Wydanie nr 160 / 2023   

 

piątek, 19 maj 2023 22:43

Noc Muzeów w Żuławskim Parku Historycznym: Zapach domowego chleba, turniej pełen emocji i fascynujące wykłady Wyróżniony

Napisał

W Żuławskim Parku Historycznym odbyła się niezwykła noc, kiedy to Żuławscy Sąsiedzi, czyli mieszkańcy Żuław i okolic, zgromadzili się, aby uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu. Dzięki serdecznemu zaproszeniu i licznej obecności gości, Noc Muzeów stała się niezapomnianą przygodą.

Głównym celem tegorocznej edycji było przybliżenie życia żuławskich gospodarzy. Już na samym progu Muzeum Żuławskiego powitał nas zapach świeżo upieczonego chleba, którego smak mogliśmy poczuć dzięki obfitości domowego masła. Przechodząc dalej, znaleźliśmy się w zaaranżowanej izbie, gdzie gospodynie zajmowały się codziennymi zajęciami związanymi z byciem kobietą, wykonując różnorodne prace ręczne. Pod czujnym okiem guwernera mieliśmy możliwość zgłębiania tajników kaligrafii, ćwicząc nasze umiejętności w pisaniu pięknymi, staroświeckimi literami.

W trakcie wieczoru mogliśmy skosztować wyjątkowych żuławskich specjałów i wysłuchać fascynujących opowieści kulinarnych, które przedstawił Artur Wasielewski, autor książki "Kulinaria Żuławskie". Niezwykle smakowita mennonicka zupa klopsowa była prawdziwą ucztą dla podniebienia. Nie zabrakło także miejsca dla umiejętności manualnych, gdyż w salach warsztatowych trwało budowanie modeli tradycyjnych domów podcieniowych oraz tworzenie ceramicznych gmerków, które cieszyły oczy swoją wyjątkową formą i detalami.

Przed muzeum rywalizowały drużyny przygotowane do udziału w Turnieju Żuławskich Sąsiadów. Groszków, reprezentujących Powiat Nowodworski Starostwo Powiatowe w Nowym Dworze Gdańskim, W(olont)ariatów - ekipy z Żuławskiego Ośrodka Kultury, Hot Szop - reprezentacji SZOP Sp. z o.o. oraz Żuławskiej Kranówki z Centralnego Wodociągu Żuławskiego. Uczestnicy turnieju zaprezentowali swoje umiejętności w różnych konkurencjach, takich jak bieg w gumofilcach, toczenie sera, odsiewanie zboża czy budowanie wałów. Wszyscy byli niezwykle zaangażowani i zdolni, jak przystało na prawdziwych Żuławiaków. Zwycięzcą turnieju została Drużyna Żuławskiej Kranówki, która odniosła zasłużone zwycięstwo, ale najważniejsza była dobra zabawa i wspólne przeżycie tych niezapomnianych chwil.

Po turnieju na sali konferencyjnej, odbyły się dwa arcyciekawe wykłady o życiu żuławskich chłopów. Historycy Jaśmina Korczak-Siedlecka i Łukasz Kępski zabrali nas w podróż w czasie, odkrywając przed nami fascynujące fakty i historie związane z tym regionem. 

Zakończenie wieczoru należało do zespołu Żniwa, który swoją muzyką stworzył atmosferę pełną ducha dawnych legend i historii sprzed wieków. Ich przepiękny koncert był niezapomnianym podsumowaniem tej wyjątkowej nocy pełnej historii i wspólnych przeżyć.

 

W materiale wideo o Nocy Muzeów opowie organizator imprezy Mariola Mika z Żuławskiego Parku Historycznego.

 

noc muzeów nowy dwór gd07
noc muzeów nowy dwór gd01
noc muzeów nowy dwór gd02
noc muzeów nowy dwór gd03
noc muzeów nowy dwór gd04
noc muzeów nowy dwór gd05
noc muzeów nowy dwór gd06
noc muzeów nowy dwór gd08
noc muzeów nowy dwór gd09
noc muzeów nowy dwór gd10
noc muzeów nowy dwór gd11
noc muzeów nowy dwór gd12
noc muzeów nowy dwór gd13
noc muzeów nowy dwór gd14
noc muzeów nowy dwór gd15
noc muzeów nowy dwór gd16
Previous Next Play Pause
fot. Gmina NDG/K.Falk

Media

Skomentuj