Rejs z rybakami po Zalewie Wiślanym, święcenie łodzi, kabaret, animacje dla dzieci i wspólna zabawa. W sobotę 29 czerwca 2019 r., odbył się Dzień Rybaka w porcie w Kątach Rybackich. Dzień Rybaka to święto Piotra i Pawła to święto wszystkich rybaków. Pogoda była piękna. Mieszkańcy i turyści dopisali. Zabawa trwała do białego rana.
W tym roku z uwagi na to, że 29 czerwca, czyli św. Piotra i Pawła wypadało w sobotę, mogliśmy połączyć tradycyjne obchody z coroczną zabawą.
Od godziny 15:00 po przywitaniu wszystkich przez Wójta Gminy Sztutowo Roberta Zielińskiego, Przewodniczącego Rady Gminy Marcina Owsińskiego, panią sołtys Kątów Rybackich Iwonę Chlebowską oraz panią Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Krystynę Chabską rozpoczął się blok zabaw dla dzieci. Animacje przygotowała i prowadziła wspaniała Alina Niedzielska ze świetlicy w Sztutowie, której pomagała sołtys Kobylej Kępy Monika Siebert. Dzieciaki sprawdzały swoją szybkość, umiejętność koordynacji i spostrzegawczość oraz cierpliwość, a wszystko w morskim klimacie. Była woda, piasek, ryby, łódki oraz oczywiście doping dumnych rodziców. Nawet dorośli mogli nauczyć się, jak się robi statek z papieru.
Potem na scenę wszedł zespół Mała Mi z naszej biblioteki, który tego dnia właśnie obchodził swoje X-lecie. Było uroczyście, wzruszająco, wesoło. Jak zwykle dzieciaki z Małej Mi dały czadu swoimi utworami promującymi naszą gminę, do niektórych włączali się nawet rodzice. Opiekunka zespołu Marzena Kozak zazwyczaj rzadko pojawia się na scenie, ale tym razem pięknie opowiedziała nam historię zespołu. Jak to wszystko się zaczęło i jak trwało. Następnie zaprosiła na scenę wszystkich, którzy kiedykolwiek występowali w zespole Mała Mi. Scena ledwo pomieściła tłum dwóch pokoleń artystów. Wójt wraz z Przewodniczącym Rady Gminy podziękowali kwiatami Pani Dyrektor Biblioteki w Sztutowie Krystynie Dróżdż oraz opiekunce filii biblioteki w Kątach Rybackich i założycielce zespołu Mała Mi Marzenie Kozak.
O godzinie 17:00 rozpoczęło się tradycyjne święcenie łodzi: najpierw w porcie morskim, a następnie w porcie nad Zalewem Wiślanym. Pięknie przystrojone łodzie, wraz z dwunastoma apostołami, udały się w tradycyjnej procesji przy wtórze rac puszczanych przez rybaków, z dużego do małego portu, a następnie przy akompaniamencie Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej uczestnicy przemaszerowali przez całe Kąty Rybackie do kościoła na uroczystą mszę świętą połączoną z koncertem i rybnym poczęstunkiem.
Tymczasem w porcie zabawa nadal trwała. Można było spróbować regionalnych przysmaków przygotowanych przez sołectwa Kąty Rybackie, Płonina, Kobyla Kępa, Łaszka i Groszkowo, podziwiać nasze lokalne rękodzieło, wyroby z bursztynu, wypić kwas chlebowy oraz dowiedzieć się o naszej pięknej przyrodzie na stoisku Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana” i skorzystać z wielu innych atrakcji. Panie z Urzędu Gminy w Sztutowie przygotowały bańki mydlane, malowały twarze i prowadziły zabawy w specjalnym dziecięcym namiocie. Muzeum Zalewu Wiślanego zaprosiło na wystawę „Historia rybołówstwa na Zalewie Wiślanym we wspomnieniach Wiesława Wyrazika, mieszkańca Kątów Rybackich i najstarszego rybaka”, budowali tam też kajak morski ze sklejki oraz prowadzili warsztaty mydlarskie i zajęcia edukacyjne. Zapraszaliśmy do wzięcia udziału w zabawie terenowej „Wyprawa po Kątach Rybackich” – szczegóły w biurze Informacji Turystycznej.
