Wydanie nr 56 / 2023   

 

środa, 29 listopad 2023 22:00

Policjanci apelują! Psy pozostawione na mrozie zamarzają. Wyróżniony

Niestety, co roku możemy spotkać bezduszność właścicieli psów podwórkowych, zwłaszcza te uwięzione na łańcuchu, nie mają łatwego życia. Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt mamy obowiązek chronienia psa przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi!
 
Na terenie powiatu nowodworskiego policjanci często spotykają się z sytuacjami, w których warunki bytowe zwierząt nie są odpowiednie, część z nich podlega pod przestępstwo znęcania nad zwierzętami. Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi się spotykamy są tragiczne warunki, w jakich znajdują się zwierzęta, to między innymi dziurawe, nieocieplone budy czy same kojce bez miejsca schronienia, bez wody i jedzenia, a w nich smutny, zrezygnowany i zmarznięty przyjaciel człowieka, w większości przypadków przymocowany do łańcucha. Zdarzały się również przypadki, że pies był przymocowany do łańcucha, gdzie na szyi miał wrośniętą w skórę kolczatkę, która tworzyła mu otwartą ranę a pies dodatkowo był niedożywiony.
 
Policjanci w trakcie służby zwracają uwagę, w jakich warunkach przebywają zwierzęta!
 
Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.
 
Mróz to szczególnie ciężki okres dla podwórkowych psów, zapewnij im odpowiednie warunki:
 
- buda musi być szczelna, ocieplona i dostosowana do wielkości zwierzęcia, ma mieć wszystkie ściany i szczelny dach, nie może stać bezpośrednio na ziemi (np. może być na palecie, podeście). Powinna być wyściełaną słomą, którą należy wymieniać gdy zwilgotnieje.
- pies na łańcuchu nie może przebywać dłużej niż 12 godzin, należy zapewnić mu możliwość wybiegana się, a łańcuch nie może krępować możliwości schronienia się.
- należy sprawdzać, czy woda w misce nie jest zamarznięta i w razie potrzeby dolewać zimą lekko ciepłą wodę
- należy zapewnić chociaż jeden pełnowartościowy, w zimie wysokokaloryczny posiłek dziennie
- kojec musi zapewniać swobodę poruszania się, oraz musi być regularnie sprzątany
- jeśli pies potrzebuje opieki weterynaryjnej należy mu ją zapewnić
 
Każdy z nas może pomóc, czasami wystarczy tylko nie być obojętnym, nie odwracać wzroku i reagować.
Jeżeli jesteś świadkiem znęcania się nad zwierzęciem, które grozi mu uszczerbkiem na zdrowiu, lub zagraża jego życiu, możesz to zgłosić do Policji lub wprost do Prokuratury.

Skomentujjoomla

 Żuławy TV - Regionalna Telewizja z powiatu nowodworskiego.

+48 513 829 291  kontakt@zulawytv.pl