Rozpoczął się sezon na grzybobranie. Wiele osób wychodzi do lasu bez odpowiedniego przygotowania. Niemal każdego dnia policjanci przyjmują zgłoszenia o zaginięciach podczas grzybobrania. Nie wszyscy amatorzy grzybów znają lasy, do których się udają. Często wybierają się tam w pojedynkę przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Policja apeluje o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię.
Rozpoczyna się sezon na grzybobranie i piesze wycieczki do lasów. Policjanci przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa i zagrożenia, które mogą wystąpić podczas takiej wyprawy. Pierwszym bardzo poważnym niebezpieczeństwem jest zagubienie się w lesie, dlatego zanim wybierzemy się na poszukiwania grzybów, warto wcześniej przejrzeć mapę terenu, na którym mamy zamiar przebywać. Dobrze jest też znaleźć i zapamiętać elementy charakterystyczne w danym miejscu, które ułatwią nam odnalezienie drogi powrotnej. Ważne jest, by unikać samotnych wypraw do lasu – szczególnie w teren mało nam znany lub przy słabej widoczności.
Jeśli jednak idziemy na grzybobranie samotnie, to warto poinformować bliskich w jaki rejon lasu się udajemy oraz określić przybliżony czas powrotu. Jeżeli w wyprawie biorą udział dzieci lub osoby starsze, zwracajmy na nich szczególną uwagę i pilnujmy, aby sami nie oddalali się i pozostali w zasięgu naszego wzroku. Warto realnie ocenić swoje możliwości i czas jaki zamierzasz spędzić w lesie. Przede wszystkim, nie wybierać się tam zbyt późno. Przy dużych upałach najlepiej iść do lasu wczesnym rankiem.
W sezonie grzybobrania policja odbiera zgłoszenia o osobach, które zgubiły drogę w lesie. Szczególnie jesienią szybko zapadający zmrok stanowi poważną przeszkodę w prowadzeniu poszukiwań, dlatego na wyprawę do lasu postarajmy się założyć ubrania, w których dłużej możemy pozostać widoczni, a jeśli to możliwe dołączmy do naszego ubioru elementy odblaskowe.
Na wypadek sytuacji kryzysowych, trzeba mieć ze sobą przede wszystkim naładowany telefon komórkowy, który może okazać się bardzo pomocny w razie akcji poszukiwawczej. Zapewni to nam możliwość kontaktu ze służbami.
Pozostawiając samochód na leśnym parkingu należy dokładnie zamknąć drzwi i okna auta oraz nie pozostawiać przedmiotów wartościowych w widocznym miejscu. Do parkowania swoich pojazdów unikajmy miejsc mało uczęszczanych.
Pamiętajmy również o tym, żeby w lesie nie hałasować by nie spłoszyć zwierząt, nie palić ognisk i nie rzucać niedopałków na poszycie leśne. Śmieci należy zbierać do specjalnych worków i po skończonym wypoczynku zabrać je ze sobą.