Wydanie nr 334 / 2021   

 

środa, 15 wrzesień 2021 21:17

Nowodworscy policjanci odnotowują zgłoszenia dotyczące oszustw przy użyciu platformy OLX i komunikatora WhatsApp.

Napisał

Nowodworscy policjanci odnotowują zgłoszenia dotyczące oszustw przy użyciu platformy OLX i komunikatora WhatsApp.


Oszuści działający w internecie wymyślają nowe metody wyłudzenia pieniędzy. Przełamują zabezpieczenia kont na portalach społecznościowych i podszywają się pod ich właścicieli. Niedawno pojawiło się nowe oszustwo związane z platformą OLX i komunikatorem WhatsApp. Przez naszą nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, możemy stracić pieniądze. Policja apeluje o rozwagę i zachowanie ostrożności.

Oszust kontaktuje się ze sprzedającym przez WhatsApp. Następnie sprzedający otrzymuje od oszustów link do strony „udającej” witrynę OLX, pozwalającą na finalizację transakcji. Cyberprzestępcy zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu OLX m.in. dane swojej karty, rzekomo po to, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia. W rzeczywistości mają dostęp do naszych zasobów finansowych na karcie.

Policja przestrzega: nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej, haseł do konta lub danych karty. Nie powinniśmy także otwierać przesłanych linków, nie znając ich zawartości oraz instalować dodatkowych oprogramowań na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku. Zwłaszcza jeśli wymaga tego rzekomy „doradca” inwestycyjny. Nie należy autoryzować przelewów, których sami nie wykonujemy. Podejrzewając, że ktoś próbuje dokonać oszustwa, należy powiadomić policję.

Skomentuj