Wydanie nr 146 / 2022   

 

sobota, 22 styczeń 2022 01:27

Tendencja wzrostowa. Pierwsze zachorowania Omikronem w powiecie. Wyróżniony

Napisał
Sytuacja epidemiczna w powiecie nowodworskim. Sytuacja epidemiczna w powiecie nowodworskim.
Sytuacja epidemiczna w powiecie nowodworskim.
 
Według danych mamy do czynienia z dużym nasileniem pandemii, spowodowanym, na co wszystko wskazuje rozprzestrzenianiem się wariantu Omikron. Pierwsze zachorowania tym wariantem w naszym powiecie, zwyżka zachorowań i współpraca ze szkołami. Stan i dane na 19 stycznia 2022.
-Niestety widzimy od tygodnia mocne przyspieszenie. Jeszcze tydzień temu dzienna ilość zachorowań wynosiła około 15-16, kolejno 32 zachorowania wczoraj i 27 zachorowań dzisiaj, choć mogą się jeszcze do końca dnia zwiększyć, bo te wyniki wchodzą do systemu przez całą dobę. W związku z tym widzimy, że procentowo w przeciągu tygodnia wzrosła nam ilość dziennych zachorowań na Covid o 100%.
To nie są jeszcze ilości, które byłyby ponad nasze siły przerobowe, mówimy o pracownikach powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w zakresie zrealizowania wywiadów epidemicznych wprowadzenia danych, ale ponad 30 zachorowań dziennie to już jest naszym zdaniem liczba duża i zauważalna, jak zbliżymy się do 50 zachorowań dziennie, no a dzisiaj te tendencje niestety wskazują, że to może nastąpić jeszcze w tym tygodniu albo w weekend to będzie już liczba, która będzie szczytem naszej wydolności administracyjnej naszych pracowników, bo po prostu mamy tylu pracowników, ich doba i praca, którą mogą wykonać, też jest ograniczona - 
Szczegóły podał dyrektor PSSE w Nowym Dworze Gdańskim Tomasz Bojar- Fijałkowski.
 
Pierwsze przypadki Omikronu
 
-W zeszłym tygodniu mieliśmy trzy pierwsze zidentyfikowane zachorowania wariantem Omikron a wczoraj  zanotowaliśmy dwa dodatkowe zachorowania. Te przypadki nie są ze sobą powiązane i jeszcze nie zanotowaliśmy w powiecie ogniska, które byłoby związane z wariantem Omikron. Wiemy z doniesień naukowców, że dużo szybciej się rozprzestrzenia a gdyby wskazać gdzie dzisiaj występują ogniska i skąd takie liczby zachorowań to zdecydowanie widać to, czego nie odnotowaliśmy od połowy grudnia do 10 stycznia, to są znowu zachorowania w placówkach oświatowych, czyli w szkołach i przedszkolach.
 
Zwyżka zachorowań w wyniku powrotu dzieci do szkół? 
 
-Codziennie tak jak dziś wpływa przykładowo 5 wniosków od dyrektorów o wydanie opinii w sprawie przejścia klasy na nauczanie zdalne. 5 wniosków dziennie to  statystycznie jest setka dzieci, które trafiają na nauczanie zdalne, bo mają kwarantannę, ale setka dzieci każdego dnia.  W związku z tym gdyby wskazać na przykładzie naszego powiatu  gdzie są te zachorowania i skąd ta zwyżka o 100% zachorowań no to jest to związane z powrotem dzieci do szkół od 10 stycznia - podaje dyrektor.
 
 
 
Dane z ministerstwa na dzień 21.01.2022

Liczba zakażonych: 27
Liczba zakażonych na 10 tys. mieszkańców: 7,61


Liczba przypadków śmiertelnych: 2:

choroby współistniejące wraz z COVID-19: 2
wyłącznie z powodu COVID: 0

Liczba osób objętych kwarantanną 1104
Liczba wykonanych testów: 107
Liczba testów z wynikiem pozytywnym: 34

 

 

Skomentuj