Wydanie nr 356 / 2024   

 

środa, 28 październik 2020 10:00

Nowy Dwór Gd. Gdzie zrobić test na koronawirusa i jak się do niego przygotować? Wyróżniony

Napisał

Test na koronawirusa można zrobić na terenie szpitala w Malborku i Nowym Dworze Gdańskim. Skierowanie na wymaz mogą wystawić, na podstawie objawów pacjenta, lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Zlecenie testu jest możliwe przez lekarza POZ. Obowiązuje rejestracja telefoniczna.

Do punktu wymazowego należy zabrać dokument ze zdjęciem i swoim nr PESELTest jest całkowicie bezpłatny, a jego wyniki zostaną zamieszczone na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) i wysłane do wiadomości lekarza rodzinnego.

Zlecenie testu jest możliwe przez lekarza POZ w razie wystąpienia dolegliwości, takich jak:

  • temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza,
  • kaszel,
  • duszność,
  • utrata węchu i/ lub smaku.

Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o. z siedzibą w Malborku prowadzi punkty wymazowe:

Obowiązuje rejestracja telefoniczna:

  • punkt nr 1 – ul. Armii Krajowej 105/106 w Malborku, poniedziałek-niedziela 7.00-10.30 i 15.00-16.00, tel. 55 646 03 16;
  • punkt nr 2 – ul. Dworcowa 12, w Nowym Dworze Gdańskim, poniedziałek-niedziela godz. 7.00-10.30 i 15.00-16.00, 55 247 24 13.

Kiedy pacjent jest samodzielny i ma objawy COVID-19

Samodzielny pacjent, który ma cztery objawy charakterystyczne dla COVID-19:

  • gorączka powyżej 38 stopni,
  • duszność,
  • kaszel,
  • utrata węchu lub smaku,

kontaktuje się z przychodnią POZ, aby ustalić termin porady osobistej lub teleporady.

W przypadku dzieci do 2 r.ż. porada ma zawsze formę osobistą.

Zlecenie testu po teleporadzie jest możliwe, tylko jeśli są stwierdzone cztery charakterystyczne objawy. Wtedy lekarz podstawowej opieki zleca test oraz przekazuje pacjentowi informację o punktach pobrań, w których można wykonać badanie (lekarz informuje pacjenta o konieczności unikania transportu publicznego).

Lekarz POZ zgłasza do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej pacjenta z podejrzeniem zakażenia SARS-COV-2. Jeśli umożliwia to stan pacjenta, wtedy samodzielnie, udaje się on do punktu pobrań, by wykonać badanie.

Jeśli pacjent uda się do punktu pobrań, musi zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem i podać nr PESEL.

Pobrana próbka trafia do analizy do laboratorium COVID. Informacja o wyniku testu zostaje wprowadzona do systemu. Jest ona widoczna dla lekarza POZ w gabinet.gov.pl, dla pacjenta w Internetowym Koncie Pacjenta oraz w systemie EWP dostępnym dla Wojewódzkich i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.

Jeśli wynik jest pozytywny, lekarz rodzinny informuje pacjenta o wyniku i o konieczności udania się do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego. Lekarz POZ przekazuje też informację do szpitala z oddziałem zakaźnym o skierowaniu pacjenta z potwierdzonym COVID-19. W szpitalu podejmowane są możliwe trzy decyzje:

  • o przyjęciu do szpitala,
  • o rozpoczęciu izolacji w izolatorium (w izolatoriach mają przebywać m.in. osoby, które nie mogą odbyć kwarantanny w domu, aby nie narażać na zakażenie koronawirusem najbliższych),
  • rozpoczęciu izolacji domowej.

Lekarz szpitala wprowadza informację o izolacji domowej do systemu gabinet.gov.pl, natomiast o hospitalizacji lub skierowaniu do izolatorium – do rejestru COVID-19. Jeśli nie ma możliwości wpisania danych do gabinet.gov.pl, informację przekazuje się do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, która wprowadza ją do systemu EWP.

