Żuławy to region o niezwykłych walorach krajobrazowych, przyrodniczych i turystycznych. Jednak ze względu na usytuowanie teren należy do grupy obszarów o najwyższym stopniu zagrożenia powodziowego w Polsce. Biorąc pod uwagę już zaistniałe i prognozowane zmiany klimatyczne, można stwierdzić, że dalsze funkcjonowanie Żuław jest uzależnione od nowoczesnej i sprawnie działającej infrastruktury przeciwpowodziowej oraz systemu zarządzania kryzysowego.
Celem rozbudowanego Systemu Monitoringu Ryzyka Powodziowego (SMoRP), potocznie zwanego monitoringiem przeciwpowodziowym jest jak najszybsze pozyskiwanie informacji o zagrożeniu powodziowym, monitorowanie bezpieczeństwa Żuław i okolic oraz analiza danych. Dodatkowo System służy także edukacji, która jest niezbędna do prawidłowej oceny i reagowania na zagrożenie powodziowe.
Obecnie na terenie Żuławach funkcjonują rozproszone systemy obserwacyjne:
- 9 kamer na rzece Wiśle, które przesyłają obraz do Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej w RZGW Gdańsk;
- łaty wodowskazowe odczytywane na obiektach w miejscu pomiaru;
- systemy telemetryczne lokalne (odczyty stanów wody na obiektach robione automatycznie i odczytywane w miejscu pomiaru);
- systemy telemetryczne przesyłające dane do byłych siedzib Zarządów Melioracji w Elblągu i Gdańsku.
W ramach projektu zaplanowano:
- wybudowanie czterech nowych punktów monitoringu wizyjnego w miejscowościach: Nowakowo, Nowe, Mątowy Małe i Pasłęk;
- zintegrowanie pomiarów stanów wody ze stacji pomp i śluz;
- uzupełnienie i wyposażenie istniejących systemów pomiarowych w nowe czujniki i urządzenia;
- wyposażenie Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej w Gdańsku w urządzenia i oprogramowanie, które pozwala na szybki odczyt i analizę danych w celu prognozowania i monitorowania zagrożenia powodziowego na Żuławach.
Rozbudowa SMoRP zapewni lepsze wyposażenie punktów pomiarowych i instalację nowych punktów monitoringu wizyjnego, wyposażonych w kamery. Nowoczesny System to także połączenie rozproszonych systemów pomiarowych i przesyłanie danych do Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej RZGW w Gdańsku. Dzięki temu obraz z 13 kamer zlokalizowanych w najważniejszych punktach obserwacyjnych na Żuławach jest odczytywany w Centrum. Odczyty stanów wody z ponad 100 obiektów hydrotechnicznych na Żuławach można wykonać także online.
Zadanie realizowane jest w ramach Projektu „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap II - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko 2014-2020” (85% UE, 15% Budżet Państwa).