Nie tylko skutery. Monitoring na Szkarpawie uchwycił kolejne naruszenia. Problem piratów wodnych na Pętli Żuławskiej powraca wraz z rozpoczęciem sezonu letniego.
Monitoring zainstalowany na przystani w Osłonce po raz kolejny zarejestrował niebezpieczne zachowania użytkowników szlaku wodnego. Choć dotychczasowe zgłoszenia często dotyczyły skuterów wodnych, tym razem kamery uchwyciły inne jednostki pływające, które poruszały się z nadmierną prędkością, wytwarzając wysokie fale i stanowiąc poważne zagrożenie dla innych użytkowników Szkarpawy i całej Pętli Żuławskiej.
Wysokie fale rozbijające się o brzegi rzeki powodują erozję, niszczą roślinność, zaburzają naturalne warunki bytowania zwierząt oraz utrudniają życie mieszkańcom okolicznych miejscowości. Uciążliwości odczuwają również wodniacy – kajakarze, wędkarze i żeglarze – którzy często zostają zepchnięci przez fale na mielizny lub nabrzeża, co zagraża ich bezpieczeństwu.
Podczas regularnych spotkań nawigacyjnych dotyczących funkcjonowania Pętli Żuławskiej – organizowanych m.in. w Nowym Dworze Gdańskim z udziałem Wód Polskich, Policji, Straży Granicznej, żeglugi śródlądowej i samorządów – temat ten był poruszany wielokrotnie. Mimo licznych apeli i oznakowania ograniczeń prędkości, problem nadal pozostaje aktualny.
Gdzie zgłaszać takie sytuacje?
Każde naruszenie przepisów na wodzie – nadmierna prędkość, tworzenie wysokiej fali, niebezpieczne manewry – można i warto zgłaszać odpowiednim służbom. W przypadku Szkarpawy i innych dróg wodnych w regionie, właściwy kontakt to:
PGW Wody Polskie – Zarząd Zlewni w Gdańsku (Nadzór Wodny Nowy Dwór Gdański)
tel.: 55 247 25 72
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W sytuacjach pilnych warto kontaktować się także z Policją Wodną, Strażą Graniczną lub odpowiednim oddziałem Urzędu Żeglugi Śródlądowej.
Urząd Żeglugi Śródlądowej Delegatura w Gdańsku tel.602 379 752
Dbajmy wspólnie o bezpieczeństwo i przyrodę Pętli Żuławskiej. To wyjątkowy szlak, który zasługuje na szacunek i odpowiedzialne użytkowanie.