Kiedy pacjent ma objawy, ale nie może samodzielnie udać się na test

Gdy pacjent samodzielnie nie może udać się do punktu pobrań, lekarz POZ kontaktuje się telefonicznie z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną (WSSE) i przekazuje informacje o konieczności wykonania testu. WSSE wystawia zlecenie testu i wysyła do pacjenta karetkę „wymazówkę”.

Później lekarz POZ zgłasza do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (PSSE) pacjenta z podejrzeniem zakażenia SARS-COV-2.

Informacja o wyniku testu jest widoczna dla pacjenta w Internetowym Koncie Pacjenta oraz w systemie dostępnym dla Wojewódzkich i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna informuje lekarza POZ o wyniku badania. Lekarz rodzinny informuje pacjenta o wyniku dodatnim i o konieczności udania się do oddziału zakaźnego/obserwacyjno-zakaźnego.

Tam zapada decyzja o:

  • przyjęciu do szpitala,
  • rozpoczęciu izolacji w izolatorium,
  • rozpoczęciu izolacji domowej.

Zlecenie testu dla pacjenta samodzielnego, który nie ma pełnych objawów.

Gdy do lekarza POZ zgłosi się pacjent samodzielny z objawami infekcji, ale lekarz nie stwierdzi objawów kwalifikujących do skierowania na badanie w kierunku SARS-COV-2, wtedy umawia następną teleporadę w ciągu trzech-pięciu dni od pierwszej wizyty.

Jeśli podczas drugiej teleporady lekarz POZ nie stwierdzi objawów spełniających kryteria skierowania na badanie w kierunku SARS-CoV-2, może umówić wizytę osobistą w POZ.

Jeśli lekarz POZ stwierdzi objawy kwalifikujące do zlecenia badania w kierunku SARS-COV-2, zleca test tak jak w przypadku pacjenta samodzielnego z objawami. Jeśli stwierdzi objawy podczas wizyty osobistej, po zbadaniu pacjenta, lekarz może (jeśli uzna to za konieczne) zlecić wykonanie badania w kierunku SARS-CoV-2.

Co dzieje się, gdy pacjent dowie się w domu, że ma pozytywny wynik testu?

O wyniku dodatnim pacjenta informuje lekarz POZ i kieruje go do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego.

Pacjent, jeśli jest samodzielny, udaje się do szpitala własnym środkiem transportu (w maseczce, unikając kontaktu z innymi osobami). Pacjent udaje się do wyznaczonego przez szpital punktu triage (np. namiotu, wydzielonej izby przyjęć), gdzie przekazuje informacje o wyniku badania w kierunku SARS-COV-2.

Personel medyczny szpitala kieruje pacjenta do odseparowanego miejsca, w którym czeka na badanie lekarskie. Lekarz decyduje o: przyjęciu pacjenta do oddziału, przekazaniu do innego szpitala lub skierowaniu na izolację. W przypadku skierowania na izolację lekarz decyduje o formie izolacji (izolacja domowa lub w izolatorium).

Jeśli pacjent zostanie skierowany do izolatorium, pozostaje pod opieką lekarza

Pacjent, który został skierowany do odbycia izolacji domowej, pozostaje pod opieką lekarza POZ. Lekarz POZ dzwoni wówczas do pacjenta w 8-10 dobie, aby uzyskać informacje o stanie jego zdrowia. Pacjent, u którego nie wystąpiły objawy, zostaje automatycznie zwolniony z izolacji po 10 dniach od wykonania testu. Gdy u pacjenta wystąpiły objawy, które w ocenie lekarza kwalifikują go do wydłużenia czasu izolacji, lekarz POZ określa dzień zakończenia izolacji lub termin ponownej teleporady.

Gdyby wystąpiły objawy wskazujące na zagrożenie zdrowia lub życia, należy wezwać zespół ratownictwa medycznego i koniecznie poinformować dyspozytora medycznego o tym, że chory przebywa w izolacji domowej.

Wykaz mobilnych punktów pobrań COVID-19 dla pacjentów ze skierowaniem w województwie pomorskim

Test na koronawirusa. Jak go interpretować?

