Wydanie nr 116 / 2019   
kwiecień 26, 2019

Zaloguj się

Username *
Password *
Remember Me

Relacja z VI sesja Rady Gminy Sztutowo.

Relacja z VI sesja Rady Gminy Sztutowo.

-To było jak na razie najdłuższe spotkanie w tej kadencji, w planie było spotkanie ze starostą oraz 19 uchwał do procedowania. Całość łącznie z przerwą trwała prawie 3 i pół godziny. 
W pierwszej części dużo miejsca zajęły wystąpienie starosty nowodworskiego i dyrektora zarządu dróg powiatowych oraz pytania i dyskusja na temat stanu dróg powiatowych i perspektyw ich naprawy lub w ogóle budowy od nowa. Niestety, jak się dowiedzieliśmy, stan obecny finansów powiatu pozwala jedynie na doraźne naprawy i rewitalizację fragmentów dróg, potrzeby są bardzo duże, a możliwości niewielkie. W tej perspektywie bardzo liczymy na kooperację gminy i powiatu i wspólne finansowanie np. projektów drogowych, zarówno w zakresie planów jak i samej realizacji. Już w tym roku w ten sposób być może zrobimy wspólnie dokumentację na jedną z powiatowych dróg na naszym terenie. W tym momencie powiat ma bowiem tylko dokumentację sprzed kilku lat na drogę na plażę w Sztutowie na kwotę około 10 milionów złotych, której na pewno nie jest w stanie wykonać, żadnych innych dokumentacji na drogi powiatowe w naszej gminie Starostwo niestety nie ma, trzeba je najpierw opracować i realnie ocenić czy da się je wykonać. Powiatowy budżet drogowy to obecnie około 2 miliony zł, a koszty budowy nowej drogi to orientacyjnie 2 miliony zł za km, a przebudowy i wzmocnienia około 1 miliony zł za km. Powiat ma w swoim władaniu ponad 200 km dróg…

Sporym wyzwaniem dla stanu dróg jest perspektywa ich dalszej degradacji wobec planowanego transportu materiałów i maszyn na budowę przekopu, tutaj też podzielamy zdanie władz powiatu, które nie zgadzają się na dalsze niszczenie przez taki ponadnormatywny bagaż naszych strategicznych mostów i dróg. Sprawa na pewno jeszcze powróci w dyskusji i tematach prasowych, zapewnienie rewitalizacji sieci komunikacyjnej powinno być jednym z elementów kosztorysu budowy tej wielkiej inwestycji. 
Poza drogami podejmowaliśmy ze starostą inne tematy aktualne dla współpracy gminy i powiatu jak m.in. parkingi przy plaży, czy imprezy sportowo-rekreacyjne.

To na pewno była bardzo dobra i rzeczowa rozmowa, będziemy starali się ją w ten sposób cyklicznie kontynuować w kolejnych latach. 

W części sesyjnej radni zgłosili 6 interpelacji dotyczących rożnych spraw gminnych. Uchwały w przedmiocie których głosowaliśmy dotyczyły m.in. sprawozdania rocznego GOPS, kąpielisk morskich i terminów ich działania na terenie naszej gminy, do budżetu gminy wprowadzono kwotę pozyskaną ze środków zewnętrznych na program wymiany naszej młodzieży z partnerską szkołą na Rugii. Uchwały dotyczyły też wprowadzenia do kasy gminy możliwości płacenia kartą płatniczą oraz zgody na procedowanie przez wójta kilkoma działkami gminnymi. W każdej z tych ostatnich uchwał radni decydowali w jaki sposób i na jaki okres czasu postępować z daną nieruchomością.

Jak zwykle pomysły bywały różne, głównym polem ucierania się pomysłów są posiedzenia komisji, które także czasem mają swoje odbicie w zmianie treści uchwał już na sesji. Tak było i tym razem, gdzie w wyniku głosowania termin dzierżawy kilku działek radni zmienili z proponowanego okresu 10 lat na lat 5. W ostatnich punktach sesji radni uchwalili schematyczny plan pracy Komisji Skarg oraz uściślili w statucie miejsce ogłaszania informacji o wynikach posiedzeń i głosowań, gdzie zamiast „sposób zwyczajowo przyjęty” wpisano „tablicę informacyjna Urzędu Gminy”.

To było dobre i rzeczowe spotkanie - podsumowuje przewodniczący Marcin Owsiński.

Na zakończenie wójt i przewodniczący złożyli swoje sprawozdania.

Nagranie wideo z sesji można zobaczyć tutaj:

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Najnowsze

Pijany kierowca staranował 2 zaparkowane auta w centrum. Miał 2 promile.

Pijany kierowca staranował 2 z…

Sty 13, 2019 Rate: 3.00

Wilki zawędrowały na Żuławy? Widziano trzy osobniki przy S7.

Wilki zawędrowały na Żuławy? W…

Mar 03, 2019 Rate: 0.00

Potrącenie na pasach kobiety.  Nowy Dwór Gd. -  11.03.2019

Potrącenie na pasach kobiety. …

Mar 11, 2019 Rate: 0.00

Facebook

Galeria artykułów

Montaż tablic informacyjnych na przekopie Mierzei Wiślanej – 25.04.2019

Wykaz nieruchomości przeznaczonych do użyczenia, dzierżawy na okres 3, 4 i 5,10 lat oraz wydzierżawienia od Skarbu Państwa Nadleśnictwa Elbląg nieruchomości gruntowej na czas nieokreślony.

Nie bądź patałachem, posprzątaj Mewią Łachę edycja wiosna 2019

Święto miłośników ogrodnictwa z dziennikarzem telewizyjnym Markiem Jezierskim.

Spotkanie: Jarosław Sellin w Nowym Dworze Gdańskim.

II Grand Prix Żuław w wędkarstwie spławikowym o puchar burmistrza.

Ruszy II etap przebudowy chodników na ul. Łąkowej w Kmiecinie.

Nowy Dwór Gdański. Spróbuj smaków Żuław. Żuławski Park Historyczny zaprasza na ostatnią odsłonę żuławskich smaków.

Kolorowanka Żuławska dla dzieci w starostwie.