Wydanie nr 22 / 2024   

 

niedziela, 28 marzec 2021 15:33

Kolejne powiaty na Pomorzu zostały objęte obszarem zagrożonym wystąpieniem ptasiej grypy. Obostrzenia dla hodowców w Powiecie Nowodworskim.

Napisał
Kolejne powiaty na Pomorzu zostały objęte obszarem zagrożonym wystąpieniem ptasiej grypy. Obostrzenia dla hodowców w Powiecie Nowodworskim. fot. pixa bay

W związku z aktualną sytuacją w województwie pomorskim oraz rosnącą liczbą ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), na podstawie Rozporządzenia Wojewody Pomorskiego z dnia 12 marca 2021 roku w sprawie zwalczania oraz zapobiegania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), teren powiatu nowodworskiego został uznany za obszar zagrożony wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).

Wojewoda pomorski wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania oraz zapobiegania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie województwa pomorskiego. Na jego podstawie obszarem zagrożonym ptasią grypą, w związku z występowaniem choroby u ptaków dzikich, objęto miasta Gdańsk, Gdynię i Sopot oraz powiaty gdański, kartuski, malborski, nowodworski, wejherowski, a także pucki. Na tych terenach obowiązują obostrzenia głównie dla hodowców.

- Samorządy mają obowiązek oznakowania tablicami terenów gmin jako obszarów zagrożonych. Należy zachować dużo ostrożności, nie organizować targów czy sprzedaży ptaków. Ptaki powinny być zamknięte i zabezpieczone. Nie powinno być dostępu ptaków hodowlanych do wody, do której mają dostęp ptaki dzikie. To jest podstawa, by przerwać łańcuch zakażeń - mówi powiatowy lekarz weterynarii z Malborka, Wojciech Szczerbiński. 

W przypadku podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej drobiu, należy o tym jak najszybciej poinformować lekarza weterynarii.

Tym samym na obszarze powiatu wprowadza się szereg restrykcji – nakazów i zakazów dla osób utrzymujących drób, które mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się grypy ptaków.
 
Zakazy i nakazy:
-zakazuje się utrzymywania drobiu na wolnym powietrzu,
-nakazuje się poić i karmić drób w zamkniętym pomieszczeniu, które uniemożliwia dostęp dzikiego ptactwa,
-zakazuje się korzystania ze zbiorników wodnych znajdujących się na wolnym powietrzu w celach związanych z hodowlą drobiu,
-nakazuje się zabezpieczyć paszę przed dostępem dzikich ptaków,
-nakazuje się stosować w gospodarstwie do zasad bioasekuracji,
-nakazuje się powiadomić właściwego miejscowo Powiatowego Lekarza Weterynarii o każdym przypadku podejrzenia choroby drobiu.
 
 
 
 
Brak dostępnego opisu zdjęcia.
 
 
 
Więcej informacja nt. grypy ptaków:

Skomentuj