Wydanie nr 146 / 2022   

 

piątek, 21 styczeń 2022 22:32

Cofka na Żuławach. Wzrost poziomu wód. Alarm przeciwpowodziowy. Wyróżniony

Napisał

Niebezpieczny przyrost poziomu wód na Bałtyku, Zalewie Wiślanym i cofka na Żuławach. Obowiązuje stan pogotowia przeciwpowodziowego wydany przez Starostę Nowodworskiego. 

W związku ze sztormowym wiatrem z kierunku północno-zachodniego na całym Wybrzeżu obserwowane są gwałtowne wzrosty i duże wahania poziomów wody ze wzrostem do stanów alarmowych.

Warunki panujące na wodach śródlądowych są  stale  monitorowane przez Centrum Ochrony Przeciwpowodziowej w Regionalnych Zarządzie Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Stany alarmowe poziomu wód zostały przekroczone na Nogacie w miejscowości Nowotki, na Szkarpawie w Tujsku  i Martwej Wiśle w Gdańsku Sobieszewie. Pracownicy Zarządów Zlewni w Elblągu i Gdańsku oraz  Nadzorów Wodnych w Elblągu i Nowym Dworze Gdańskim obserwują na miejscu, w terenie, stan wód i urządzeń przeciwpowodziowych.

Nowodworscy strażacy monitorują stan wałów i patrolują teren od Osłonki ( gdzie występowały przesiąki na wałach)  aż do śluzy Gdańskiej Głowy.
Aktualnie na większości wodowskazów obserwuje się trend ,, bez zmian,, co oznacza stopniowy ale bardzo powolny spadek prędkości wiatru.

-Mimo tego, że w Żuławach Wiślanych trwa cofka zagrożenia rozległymi zalaniami nie ma- relacjonuje sytuację InfoMeteo - Elbląg.

sztorm, cofka, zuławy
DSCN6121_edited
DSCN6119_edited_edited
DSCN6120_edited
DSCN6116_edited
sztorm, cofka, żuławy
nowy dwor gd cofka
tujsk cofka
Previous Next Play Pause

 

 

Media

Skomentuj