Wydanie nr 92 / 2023   

 

wtorek, 24 styczeń 2023 23:03

Chciała sprzedać sweter w internecie, straciła ponad 14 tys.zł. Wyróżniony

Napisane przez Inf: KPP Nowy Dwór Gd

Do Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Gdańskim zgłosiła się kolejna osoba oszukana podczas sprzedaży ubrań za pośrednictwem popularnego portalu sprzedażowego. W wyniku działania oszusta straciła ponad 14 tysięcy złotych. Po raz kolejny ostrzegamy i przypominamy, że sprzedając w internecie, również możesz stać się ofiarą oszustów.

20-letnia mieszkanka powiatu nowodworskiego na jednej z popularnej aplikacji sprzedażowej, wystawiła do sprzedaży sweter. Za pośrednictwem prywatnej wiadomości otrzymała informację, że użytkownik dokonał zakupu przedmiotu i prosi o zatwierdzenie zamówienia w wiadomości.

Uwaga na strony podobne do strony banku!

Po kliknięciu „potwierdź zamówienie” kobieta otrzymała kolejny komunikat dotyczący wyboru ikony banku, w którym posiada konto. Na stronie łudząco przypominającej stronę banku wpisała swój login, hasło do bankowości internetowej oraz kod weryfikacyjne, który otrzymała w wiadomości SMS. Po wykonaniu wszystkich czynności zgodnie z wytycznymi aplikacji kobieta wylogowała się z aplikacji. Jak się okazało, oszust dokonał dwa przelewy na kwotę 7350 oraz zawarł pożyczkę gotówkową w wysokości 7000 złotych. Kobieta łącznie straciła 14350 złotych.

Policjanci ostrzegają osoby sprzedające na popularnych portalach internetowych. Oszuści, informując, o otrzymaniu pieniędzy za wystawiony towar wysyłają sprzedawcom linki do fałszywych stron bankowości internetowej. Logując się na tych fałszywych stronach, tracimy dostęp do konta.

Sprzedając w Internecie, również możesz stać się ofiarą oszustów. Nie klikaj w przesłane w wiadomości linki do płatności oraz czytaj uważnie SMS-y autoryzacyjne. Jeżeli niefortunnie staniemy się ofiarą przestępstwa, należy niezwłocznie skontaktować się telefonicznie ze swoim bankiem w celu zablokowania dostępu do rachunku lub karty bankomatowej.

Inf: KPP Nowy Dwór Gd

Skomentuj