Rozpoczyna się realizacja drugiego etapu projektu Pętli Żuławskiej! Droga wodna do Nowego Dworu Gdańskiego zostanie otwarta.
W skład infrastruktury towarzyszącej będzie wchodziło m.in.: zagospodarowanie terenu i tarasu o pow. ok. 300 m2, w tym budowa mini infrastruktury rowerowej (elementy wypoczynkowe takie jak wiaty z ławo-stołami, stojaki na rowery oraz przybornik podstawowych napraw np. klucze płaskie, imbusowe, pompka); Budowa bezprzewodowej sieci Internetowej.
Przystosowanie części obiektu Starostwa w NDG do potrzeb żeglugi śródlądowej ma zasadnicze znaczenie zarówno turystyczne (napływ turystów krajowych i zagranicznych), jak i gospodarcze (wpływy z tytułu zwiększonego ruchu wodnego). Położenie Starostwa na końcu szlaku rzeki Tugi warunkuje konieczność stworzenia infrastruktury dla „wodniaków”, którzy będą mogli przede wszystkim dotrzeć do NDG i pozostać tu na dłużej, co jest zgodne z celem projektu wyrażonym w jego tytule.
Koncepcja projektu jest wynikiem potrzeby efektywnego wykorzystania możliwości „Pętli Żuławskiej”, będącej szlakiem wodnym o znaczeniu ponadlokalnym, a jako fragment dróg wodnych E70 i E40, wpisującym się w szlaki wodne o zasięgu międzynarodowym. Przedmiotowa inwestycja jest realizowana w ramach przedsięwzięcia strategicznego „Rozwój ofert turystyki wodnej w obrębie Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej” Założeniem tego przedsięwzięcia jest podniesienie atrakcyjności walorów dziedzictwa naturalnego, o charakterze sieciowym, polegające na rozwoju infrastruktury turystycznej, w tym infrastruktury żeglarskiej.
W ramach projektu „Pętla Żuławska – Poprawa dostępności Nowego Dworu Gdańskiego drogą wodną” przewiduje się także przebudowę trzech mostów:
• w Żelichowie – przebudowa mostu stałego na unoszony wraz z budową dwóch pomostów pływających z infrastrukturą
• w Tujsku – przebudowa mostu unoszonego wraz z budową dwóch pomostów pływających z infrastrukturą.
• Rybinie – przebudowa mostu kolejowego wraz z budową dwóch pomostów pływających i stałego z infrastrukturą.
Całkowita planowana wartość projektu ogółem wynosi: 7 687 108,20 zł, w tym dofinansowanie ze środków UE: 6 534 041,97 zł, co stanowi 85% wartości ogółem projektu.