Zakupy w sieci:
1. Kupując przez Internet, kieruj się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i sprawdź jego rzetelność. Szukaj opinii, komentarzy oraz tego, co piszą klienci o zwrotach i reklamacjach.
2. Zachowuj całą korespondencję ze sprzedawcą sklepu internetowego, w razie oszustwa pozwoli to policji w ustaleniu sprawcy.
3. Przy płatności internetowej zwracaj uwagę na wiarygodność strony. Do płatności za zakupy wykorzystuj tylko oficjalne strony bankowe i aplikacje. Nie wchodź w nieznane linki i odnośniki.
4. Jeśli, pomimo zachowania zasad ostrożności, dostaniesz zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwoń na Policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.
Zakupy tradycyjne:
1. W miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów.
2. Torebkę zamykaj i noś z przodu. Nie odstawiaj jej, płacąc w kasie, pakując zakupy lub przymierzając ubrania w sklepie. Złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi. Nie pokazuj innym zawartości portfela, płacąc za zakupy.
3. Złodzieje często sami tworzą tzw. sztuczny tłok, by ułatwić sobie kradzież. Działają najchętniej w galeriach handlowych, dworcach, targowiskach itp.
4. Podróżując środkami komunikacji zbiorowej, nie siadaj w pustych przedziałach. W czasie podróży staraj się nie zasypiać. Pilnuj bagażu.
5. Nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany twój adres. W razie ich kradzieży złodziej może też okraść twoje mieszkanie.
6. Kluczyki do samochodu typu keyless trzymaj w specjalnym etui, które wytwarza tzw. klatce Faradaya. Dzięki temu uchronisz swoje auto przed kradzieżą metodą na tzw. walizkę.