Wydanie nr 22 / 2024   

 

piątek, 06 sierpień 2021 09:15

Bezpieczny wypoczynek na plaży. Policjanci przypominają podstawowe zasady.

Bezpieczny wypoczynek na plaży. Policjanci przypominają podstawowe zasady. KPP Nowy Dwór Gd

Nadal trwają wakacje, to idealny czas, aby wypocząć nad wodą. Niestety często przez swoją lekkomyślność podczas odpoczynku doszło do tragedii. Pamiętajmy o bezpieczeństwie swoim i swoich bliskich. Zadbajmy o to, aby ten wypoczynek nie był ostatnim.

Jak co weekend na Mierzeję Wiślaną wybierają się tłumy turystów. Chcąc uniknąć tłumów, wiele osób wybiera niestrzeżone kąpieliska. Niestety to wiąże się z ryzykiem. Morze to nieprzewidywalny żywioł i często fala, która dla nas wydaje się niegroźna, okazuje się niebezpieczną pułapką. Na niestrzeżonych kąpieliskach nie ma ratowników WOPR, którzy natychmiast udzielą nam pomocy.

Dlatego apelujemy o wybieranie strzeżonych kąpielisk, gdzie są wytyczone przez ratowników miejsca do kąpieli, gdzie znany jest grunt. Ratownicy nadzorują również fale i gdy stanowi ona niebezpieczeństwo wywieszają czerwone flagi, do których musimy się stosować. Nie wchodzimy również do wody pod wpływem alkoholu, musimy mieć tę świadomość, że takie wejście, może być naszym ostatnim. Alkohol bowiem negatywnie wpływa na ocenę sytuacji, koordynację ruchów. Sprawia, że wydaje nam się, że jesteśmy nieśmiertelni i łatwiej decydujemy się na ruch, nad którym w normalnej sytuacji nie będąc pod wpływem alkoholu, byśmy się nie zdecydowali.

Jak co roku spotykamy się również z ogromnym problemem zaginięć dzieci na plażach. Czasami wydaję nam się, że ta sytuacja nas nie dotyczy, ponieważ jesteśmy odpowiedzialnymi rodzicami i uważamy, że odpowiednio pilnujemy swoje dzieci. Jednak jest to również bardzo mylne w sytuacji, gdzie na plaży są tłumy turystów, setki rozstawionych parawanów, wystarczy wtedy tylko chwila nieuwagi, a nasz maluch gubi się w labiryncie parawanów, które dla dziecka wyglądają tak samo i już nie potrafi nas odnaleźć. Pamiętajmy wtedy o opasce „niezgubce”, którą zakładamy dziecku, wpisując jego imię i numer telefonu do rodziców. Dzięki niej dziecko szybko wróci do rodziców. Pamiętajmy, aby podczas wypoczynku na plaży, szczególnie nadzorować nasze dzieci, które zainteresowane nowym i interesującym otoczeniem mogą oddalić się niezauważone.

 


Podsumowując, co warto zapamiętać?


– Kąp się tylko w miejscach odpowiednio oznakowanych i zorganizowanych, bo bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Zwłaszcza w takich miejscach dochodzi do utonięć!!!
– Stosuj się do poleceń ratownika i obowiązujących regulaminów.
– Nie wchodź do wody po długim opalaniu – unikniesz szoku termicznego.
– Wchodząc do wody, stopniowo schładzaj organizm. Nie pływaj w wodzie poniżej 14 stopni (optymalna to 22-25 stopni).
– Nie wchodź do wody po zjedzonym posiłku, ponieważ zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu.
– Nie pływaj również na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia organizm.
– Nie wchodź do wody po zmroku.
– Nie pływaj w czasie burzy, mgły lub gdy wieje porywisty wiatr.
– Nie skacz do wody na „główkę” zwłaszcza wtedy, gdy nie znasz głębokości wody. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Zabrania się w takich miejscach skakać „na główkę”, ponieważ dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
– W żadnym wypadku nie wchodź do wody po alkoholu lub po silnie działających lekach.
– Korzystając ze sprzętu pływackiego, pamiętaj o kamizelce ratunkowej.
– Dzieci do lat 7 korzystają z kąpielisk wyłącznie pod opieką osób dorosłych. Warto, żeby miały złożone dmuchane rękawki, które pomogą utrzymać im się na wodzie. Załóż swojemu dziecku opaskę NIEZGUBKĘ !
– Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują tam zawirowania wody lub zimne prądy.
– Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby.

 

Skomentuj