2 września, pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa w Muzeum, odbyło się uroczyste upamiętnienie 82. rocznicy pierwszego transportu więźniów do obozu Stutthof.
Tegoroczne uroczystości upamiętniające 82. rocznicę pierwszego transportu więźniów do obozu koncentracyjnego rozpoczęły się 2 września o godzinie 12 pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa, pod którym delegacje, i zaproszeni goście złożyli kwiaty. Organizatorem uroczystości rocznicowych był Dyrektor Muzeum Stutthof Piotr Taranowski. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej RP.
Tradycją uroczystości było przesłanie wygłoszone przez b. więźnia, w którym przybliżał tę historię i swój los w niej. Nie ma już wśród nas tych, którzy pamiętają pierwsze dni osadzenia w obozie Stutthof. W tym roku, po raz pierwszy w historii obchodów uroczystości nie zabrał głosu Świadek Historii- były więzień obozu Stutthof . Zostały odczytane wspomnienia byłych więźniów z pierwszego transportu do obozu Stutthof, będące w archiwum Muzeum. Były to słowa gdańszczan: Franciszka Gruzińskiego, pracownika pocztowego, Alfonsa Podolskiego, ks. Alfonsa Muzalewskiego, który pełnił posługę kapłańską w kościele pw.Chrystusa Króla w Gdańsku, Alfonsa Pillath, asystenta pocztowego w Poczcie Polskiej w Gdańsku oraz gdynian: Mieczysław Filipowicz, pracownika Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Alojzego Rucińskiego, pracownika umysłowego.
Dyrektor Piotr Tarnowski w swoich przemówieniach podkreślał doniosłość wczorajszego dnia, zapowiedział nadejście czasu Wielkiej Ciszy, czasu bez Świadków Historii. Mówił między innymi:
-„Jako strażnicy pamięci stoimy przed wielkim wyzwaniem- chyba dla nas wszystkich najtrudniejszym. Nazwaliśmy je Wielką Ciszą. To moment, w którym podczas kolejnych uroczystości – rocznicy pierwszego transportu, nie przemówi żaden Świadek Historii. On nieuchronnie się zbliża . Nie ma wśród nas nikogo z tych, którzy zostali skazani na Stutthof w pierwszych dniach jego istnienia. Chciałbym wierzyć, ze jesteśmy na to jako wspólnota, społeczeństwo gotowi na przejęcie odpowiedzialności brzemienia pamięci […]”
Wydarzeniem towarzyszącym 82. rocznicy pierwszego transportu więźniów do obozu Stutthof była wystawa „Nieść chętną pomoc bliźnim. Harcerze w KL Stutthof” przygotowaną we współpracy ze Stowarzyszeniem Centrum Rozwoju i Edukacji Młodzieży.
Oprawę uroczystości zapewniła, jak co roku, Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej RP oraz Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej.