Wydanie nr 330 / 2022   

 

sobota, 15 październik 2022 15:20

Kiedy kupić mieszkanie?

Napisał
Kiedy kupić mieszkanie? Kiedy kupić mieszkanie?
Masz fundusze na wkład własny, remont i aranżację wnętrz, ale nie jesteś pewien, czy warto zdecydować się na zakup mieszkania? Zastanawiasz się, czy warto w tej chwili zdecydować się na zakup mieszkania? Z tego artykułu dowiesz się, jak możesz przygotować się do podjęcia decyzji.
 
Pogarsza się sezonowość rynku nieruchomości
 
Latem, kiedy widać duży wzrost zainteresowania nieruchomościami, to pewny znak, że ludzie są zainteresowani. W okresie wakacyjnym jesteśmy mniej skłonni do podejmowania ważnych decyzji. Oznacza to, że jeśli jest mniej klientów, jesienią można znaleźć dobrą ofertę. Oczywiście możliwości nie są zarezerwowane na określony czas, dlatego ważne jest, aby szukać ich przez cały rok.
 
Udział w targach mieszkaniowych to jeden ze sposobów na zlokalizowanie domu. Wydarzenia biznesowe są okazją do rozmów z deweloperami, doradcami kredytowymi, projektantami wnętrz. Imprezy odbywają się najczęściej wiosną i jesienią.
 
 
Kiedy kupić mieszkanie?
 
Inwestycja, poprawa standardu życia, usamodzielnienie się, powiększenie rodziny czy usamodzielnienie się to powody do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup, upewnij się, że sprawdzisz koszt M i czas potrzebny do jego realizacji. Możesz również sprawdzić, czy istnieją programy rządowe, które mogłyby pomóc Ci w jego opłaceniu.
 
Badanie rynku nieruchomości to doskonały pomysł. Mieszkania mają przepływy na rynku pierwotnym zarówno ceny, jak i materiały. Zmianę ich struktury cenowej widać nie tylko raz na rok, ale co miesiąc.
 
Oczywiście, zakładając, że negocjujesz. Deweloper o dużym popycie raczej nie obniży ceny na tętniącym życiem rynku. Sprawdź lokalne rynki. Ceny na największych rynkach mogą się znacznie różnić od cen w mniejszych lokalizacjach.
 
Sprawdź możliwości finansowe
 
Jeśli oprócz wkładu własnego nie masz wystarczającej ilości pieniędzy, możesz zaciągnąć kredyt. Możesz skorzystać z kredytu konsumpcyjnego, jeśli masz inną nieruchomość, lub z kredytu hipotecznego, jeśli masz niedobór. Musisz mieć pieniądze na pokrycie kosztów prac papierniczych, remontowych i wykończeniowych, mebli, sprzętu AGD.
 
Trzeba wziąć pod uwagę miesięczne koszty-w tym spłaty kredytu (jeśli płacisz za nieruchomość gotówką) oraz czynsz i rachunki. Nie będziesz w stanie przewidzieć wszystkich z nich. Mowa tu nie tylko o utracie źródła dochodu czy konieczności przekierowania części budżetu (np. na leczenie czy pilny remont), ale także o rosnących opłatach za odsetki. Aby rosnące płatności nie były problemem, musisz mieć poduszkę finansową.
 
Poduszka finansowa chroni Cię w sytuacji kryzysowej i pozwala na regularne spłacanie zobowiązania wobec banku. Ochrona przed inflacją to jeden z celów inwestowania w nieruchomości. Czy to dobry czas na zakup mieszkania?
 
Jaki czas jest odpowiedni na zakup mieszkania? Należy wziąć pod uwagę ilość dostępnych mieszkań i popyt na nie, a także koszty.
 
Od stycznia do marca 2022 roku, według wstępnych danych GUS, powstało 21 100 nowych mieszkań, co oznacza spadek o 11 procent w porównaniu z rokiem wcześniej. Rosnące koszty budowy wpływają na wzrost cen nieruchomości.
Czy teraz gdy Rada Polityki Pieniężnej Narodowego Banku Polskiego podniosła stopy procentowe do rekordowo niskiego poziomu, nadal warto sięgnąć po kredyt hipoteczny?
 
Jeżeli szukasz mieszkania w Gdańsku lub okolicach, to koniecznie zapoznaj się z ofertą dewelopera Activa na stronie https://activa.pl/

Skomentuj