Klub Nowodworski od 30 lat dba o zachowanie tradycji regionu i propaguje najnowszą historię Żuław. Jest jedną z najstarszych i najprężniej działających organizacji pozarządowych na Pomorzu. Dzięki staraniom tego stowarzyszenia powstał między innymi Żuławski Park Historyczny.
Pomysł założenia stowarzyszenia pojawił się podczas wystawy budownictwa, gdzie jej organizatorzy, a później założyciele Klubu, próbowali zwrócić uwagę na potrzebę przywrócenia Nowemu Dworowi Gdańskiemu żuławskiego charakteru, tak aby godnie nosił miano Stolicy Żuław.
„Marzyliśmy, o tym aby założyć stowarzyszenie, móc działać dla miasta, gromadzić pamiątki, nawiązywać kontakty zagraniczne”- wspomina Marek Opitz współzałożyciel Klubu Nowodworskiego „chcieliśmy, aby to była szeroka idea, łącząca różne środowiska i działaczy, dlatego zwróciliśmy się do władz miasta z prośbą o pomoc, pomysł się spodobał”.
Spotkanie inicjatywne odbyło się 20 marca 1991 roku w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy na zaproszenie ówczesnego Burmistrza Stanisława Bobrowicza skierowane do wszystkich aktywnych społeczników.
W spotkaniu wzięło udział 17 osób, inicjatorzy przedstawili wstępne założenia działalności towarzystwa, wypracowano pierwsze cele do statutu:
- gromadzenie i upowszechnianie materiałów dotyczących historii Nowego Dworu Gdańskiego,
- inicjowanie i popieranie działań mających na celu umacnianie więzi mieszkańców z miastem,
- tworzenie warunków dla upowszechnienia w działalności gospodarczej, kulturalnej i oświatowej historycznie i tradycyjnie uwarunkowanych elementów żuławskiego charakteru i stylu miasta.
- reprezentowanie środowiska aktywnie działających na rzecz miasta.
Powołano też Komitet Założycielski, w którego skład weszli: Grzegorz Gola, Marek Opitz, Danuta Gnyś, Bogumił Ferens, Krystyna Maciąga (do czasu rejestracji skład uległ jeszcze zmianie i do komitetu dołączyli Barbara Chudzyńska, Bolesław Klein i Teodor Lusiński).
Był to pierwszy krok do powstania Stowarzyszenia Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego – Klub Nowodworski.
W ciągu ostatnich lat organizacja angażowała się w szereg projektów przypominających kulturę materialną Żuław. Wśród najważniejszych realizowanych projektów były akcje: „Przywrócić szacunek zabytkom”, „Żuławy – lubię to”, „Tradycyjne sady i drzewa owocowe” oraz „Kulinaria żuławskie”. Klub Nowodworski kultywuje też pamięć pionierów przez organizowany corocznie Dzień Osadnika. Powstało wiele publikacji. Odbyło się wiele konferencji, spotkań, inicjatyw związanych z ochroną dziedzictwa na Żuławach.