Ochrona sieci elektrycznej poprzez ograniczniki przepięć
Wiosna, lato oraz jesień to pory roku, które nieodłącznie wiążą się z burzami i gwałtownymi wyładowaniami atmosferycznymi. W naszej szerokości geograficznej jedynie zimą jesteśmy względnie bezpieczni i nie grożą nam takie zjawiska – choć i te potrafią zaskoczyć już w lutym czy marcu. Przed końcem zimy warto więc pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu swojego domu oraz sprzętów elektrycznych, z których często korzystamy przed zagrożeniem ze strony przepięć, a więc gwałtownego wzrostu napięcia w sieci powyżej wartości znamionowych. Jak jednak się dobrze zabezpieczyć? Warto postawić na dobrej jakości ograniczniki przepięć.
Wrażliwa elektronika
Współczesne sprzęty gospodarstwa domowego – od lodówek i zmywarek, przez żelazka aż po telewizory i kino domowe, wyposażone są w niezwykle skomplikowane układy elektroniczne, które są bardzo wrażliwe na jakiekolwiek zakłócenia. Nagły i krótkotrwały wzrost napięcia prądu zasilającego może je bardzo szybko uszkodzić – przede wszystkim chodzi tu o układy sterujące, pamięć układów cyfrowych a nawet błędy w transmisji danych czy też fizyczne uszkodzenia danego sprzętu – choć to ostatnie występuje niezwykle rzadko m.in. ze względu na dodatkowe zabezpieczenia, które stosują producenci elektroniki.
Czym są ograniczniki przepięć i jak je stosować?
Ograniczniki przepięć zwane też ochronnikami to aparaty, które stosowane są w instalacjach elektrycznych by chronić sieć oraz wpięte do niej urządzenia przed skutkami przepięć. Są to nieodzowne elementy instalacji, które warto stosować, bowiem potrafią uchronić urządzenia w przypadkach, gdy w bliskiej odległości naszego domu uderzy piorun a wyładowanie przejdzie po linii napowietrznej i spowoduje przepięcie. Dobrze mieć świadomość, że przepięcia groźne są także wtedy gdy piorun uderzy daleko od naszego budynku – wyładowanie i tak może przedostać się po liniach napowietrznych i mocno namieszać w naszej domowej elektronice.
Ograniczniki przepięć występują w kilku klasach i modułach. To od naszej instalacji i potrzeb zależy jakie ochronniki warto zainstalować. Przy jednej fazie wystarczą ochronniki 1-modułowe, w układzie trójfazowym przydadzą się 3-modułowe lub 4-modułowe. Wśród klas do wyboru mamy ograniczniki klasy B i C oraz B+C. Sprawa tutaj jest dość prosta: jeśli nie wiemy, czy w sieci przed domem, czy mieszkaniem są ograniczniki typu B – warto postawić na kompleksowe rozwiązanie, czyli ograniczniki typu B+C. Jeśli wiemy co znajduje się w skrzynce – wystarczą nam ograniczniki przepięć typu C.