Wydanie nr 56 / 2023   

 

środa, 31 styczeń 2024 13:56

Dzielnicowi w odpowiednim miejscu i czasie. Pomogli mężczyźnie, który dostał ataku epilepsji.

Napisał
Dzielnicowi w odpowiednim miejscu i czasie. Pomogli mężczyźnie, który dostał ataku epilepsji. KPP Malbork
Dzielnicowi w odpowiednim miejscu i czasie. Pomogli mężczyźnie, który dostał ataku epilepsji.
 
Szybka i zdecydowana reakcja malborskich dzielnicowych pozwoliła pomóc mieszkańcowi miasta. W trakcie obchodu rejonu służbowego, na klatce schodowej budynku wielorodzinnego usłyszeli wołanie o pomoc. Funkcjonariusze natychmiast weszli do mieszkania, z którego dobiegały rozpaczliwe krzyki.
 
W mieszkaniu zastali kobietę, która próbowała pomóc swojemu 39-letniemu synowi, który dostał ataku epilepsji. Mundurowi niezwłocznie udzielili mężczyźnie pomocy przedmedycznej i wezwali pogotowie ratunkowe.
 
We wtorek około godziny 17.00 dzielnicowi st. sierż. Łukasz Filip i mł. asp. Marek Władyka w trakcie obchodu w jednym z budynków na terenie Malborka usłyszeli wołanie o pomoc.
 
Policjanci bez zastanowienia ruszyli do mieszkania, z którego dobiegały przeraźliwe krzyki. Po chwili byli już w mieszkaniu, w którym zastali przerażoną 72-letnią kobietę oraz jej 39-letniego syna, który leżał na łóżku i prawdopodobnie dostał ataku padaczki.
 
Dzielnicowi niezwłocznie udzielili pomocy przedmedycznej, wezwali pogotowie ratunkowe, zabezpieczyli głowę mężczyzny przed urazami i monitorowali jego funkcje życiowe. Mundurowi cały czas czuwali nad nieprzytomnym mężczyzną do przyjazdu zespołu medycznego, a następnie przekazali go pod opiekę specjalistów.
 
 
Jak się zachować w razie ataku:
 
Od samego początku powinieneś wiedzieć, że nie można zatrzymać ataku, który już się rozpoczął. Na ogół chory pada na ziemię, nie masz czasu na przytrzymanie go.
  • nie próbuj powstrzymywać ani unieruchamiać, 
  • nie ruszaj chorego, chyba że znajduje się w niebezpiecznej pozycji, która może spowodować obrażenia,
  • usuń z zasięgu chorego wszystko, co może spowodować obrażenia,
  • nie wkładaj niczego do ust tej osoby,
  • rozwiąż krawat lub poluzuj kołnierz,
  • po zakończeniu napadu umieść pod głowę poduszkę lub złożoną odzież i delikatnie przewróć osobę na bok (aby oczyścić drogi oddechowe i przyspieszyć przepływ śliny). Upewnij się, że łatwo oddycha,
  • pozwól choremu odpocząć,
  • wezwij pomoc.

Skomentujjoomla

 Żuławy TV - Regionalna Telewizja z powiatu nowodworskiego.

+48 513 829 291  kontakt@zulawytv.pl