Wydanie nr 328 / 2024   

 

piątek, 02 lipiec 2021 19:56

Zwiększa się liczba utonięć. Policja przestrzega o bezpiecznym zachowaniu nad wodą

Napisał

Gwałtownie rośnie liczba utonięć. Policja apeluje o zachowanie ostrożności podczas zażywania kąpieli i pamiętaniu o kilku zasadach m.in: trzeźwość, brak brawury, ostrożność zwłaszcza przy kąpieli w nieznanych akwenach. Ale warto też pamiętać, że dno naturalnego zbiornika może się zmienić z dnia na dzień.

Upały odnotowywane ostatnio w naszym kraju, zachęcają do spędzania czasu nad wodą. Policjanci apelują jednak o zachowanie szczególnej ostrożności podczas kąpieli. Zaczęły się wakacje, uczulajmy nasze dzieci, by nie kąpały się, bez opieki, w miejscach niestrzeżonych. Jeśli wypoczywamy z nimi nad wodą, nie traćmy swoich dzieci z oczu, ponieważ woda bywa nieprzewidywalna. Jeśli pozwalamy im się kąpać, wchodźmy razem z nimi do wody. Dzieci, szczególnie te najmłodsze, nie dostrzegają zagrożeń; to rodzice są odpowiedzialni za swoje pociechy.

Co warto zapamiętać? Kilka porad policjantów:

– Kąp się tylko w miejscach odpowiednio oznakowanych i zorganizowanych, bo bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Zwłaszcza w takich miejscach dochodzi do utonięć!!!

– Na basenach i kąpieliskach stosuj się do poleceń ratownika i obowiązujących regulaminów.

– Nie wchodź  do wody po długim opalaniu – unikniesz szoku termicznego.

– Wchodząc do wody, stopniowo schładzaj  organizm. Nie pływaj w wodzie poniżej 14 stopni (optymalna to 22-25 stopni).

– Nie wchodź do wody po zjedzonym posiłku, ponieważ zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu.

– Nie pływaj  również na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia organizm.

– Nie wchodź do wody po zmroku.

– Nie pływaj w czasie burzy, mgły lub gdy wieje porywisty wiatr.

– Nie skacz do wody na „główkę” zwłaszcza wtedy, gdy nie znasz głębokości wody. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Zabrania się  w takich miejscach skakać „na główkę”, ponieważ dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.

– W żadnym wypadku nie wchodź do wody po alkoholu lub po silnie działających lekach.

– Korzystając ze sprzętu pływackiego, pamiętaj o kamizelce ratunkowej.

– Dzieci do lat 7 korzystają z kąpielisk wyłącznie pod opieką osób dorosłych. Warto żeby miały złożone dmuchane rękawki, które pomogą  utrzymać im się na wodzie.

– Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują tam zawirowania wody lub zimne prądy.

– Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby.

Nieprzestrzeganie powyższych zasad bezpieczeństwa może zakończyć się tragedią. To właśnie brak umiejętności pływania, brawura, przecenianie swoich sił i możliwości, pływanie w miejscach zabronionych, skoki na „główkę”, czy alkohol należą do głównych przyczyn  utonięć. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych!

Inf, foto: KPP Nowy Dwór Gd.

Skomentuj



joomla

 Żuławy TV - Regionalna Telewizja z powiatu nowodworskiego.

+48 513 829 291  kontakt@zulawytv.pl