To już kolejna odsłona Nocy Muzeów w Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim. Wykłady o życiu mennonitów, żywe wystawy w muzeum, wieczorny spektakl, nocne zwiedzanie Żoku, animacje. Tegoroczna Noc Muzeów w Nowym Dworze Gdańskim była poświęcona mennonitom.
Przygotowano dla mieszkańców ciekawy i pełen atrakcji program spędzenia wspólnego wieczora i nocy. W muzealnych salach zamieszkali mennonici. Mogliśmy podglądać ich życie. Na zewnątrz wyrabiano masło, odbywały się animacje, w których brali udział dorośli i dzieci. Dzięki temu mogliśmy poznać, jak spędzano czas dawniej i w jakich zabawach uczestniczono oraz poznaliśmy rzemiosło, jakim się zajmowali.
Wyjątkowym punktem programu był spektakl w wykonaniu Teatru Janek Wędrowniczek z Wielkiej Nieszawki, zatytułowany „Timmerliden – Cieśle”. To była jedyna i niepowtarzalna okazja uczestniczenia w menonickim procesie sądowym.
Nie zabrakło nawiązania do kuchni. Królowały przekąski inspirowane kuchnią mennonitów: zweibaki w dwóch odsłonach i tradycyjne smarowidło roznoszone przez panie menonitki.
Więcej w materiale wideo przybliżyła Marzena Bernacka-Basek z Klubu Nowodworskiego oraz Izabela Biber z Teatru Janek Wędrowniczek.
Inicjatorem i głównym organizatorem Europejskiej Nocy Muzeów 2019 w Nowym Dworze Gdańskim jest Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dwory Gdańskiego – Klub Nowodworski. W organizacji wspiera jak zwykle Żuławski Ośrodek Kultury, Teatr Janek Wędrowniczek z Wielkiej Nieszawki, Gmina Nowy Dwór Gdański, mleczarnia Maluta, Mentor Ubezpieczenia i Ochotnicza Straż Pożarna w Nowym Dworze Gdańskim.