Wydanie nr 334 / 2021   

 

środa, 13 październik 2021 15:45

"Karta EKUZ – w czym może Ci pomóc?" Wyróżniony

Napisał
 "Karta EKUZ – w czym może Ci pomóc?" "Karta EKUZ – w czym może Ci pomóc?" zdj.poglądowe

Karta EKUZ – w czym może Ci pomóc?

Zagraniczne wyjazdy wciąż kuszą Polaków pomimo teg,o co dzieje się na świecie. Sytuacja związana z koronawirusem jest bowiem na tyle opanowana, że wiele krajów zezwala obcokrajowcom na przekraczanie swoich granic. Jak jednak zabezpieczyć się na czas takiego wyjazdu? Wszystkiego dowiesz się z tego tekstu.

Karta EKUZ – doby pomysł na ochronę

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który pozwala swojemu posiadaczowi na korzystanie z publicznej opieki medycznej w kraju jego pobytu. Razem z przywilejem leczenia musisz jednak przygotować się również na pewne obowiązki. Najważniejszy to konieczność partycypowania w opłatach za wizytę u lekarza. Tego typu praktyka jest bardzo powszechna we Francji. Jeśli planujesz wyrobić kartę ekuz w Gdyni, sprawdź, gdzie możesz to zrobić: https://ekuz.com.pl/ekuz-w-gdyni/.

W jakich krajach można skorzystać z karty EKUZ?

Co do zasady Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego działa we wszystkich krajach zrzeszonych w Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Będąc więc posiadaczem karty, możesz swobodnie leczyć się w: Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii. Pamiętaj jednak, że do wyrobienia dokumentu potrzebne jest obywatelstwo jednego z wymienionych wyżej krajów.

Czego nie obejmuje karta EKUZ?

EKUZ, jak każde ubezpieczenie ma swoje ograniczenia. W przeciwieństwie do polisy turystycznej nie obejmuje:

  • planowanych zabiegów,
  • zabiegów dodatkowych,
  • OC,
  • transportu medycznego do kraju,
  • transportu zwłok, 

 

Jak wygląda wyrabianie karty?

Cały proces jest bardzo krótki i pozbawiony komplikacji. Wystarczy tylko, że udasz się do najbliższego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia i wypełnisz dostępny tam wniosek. Dokument możesz również pobrać ze stron NFZ. Oprócz aplikowania osobistego możliwe jest również zrobienie tego poprzez tradycyjną pocztę, e-mail lub Elektroniczną Skrzynkę Podawczą na koncie ePUAP. Wyrabianie karty jest całkowicie bezpłatne i w przypadku wizyty osobistej trwa zaledwie 15 minut. Jeśli zdecydujesz się na metodę korespondencyjną, kartę otrzymasz po kilku dniach. Pamiętaj też, że w sezonie letnim na dokument możesz poczekać nieco dłużej. Warto więc złożyć wniosek z lekkim wyprzedzeniem i ominąć największe kolejki. Poznaj przydatne porady dla podróżujących: https://ekuz.com.pl/porady-dla-podrozujacych/.

EKUZ jest skuteczne i warto aplikować o kartę już dzisiaj, ale jeśli zależy Ci na kompleksowej ochronie, połącz skuteczność karty z zakresem ochrony gwarantowanej oferowanym przez ubezpieczenie turystyczne.

Tego typu pakiet pomoże Ci rozwiązać niemal każdy problem, jaki możesz napotkać podczas zagranicznego urlopu.

Skomentuj