłaszcza w takich miejscach dochodzi do utonięć!!!
– Na basenach i kąpieliskach stosuj się do poleceń ratownika i obowiązujących regulaminów.
– Nie wchodź do wody po długim opalaniu – unikniesz szoku termicznego.
– Wchodząc do wody, stopniowo schładzaj organizm. Nie pływaj w wodzie poniżej 14 stopni (optymalna to 22-25 stopni).
– Nie wchodź do wody po zjedzonym posiłku, ponieważ zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu.
– Nie pływaj również na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia organizm.
– Nie wchodź do wody po zmroku.
– Nie pływaj w czasie burzy, mgły lub gdy wieje porywisty wiatr.
– Nie skacz do wody na „główkę” zwłaszcza wtedy, gdy nie znasz głębokości wody. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Zabrania się w takich miejscach skakać „na główkę”, ponieważ dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
– W żadnym wypadku nie wchodź do wody po alkoholu lub po silnie działających lekach.
– Korzystając ze sprzętu pływackiego, pamiętaj o kamizelce ratunkowej.
– Dzieci do lat 7 korzystają z kąpielisk wyłącznie pod opieką osób dorosłych. Warto, żeby miały złożone dmuchane rękawki, które pomogą utrzymać im się na wodzie.
– Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują tam zawirowania wody lub zimne prądy.
– Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby.


Nieprzestrzeganie powyższych zasad bezpieczeństwa może zakończyć się tragedią!

To właśnie brak umiejętności pływania, brawura, przecenianie swoich sił i możliwości, pływanie w miejscach zabronionych, skoki na „główkę”, czy alkohol należą do głównych przyczyn utonięć. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych! Woda to żywioł, a nieodpowiedzialne zachowanie podczas kąpieli może zakończyć się tragicznie.

 
Informacja: KPP Nowy Dwór Gd

Skomentuj