Wydanie nr 330 / 2022   

 

niedziela, 06 listopad 2022 23:45

Twierdzi, że nic nie wiedziała. Pomocnictwo w morderstwie ponad 11 tysięcy osób. Wizja lokalna na terenie niemieckiego obozu Stutthof. Wyróżniony

Napisał
Twierdzi, że nic nie wiedziała. Pomocnictwo w morderstwie ponad 11 tysięcy osób. Wizja lokalna na terenie niemieckiego obozu Stutthof. Edyta Kozakiewicz
Sztutowo. Wizja lokalna na terenie niemieckiego obozu Stutthof. Na potrzeby procesu Irmgard Furchner, sekretarki komendanta
 

Wizja lokalna na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof, który został utworzony na terenach Wolnego Miasta Gdańsk, odbyła się w piątek w Sztutowie. To część toczącego się w Niemczech procesu 96-letniej Irmgard Furchner, oskarżonej o pomocnictwo w zabójstwie ponad 11 tysięcy osób. W czasie drugiej wojny światowej była ona sekretarką komendanta obozu.

Wizja w dawnym obozie, który znajduje się w Sztutowie (woj. pomorskie) odbyła się w piątek w południe. Uczestniczyli w niej niemieccy sędziowie, prokurator, obrońca oskarżonej oraz prawnicy reprezentujący kilkudziesięciu byłych więźniów obozu. Czynności były zamknięte dla mediów, zakończyły się po trzech godzinach.

-Celem wizji było stwierdzenie, co działo się w obozie, o czym oskarżona jako cywilny pracownik administracji, niemniej członek SS, musiała wiedzieć - przekazał pełnomocnik byłych więźniów, oskarżycieli posiłkowych, mecenas Rajmund Niwinski z Düsseldorfu.
Od ponad roku przed Sądem Okręgowym (Landgericht) w Itzehoe toczy się proces karny przeciwko 96-letniej Irmgard Furchner, byłej sekretarce komendanta obozu. Jest ona oskarżona o pomocnictwo w morderstwie w 11 387 przypadkach. Z uwagi na wiek oskarżonej rozprawy trwają po 2,5 godziny. Postępowanie jest rozpatrywane przez wydział dla nieletnich w mieście Itzehoe, ponieważ oskarżona w chwili popełnienia przestępstwa miała mniej niż 21 lat, a więc była młodociana w rozumieniu ustawy o sądach dla nieletnich.

Proces ten uważany jest za jeden z ostatnich procesów zbrodniarzy wojennych w Niemczech. Od 7 października toczy się również postępowanie przed Sądem Krajowym w Neuruppin, w którym 100-letni oskarżony usłyszał zarzuty o pomocnictwo w zamordowaniu kilku tysięcy osób jako strażnik SS w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen pod Berlinem w latach 1942-1945. Oskarżony zaprzecza zarzutom.

Historię Irmgard Furchner opisał w 2021 roku dziennik "Bild am Sonntag". W artykule podkreślano, że Furchner rozpoczęła pracę w obozie mając 18 lat. Wcześniej pracowała na podobnym stanowisku w Dresdner Banku w Marienburgu (obecnie Malbork). "W obozie koncentracyjnym Stutthof sekretarka zarabiała dobrze, podczas gdy więźniowie głodowali, umierali z wycieńczenia, byli zagazowywani lub rozstrzeliwani" - napisał "Bild am Sonntag"

"Byłam stenografką dla komendanta Hoppego i jego adiutanta, ale więcej pisałam dla Hoppego"

-powiedziała kobieta w zeznaniach w 1954 roku. Przez jej ręce przechodziła "cała korespondencja z Urzędem Administracji Gospodarczej SS" (który koordynował m.in. wykorzystywanie robotników przymusowych w obozach koncentracyjnych). "Hoppe dyktował egzekucje i deportacje" - podkreślił niemiecki dziennik. "Ale Furchner udaje, że nie ma o tym pojęcia. Z komendantury widziała baraki więźniów, komorę gazową i krematorium. Mimo to twierdzi, że nic nie słyszała o morderstwach" - zaznaczyła gazeta.
 
Pierwsza wizja od blisko 30 lat
 
Mecenas Rajmund Niwinski podkreślił, że jest to pierwsza od blisko 30 lat wizja lokalna przeprowadzana przez niemiecki sąd w byłym obozie koncentracyjnym na terenie Polski.
 
Ostatnio w roku 1993 przeprowadzona została wizja lokalna obozu Auschwitz. W postępowaniu bierze udział około 30 oskarżycieli posiłkowych, byłych więźniów oraz krewnych ofiar. Między nimi jest szereg reprezentowanych przeze mnie Polaków, działaczy ruchu oporu oraz powstańców warszawskich - powiedział mecenas Niwinski.Wizja lokalna jest jednym z ostatnich etapów postępowania dowodowego.
 
W obozie Stutthof  Niemcy więzili podczas II wojny światowej ponad 100 tysięcy osób, w tym wielu Żydów. Według danych Głównego Urzędu Badania Zbrodni Hitlerowskich w Ludwigsburgu, w obozie koncentracyjnym Stutthof i jego podobozach zginęło ok. 65 tys. osób.
 
Wyrok procesu spodziewany jest pod tego roku lub na początku przyszłego. 
 
żródło: Tvn24

Skomentuj