Wydanie nr 326 / 2024   

 

piątek, 20 sierpień 2021 20:14

Gdańsk przygotowuje się do obchodów 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Program

Napisał

Nowatorskie widowisko muzyczne "7 x Westerplatte", wystawy, wykłady, prelekcje, a także spotkanie przy Poczcie Polskiej i apel pamięci - to najważniejsze punkty obchodów 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które przygotowano w Gdańsku na 1 września.

 
W środę 1 września Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku będzie otwarte dla zwiedzających w godz. 6:00-18:00. Wstęp na wystawę główną oraz ekspozycje czasowe będzie kosztował tego dnia 1 zł. Muzuem zapowiada rówież szereg wydarzeń upamiętniających wybuch wojny i bohaterskich obrońców Westerplatte.


Na godz. 9:00 zaplanowany został wernisaż wystawy "Kiedy się wypełniły dni...". Przybliży ona sylwetki dziewięciu obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, poległych w trakcie bitwy trwającej pomiędzy 1 a 7 września 1939 roku.
- Żołnierze ci zostali odnalezieni w 2019 roku w trakcie przeprowadzanych przez nas badań archeologicznych na Westerplatte - przypomina Hanna Mik-Samól, rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej. - Zwiedzający będą mogli zapoznać się z biogramami, jak i zobaczyć przedmioty odnalezione przy szczątkach obrońców.
O godz. 15:00 rozpocznie się pokaz filmu w reżyserii Stanisława Różewicza "Wolne miasto" z 1958 roku. To kronikarski, wsparty zdjęciami archiwalnymi zapis przebiegu obrony Poczty Polskiej w Gdańsku. W filmie ukazana jest sytuacja w Wolnym Mieście Gdańsku w przeddzień wybuchu wojny, jak i pierwszy, tragiczny dzień, gdy grupa pracowników przez 12 godzin bohatersko broniła placówki.

Pół godziny później rozpocznie się wykład naukowy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorza Berendta "Agresja III Rzeszy na Polskę przed Trybunałem w Norymberdze", a na godz. 16:30 zaplanowana została prezentacja przygotowana wspólnie przez dyrektora muzeum oraz prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Karola Nawrockiego "Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Stan zaawansowania prac".
 

7xWesterplatte

WIDOWISKO "7 x WESTERPLATTE"

W środę 1 września o godz. 20:15 na placu przed Muzeum II Wojny Światowej zaprezentowane zostanie widowisko muzyczne "7 × Westerplatte". Przedstawiona w siedmiu odsłonach opowieść, przy wykorzystaniu najnowszych rozwiązań wizualno-scenograficznych, przybliży nie tylko historię, ale przede wszystkim postawę grupy ponad 200 żołnierzy bohatersko broniącej Wojskowej Składnicy Tranzytowej.


- W szerszym ujęciu widowisko ukazywać będzie trudną historię, pełne grozy i tragizmu zaangażowanie Polaków oraz polskie doświadczenia podczas II wojny światowej - mówi Hanna Mik-Samól.

- Dzięki zastosowanym technikom scenicznym oraz technologiom przekazu telewizyjnego opowiemy o życiu, bohaterskiej postawie, niezwykłej i heroicznej walce oraz śmierci polskich żołnierzy, wzbogacając wydarzenie o walor edukacyjny. Scenariusz odniesie się także do najnowszej historii - dodaje rzecznik.


UROCZYSTOŚCI MIEJSKIE I INNE

Przedstawiono też program miejskich uroczystości upamiętniających 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wprowadzeniem w rocznicowy klimat będzie wystawa poświęcona majorowi Henrykowi Sucharskiemu, którą będzie można zwiedzać w Dworze Artusa. Inauguracja wystawy odbędzie się we wtorek 31 sierpnia wieczorem, ale ekspozycję można oglądać już od soboty 21 sierpnia.



- To okrągła, 50. rocznica sprowadzenia prochów Henryka Sucharskiego. Były one wystawione w Dworze Artusa i gdańszczanie mogli mu oddać hołd. Dlatego też upamiętniamy tę datę - mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Na wystawie czasowej w Dworze Artusa można będzie zobaczyć między innymi rzeźbę, która towarzyszyła urnie mjra Sucharskiego, ale nie tylko.
 
– Wystawa ma opowiadać o różnych obliczach majora - żołnierza i człowieka. Na wystawie zostały zgromadzone najcenniejsze pamiątki po Henryku Sucharskim znajdujące się w Gdańsku, a które w latach 80. były przekazywane do Wartowni nr 1 na Westerplatte - w tym kurtka mundurowa majora czy list do siostry pisany z w nocy 31 sierpnia na 1 września na kilka godzin przed wybuchem wojny – mówi dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski.
 
Współorganizatorem wystawy jest Gdańska Biblioteka PAN.

20210820 120519-2

 

W środę 1 września o godz. 4:45 zabrzmi dzwon "Pokój i Pojednanie" w kościele św. Katarzyny w Gdańsku.

Z kolei harcerze zapraszają o godz. 9:00 na spotkanie pod tablicą na budynku Dyrekcji Kolei upamiętniającą Jana Ożdżyńskiego. Był on prawdopodobnie pierwszą ofiarą II wojny światowej w stolicy Pomorza. - Będziemy uczestniczyć we wszystkich uroczystościach w mieście, ale ta poranna jest dla nas szczególna. Będziemy wspominać wielkiego patriotę, harcmistrza, działacza społecznego. Zależy nam, by pokazać, że jako młode pokolenie jesteśmy blisko tych historii i chcemy pamiętać o tych osobach - mówi harcmistrzyni, Agnieszka Święcicka.

Kolejnym punktem obchodów będzie złożenie wieńców i zapalenie zniczy przy tablicy na budynku Victoriaschule, należącym dziś do Uniwersytetu Gdańskiego. To tam w dniach 1–15 września 1939 roku Niemcy torturowali i zamęczyli członków Polonii gdańskiej.

W południe na placu Obrońców Poczty Polskiej odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji poległych pocztowców z modlitwą międzywyznaniową. Po jej zakończeniu zaplanowano apel pamięci, wystąpienia oraz złożenie wieńców u stóp pomnika.

godz. 17:00 na cmentarzu na gdańskiej Zaspie zostaną złożone wieńce, w trakcie uroczystości przewidziano również modlitwę i przemówienia. Na zakończenie Cappella Gedanensis wykona pieśni patriotyczne.

Skomentuj



joomla

 Żuławy TV - Regionalna Telewizja z powiatu nowodworskiego.

+48 513 829 291  kontakt@zulawytv.pl