Ujście Wisły w czasach przełomu, obszernej historycznej pracy o terenach ujścia Wisły, a przede wszystkim o ludziach zamieszkujących tam od stuleci, zmuszonych do odejścia w wyniku wojny, tragicznej dla nich w skutkach, oraz osadnikach, jeszcze bardziej doświadczonych brutalnością wojennych i powojennych czasów. Katastrofa. Ujście Wisły w czasach przełomu to najnowsza publikacja Waldemara Nocnego.
Autor opisuje sytuację Delty Wisły jak i jej mieszkańców, w okresie II wojny światowej, jej ostatniego okresu, jak i czasów powojennych. W książce znajdziemy wiele osobistych wspomnień związanych z Przekopem Wisły oraz niepublikowane dotąd nigdzie fotografie. Obowiązkowa lektura każdego miłośnika Wyspy Sobieszewskiej i Ujścia Wisły na Mierzei Wiślanej.
„Druga wojna światowa, a w szczególności jej ostatnie miesiące oraz późniejsze lata, już w nowej rzeczywistości politycznej, były przełomowe w wieloletniej historii delty Wisły. Dokumenty odsłoniły obraz ludzkiego trudu i wyrzeczeń, lęków, czasami wręcz trwogi, niedostatku, braku perspektyw lecz także nowych szans. Na niełatwej w uprawie, a znakomitej ziemi odkrywano możliwości dojścia do dobrobytu. Tworzyła się nowa społeczność, długi czas będąca jeszcze w drodze, ale już emocjonalnie związana z tą niepowtarzalną krainą: Mierzeją i Żuławami oplecionymi ramionami Wisły. Była ich wyzwaniem i spełnieniem.”…pisze Waldemar Nocny.
Waldemar Nocny – urodził się w Gdańsku, ukończył Uniwersytet Gdański, wydział humanistyczny. Pracował w administracji rządowej, samorządowej, edukacji. Jest autorem zbioru opowiadań Trzynasty kilometr, oraz powieści Reguła trzech, Do wkrótce oraz Kobiety. Zapoczątkował cykl publikacji ukazujących się w serii dzielnic Gdańska: Brzeźno, Nowy Port, Stogi, Wyspa Sobieszewska, Jelitkowo, Letnica oraz Plaże i kąpieliska Mierzei Wiślanej i Trzecie ujście Wisły.