Wydanie nr 22 / 2024   

 

wtorek, 23 listopad 2021 19:40

Na co zwracać uwagę przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego?

Napisał
Na co zwracać uwagę przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego? Na co zwracać uwagę przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego? zdj. poglądowe

Wiele mieszkań z rynku wtórnego wyróżnia się doskonałą lokalizacją. Nie inaczej jest w Gdańsku. Mimo że to właśnie lokalizacja jest kluczowa dla atrakcyjności lokalu, to konieczne jest zwrócenie uwagi również na inne kwestie. Dowiedz się, jak sprawdzić mieszkanie przed zakupem.

Stan prawny nieruchomości – do jakich dokumentów zajrzeć?

Na nabywców mieszkań czyha wiele pułapek. Umowa dożywocia, współwłasność, udział w nieruchomości czy wreszcie zadłużenie – to tylko kilka przykładów. Jak uniknąć zakupu mieszkania zadłużonego lub takiego, w którym ma prawo dożywotnio mieszkać osoba trzecia? Podstawą jest dokładne sprawdzenie dokumentów.

Wątpliwości pozwoli zweryfikować księga wieczysta. Jednak nie tylko jej zawartość jest istotna. Jeżeli masz w planach zakup mieszkania lub w innej dzielnicy Gdańska, poproś też o:

  • Zaświadczenie o stanie zameldowania w lokalu.
  • Potwierdzenie, że mieszkanie nie jest zadłużone w spółdzielni.

Wielu kupujących popełnia przy tym błąd, ograniczając się do wymienionych dokumentów. Tymczasem równie istotny jest plan zagospodarowania przestrzennego. Może on zakładać powstanie niedaleko osiedla uciążliwej inwestycji, np. ruchliwej drogi. Wówczas nie tylko nieruchomość straci na wartości, ale również przebywanie w niej może wiązać się z dyskomfortem.

Takie nieruchomości na sprzedaż można znaleźć pod linkiem https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/gdansk/osowa/

Aspekty techniczne – dlaczego warto zatrudnić specjalistę?

Mieszkania z rynku wtórnego mają to do siebie, że są w różnym stanie technicznym. Niektóre wymagają jedynie odświeżenia, w innych z kolei trzeba przeprowadzić generalny remont. Jak upewnić się, że ściany są proste, instalacja elektryczna została wykonana poprawnie, a na ścianach w ciągu kilku miesięcy nie pojawi się pleśń?

Jeżeli nie masz wykształcenia technicznego i nie posiadasz narzędzi, zdaj się na inżyniera specjalizującego się w odbiorach mieszkań z rynku wtórnego. Ekspert nie tylko szybko sprawdzi stan lokalu, ale także budynku. O tym często zapominają osoby kupujące nieruchomość – nie należy pomijać oceny dachu, klatki schodowej czy piwnic. W przeciwnym razie może się okazać, że cena zakupu mieszkania wzrośnie o koszty pilnych remontów części wspólnych.

Od specjalisty dowiesz się, w jakim stanie jest nieruchomość i czy usunięcie ujawnionych usterek będzie kosztowne. Inżynierowie oferujący kontrole techniczne mieszkań sprawdzają też dokumentację techniczną – jeżeli jest ona niekompletna, zostaniesz o tym poinformowany.

Czynsz i opłaty eksploatacyjne – ile kosztuje utrzymanie lokalu?

Znalazłeś mieszkanie w pożądanej lokalizacji i w bardzo atrakcyjnej cenie? Być może zastanawiasz się, gdzie tkwi haczyk. Kusząca oferta może wynikać z wysokiego czynszu i opłat eksploatacyjnych. Zakup takiego lokalu w dłuższej perspektywie wcale nie musi Ci się opłacać. Kolejną kwestią, na którą powinieneś zwrócić uwagę, są zatem koszty utrzymania nieruchomości. Poproś sprzedającego o wgląd do:

  • Rachunków. Zwróć uwagę na daty – najlepiej, aby właściciel przedstawił opłaty z kilku ostatnich miesięcy.
  • Decyzji o wysokości podatku od nieruchomości. Z tego dokumentu dowiesz się, ile zapłacisz tytułem podatku.

Aby uniknąć przykrych niespodzianek, pamiętaj o sprawdzeniu rachunków zarówno z okresu letniego, jak i zimowego. Rozbieżności w wysokości opłat w tych dwóch sezonach mogą być znaczne – zimą dochodzą koszty ogrzania nieruchomości.

Opracowanie: GetHome.pl

Artykuły powiązane

Skomentuj