Wydanie nr 362 / 2024   

 

środa, 30 listopad 2022 15:31

"Polska Matką naszą ... zbrodnia na Polakach z Wolnego Miasta Gdańska w obozie Stutthof" to najnowsza publikacja dr Danuty Drywy

Napisał
"Polska Matką naszą ... zbrodnia na Polakach z Wolnego Miasta Gdańska w obozie Stutthof" to najnowsza publikacja dr Danuty Drywy z Muzeum Stutthof w Sztutowie. Opisuje ona wydarzenia z 11 stycznia 1940 r. i 22 marca 1940 r., kiedy to Niemcy w dwóch egzekucjach zamordowali w lasach nieopodal obozu Stutthof 89 polskich działaczy i duchownych z Wolnego Miasta Gdańsk.
 
Najnowsza książka dr Danuty Drywy ma za zadanie przybliżyć historię skazanych na śmierć działaczy polskich organizacji z Wolnego Miasta Gdańska, duchownych i przedstawicieli inteligencji. We wrześniu 1939 r. trafili oni do obozu Stutthof w ramach „Inteligenzaktion”. Wykierowana była ona przeciwko polskim elitom żyjącym na Pomorzu Gdańskim.
 
W styczniu 1940 r. na posiedzeniu policyjnego sądu doraźnego, w obecności komendanta obozu Maxa Pauly zapadła decyzja o ich egzekucji. 11 stycznia 1940 r. w lasach położonych obok obozu Stutthof zamordowano pierwszą grupę liczącą 22 osoby. Dwa miesiące później, 22 marca Niemcy zamordowali kolejne 67 osób. Wśród ofiar obu zbrodni byli m.in.: ks. Franciszek Rogaczewski - rektor kościoła pw. Chrystusa Króla, nauczyciele z Macierzy Szkolnej w Gdańsku, opiekunowie drużyny harcerskiej, znany polski działacz i prawnik dr Franciszek Kręcki oraz lekarz dentysta dr Bernard Filarski, członkowie Związku Zachodniego i Towarzystwa Wojaków, jak Leon Trzebiatowski, przedstawiciele stronnictw i partii politycznych jak Antoni Lendzion, pracownicy poczty polskiej w Gdańsku, jak Florian Nitka, pracownicy PKP, jak Witold Nełkowski, czy Rady Portu i Dróg Wodnych, jak komandor Tadeusz Ziółkowski, pracownicy Ekspozytury Urzędu Ceł, drukarze i dziennikarze, jak Wilhelm Grimsmann długoletni redaktor „Gazety Polskiej” i Jego syn, Zygmunt Grimsmann, absolwent Gimnazjum Polskiego w Gdańsku, przed wojną asystent na poczcie polskiej w Gdańsku i inni.
 
 
grafika_D.Drywa
009201_Nełkowski Witold
Previous Next Play Pause
 
Książka stanowi niezwykły zbiór wspomnień, dokumentów i zdjęć. Wśród licznych archiwaliów zawartych w publikacji warto zwrócić uwagę na listy, jakie do swej żony Łucji pisał Witold Nełkowski, członek Rady Głównej Związku Towarzystw Polskich, Klubu Sportowego "Gedania" oraz innych polskich organizacji na terenie Wolnego Miasta Gdańsk.
 
Partnerem głównym wydawanej publikacji jest Energa Grupa ORLEN. Zadanie jest wspierane przez ENERGA w ramach realizacji Strategii CSR Grupy ENERGA.

Skomentuj



joomla

 Żuławy TV - Regionalna Telewizja z powiatu nowodworskiego.

+48 513 829 291  kontakt@zulawytv.pl