Wydanie nr 89 / 2023   

 

środa, 30 marzec 2022 14:39

Zielona energia - fanaberia zachodu, czy konieczność?

Napisał
Zielona energia - fanaberia zachodu, czy konieczność? Zielona energia - fanaberia zachodu, czy konieczność? mat.prasowe

Zielona energia - fanaberia zachodu, czy konieczność?

Walka ze zmianami klimatycznymi i towarzyszące jej zmiany w prawie powodują, że coraz więcej mówi się o odnawialnych źródłach energii i ich udziale w całości produkowanej przez państwa i narody energii. Za zieloną energię uznana ostatnio została ta produkowana przez reaktory atomowe. Jest to rozwiązanie do wdrożenia tylko na poziomie państwowym. Istnieją jednak sposoby na wmurowanie własnej cegiełki w mur, który ochroni nas przed zmianą klimatu, a oprócz tego dadzą nam inne korzyści - niezależność i oszczędność pieniędzy.

Rodzaje zielonej energii - fotowoltaika najpopularniejsza

Inwestować w alternatywne źródła energii możemy na wiele sposobów. Każde rozwiązanie można zastosować w nieco innych warunkach, w zależności od naszych potrzeb.Najbardziej popularny i najczęściej stosowany jest montaż paneli fotowoltaicznych. Wiąże się to z umiarkowaną ceną takiej inwestycji, dość szybkim jej zwrotem oraz możliwością zastosowania we właściwie każdym przypadku. Najczęściej montuje się je na dachach, ale jeśli powierzchnia dachu jest zbyt mała do instalacji potrzebnej nam ilości paneli  lub jego konstrukcja jest nieoptymalnie zorientowana na kierunki świata ( najlepszy jest układ dachu północ-południe), to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować je na ziemi. Używa się do tego specjalnych stelaży mocowanych do podłoża. Dostępne na rynku są również już gotowe rozwiązania, które należy tylko ustawić w ogrodzie.

Zatrudnijmy wiatr - turbiny wiatrowe

Turbiny wiatrowe kojarzą się głównie z tymi nawet kilkudziesięciometrowymi, stawianymi w “stadach”, które tworzą farmy wiatrowe. Farmy takie tworzy się zarówno na lądzie, jak i na morzu, gdzie ich opłacalność jest większa z uwagi na prądy powietrzne związane z morzami właśnie. Zastosowanie w gospodarstwie domowym mogą mieć jednak ich mniejsze wersje. Montuje się je na dachach lub specjalnie do tego stworzonych konstrukcjach. Te dachowe, to najczęściej urządzenia niezbyt wielkiej mocy, które traktować należy raczej jako wspomaganie pozyskiwania prądu. Warianty montowane na masztach, to  prądnice o mocy nawet kilkunastu tysięcy watów - wystarczające do zaspokojenia zapotrzebowania na prąd dużego gospodarstwa.

Gdzie strumyk płynie z wolna, tam można produkować prąd

Podobne w konstrukcji do turbin wiatrowych, są turbiny wodne. Energią je napędzającą jest jednak inny żywioł - najczęściej prąd płynącej rzeki. Rozwiązanie to ma również swoje ograniczenia - aby go zastosować, musimy mieszkać w pobliżu strumienia lub rzeki. Dostępne są zarówno rozwiązania kompaktowe, które posłużyć mogą co najwyżej do naładowania telefonu, jak i takie o mocy wystarczającej do zasilenia w energię elektryczną całej wioski. Turbiny wodne o takich mocach wymagają jednak spiętrzenia rzeki, co wiąże się ze sporą ingerencją w ekosystem i wymaga odpowiednich pozwoleń. Koszty takiej inwestycji również będą wysokie, ale tak jak przypadku wszystkich alternatywnych źródeł energii, możemy starać się o dofinansowanie, które nieco złagodzi wysokość poniesionych kosztów.

Skomentuj



joomla

 Żuławy TV - Regionalna Telewizja z powiatu nowodworskiego.

+48 513 829 291  kontakt@zulawytv.pl