 Instrukcja NFZ:

  • negatywny – wynik ujemny testu (nie wykryto SARS-CoV-2). To oznacza, że nie masz koronawirusa, zachowaj jednak dotychczasowe środki ostrożności i higieny;
  • pozytywny – wynik dodatni testu (wykryto SARS-CoV-2). Potwierdzono obecność koronawirusa, Ty i osoby, które miały z Tobą bliski kontakt, powinny zastosować się do zasad kwarantanny;
  • niediagnostyczny – to oznacza, że próbka jest niezdatna do badania, należy pobrać kolejną próbkę od pacjenta i jak najszybciej przekazać do badania;
  • nierozstrzygający – to znaczy, że wynik jest na granicy analitycznej czułości testu, wymaga zbadania kolejnej próbki pobranej od pacjenta po 24-48 godzinach.

Jak przygotować się do testu na koronawirusa?

Jeśli wystąpiły u Ciebie objawy charakterystyczne dla COVID-19 lekarz może wystawić ci skierowanie na wykonanie testu. Żeby jego wynik był wiarygodny, trzeba się do niego przygotować: na przykład nie można na trzy godziny przed testem żuć gumy. Dowiedz się, co jeszcze trzeba zrobić, by zapewnić wiarygodny wyniki.

Po zmianie przepisów skierowanie na test może wydać także lekarz POZ, także w trakcie teleporady. Zgodnie z obecnymi przepisami (stan na 19 października 2020 r.) wykonanie testu zaleca się, gdy występują objawy COVID-19:

temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza; kaszel; duszność;  utrata węchu lub smaku. Informacja zamieszczona na stronie Ministerstwa Zdrowia stanowi, że gdy do lekarza POZ zgłosi się pacjent samodzielny z objawami infekcji, ale lekarz nie stwierdzi objawów kwalifikujących do skierowania na badanie w kierunku SARS-COV-2, wtedy umawia następną teleporadę w ciągu 3-5 dni od pierwszej wizyty. 

"Jeśli podczas drugiej teleporady lekarz POZ nie stwierdzi objawów spełniających kryteria skierowania na badanie w kierunku SARS-CoV-2, może umówić wizytę osobistą w POZ.  Jeśli lekarz POZ stwierdzi objawy kwalifikujące do zlecenia badania w kierunku SARS-COV-2,  zleca test za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl oraz przekazuje pacjentowi informację o drive thru, w których można wykonać badanie. Podczas wizyty osobistej, po zbadaniu pacjenta, lekarz może (jeśli uzna to za konieczne) zlecić wykonanie badania w kierunku SARS-CoV-2" - czytamy w informacji.

Wskazaniem do zrobienia testu jest też bezpośredni kontakt z osobą zarażoną COVID-19.

Jeśli pacjent jest samodzielny lekarz zleca test za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl. Podczas wizyty pacjent dostanie od niego informację o mobilnych punktach pobrań, tzw. drive thru, w których może wykonać badanie. 

Jak przygotować się do testu na koronawirusa? Aby badanie było wiarygodne, muszą być spełnione pewne warunki. 

Co najmniej trzy godziny przed pobraniem wymazu:

Bądź na czczo.  Nie myj zębów, nie używaj płynu do płukania jamy ustnej. Zrezygnuj z gumy do żucia, tabletek do ssania na gardło, nie pij syropów przeciwkaszlowych (nawet ziołowych).  Nie stosuj żadnych maści, kropli ani aerozolu do nosa, nie rób inhalacji ani nie przepłukuj zatok.  Przed samym wymazem nie wydmuchuj nosa.  Jeśli masz ruchomą protezę, wyjmij ją przed pobraniem próbki. Warto wiedzieć, że wymaz na koronawirusa, podobnie jak badania krwi powinien być wykonany w pierwszej połowie dnia. Uwaga! Jadąc na badanie nie należy korzystać z transportu publicznego!   Na badanie należy zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem i nr PESEL. Po wykonaniu badania wynik będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta, pacjent powinien być o nim również poinformowany przez lekarza POZ.

Źródła: Ministerstwo Zdrowia https://www.gov.pl/web/zdrowie/zasady-zlecania-testow-na-koronawirusa

Serwis Zdrowie

Skomentuj