Wydanie nr 117 / 2023   

 

czwartek, 29 sierpień 2019 00:19

Gmina Sztutowo. W Muzeum Stutthof upamiętnią 80. rocznicę pierwszego transportu więźniów

Napisał

W poniedziałek 2 września br. odbędą się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę pierwszego transportu  więźniów do obozu Stutthof.

W programie uroczystości wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, powitanie uczestników przez dyrektora sztutowskiego muzeum Piotra Tarnowskiego, wystąpienie byłego więźnia KL Stutthof, a także zapalenie zniczy i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa oraz odegranie pieśni obozowej.

Oprawę uroczystości zapewni Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej RP.

Wśród wydarzeń towarzyszących nie zabraknie otwarcia wystawy pt. “Każdy przybył z jakiegoś miejsca - historia o budowaniu tożsamości i niepodległości. Gdynia i jej mieszkańcy”, a także prezentacja katalogu “Każdy przybył z jakiegoś miejsca. Gdynianie w obozie Stutthof (1939-1945)”.

W dniu obchodów nie zabraknie uroczystej mszy świętej, która zostanie odprawiona w intencji ofiar obozu Stutthof. Mszy świętej, odprawianej w budynku byłego krematorium przewodniczył będzie ksiądz biskup Jacek Jezierski, biskup diecezji elbląskiej. Początek mszy świętej o godz. 10:45.

Program wydarzeń:

– Hymn Państwowy,
– powitanie uczestników przez dyrektora Muzeum,
– wystąpienie byłego więźnia KL Stutthof,
– odczytanie adresów okolicznościowych,
– zapalenie zniczy i składanie kwiatów pod Pomnikiem,
– odegranie Pieśni Obozowej.

Oprawę uroczystości zapewnią Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej.
Prosimy o przybycie 15 minut przed rozpoczęciem uroczystości.

Obóz Stuthoff funkcjonował od 2 września 1939 roku do 9 maja 1945 roku. Był pierwszym i najdłużej istniejącym obozem tego typu na terenach wchodzących aktualnie w skład Państwa Polskiego. W ciągu ponad 5 lat działalności obozu koncentracyjnego Stutthof zarejestrowano w nim łącznie około 110 000 więźniów. Byli oni obywatelami 28 państw. Z ogólnej liczby około 110 000 więźniów około 24 600 przeniesiono do innych obozów koncentracyjnych. W wyniku zastosowania bezpośrednich metod uśmiercania więźniów, jak również w wyniku wytworzonych ekstremalnych warunków bytowych, chorób, braku opieki lekarskiej oraz ciężkiej pracy, zwłaszcza w podobozach, a także w wyniku ewakuacji obozu liczbę ofiar obozu koncentracyjnego Stutthof szacuje się na około 63 000 do 65 000, wśród nich około 28 000 to więźniowie narodowości żydowskiej. Około 23 000 zmarłych więźniów to ofiary obu ewakuacji KL Stutthof.

Skomentuj