Cały czas grała muzyka i można było się bawić. Około godziny 18:00 scenę rozgrzał zespół ludowy z Fromborka „Warmianki”.
O godzinie 19:00 rozpoczął się blok dla dorosłych i na scenę wkroczył konferansjer Piotr „Guma” Gumulec znany z prowadzenia np. „Kabaretu na żywo” w telewizji Polsat. Zaprosił ponownie na scenę Wójta Roberta Zielińskiego, Przewodniczącego Rady Marcina Owsińskiego, panią sołtys Iwonę Chlebowską i panią prezes LOT-u w Sztutowie Krystynę Chabską, którzy dokonali ponownego otwarcia imprezy i poczęstowali wszystkich tradycyjnym tortem ufundowanym przez Piekarnię-Cukiernię „Sebastian”. Następnie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze przebranie w morskim klimacie. Rybka Iwona ubrana w żak i sieci oraz Shrek z nadmorskiego błota podbili nasze serca, aczkolwiek mała syrenka Julia i wodne rusałki też były fenomenalne. Finalnie wszyscy otrzymali nagrody.
Potem na scenę zostali zaproszeni chętni do sprawdzenia swojej wiedzy w konkursie na temat Gminy Sztutowo. Wśród dopingu publiczności i śmiechu dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o naszej okolicy. Szczególnie konferansjer był zdziwiony poziomem wiedzy uczestników – mimo, że pytania były trudne, doskonale sobie radzili. Po czwartej rundzie musieliśmy przyznać tytuł Znawca wsi Kąty Rybackie i Gminy Sztutowo oraz Mierzei Wiślanej aż 5-ciu osobom. Wójt rozdawał nagrody i gratulował wszystkim.
Gwiazda wieczoru – kabaret Chyba już szykował się do występu i punktualnie o 20:30 rozpoczął swój program. Publiczność licznie zebrana pod sceną żywo reagowała na skecze o pani Anetce, biznesmenie z 500+ czy na dowcipy o „tunelu” przez Mierzeję Wiślaną.
Następnie nieco spóźniony zespół Cristo Dance zapewnił nam zabawę taneczną aż do godziny 2:00 w nocy.
Dziękujemy mieszkańcom Sołectwa Kąty Rybackie, którzy dofinansowali imprezę z funduszu sołeckiego na rok 2019 oraz licznym sponsorom i partnerom:
Centralny Wodociąg Żuławski
Przedsiębiorstwo Komunalne „Mierzeja”
Bank Spółdzielczy w Stegnie
Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Stegnie
Piekarnia – Cukiernia SEBASTIAN – Sebastian Samsel
Hotel TRISTAN w Kątach Rybackich
Park Krajobrazowy „Mierzeja Wiślana”
Narodowe Muzeum Morskie – Muzeum Zalewu Wiślanego
Lokalna Grupa Rybacka – Rybacka Brać Mierzei
Żuławska Lokalna Grupa Działania
Katarzyna i Przemysław Pacewicz – sklep GROSZEK, Kąty Rybackie
Pokoje u Iwony – Iwona Chlebowska
Elryb Hurtownia Rybna Czesław Miniewicz
Pensjonat Wielorybek – Iwona i Grzegorz Glarczyńscy
Świetlica Środowiskowa w Sztutowie
Sołectwa: Kąty Rybackie, Łaszka, Płonina, Kobyla Kępa
Koła Gospodyń Wiejskich w Kątach Rybackich i w Groszkowie oraz Płoninie.
Gorąco dziękujemy za pomoc w organizacji i zabezpieczeniu imprezy strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej ze Sztutowa i z Łaszki – dziękujemy, że zawsze możemy na was liczyć.
Dziękujemy również za pomoc Komendantom: Policji, Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Gdańskim oraz Placówki Straży Granicznej w Krynicy Morskiej, a także Ratownikom Medycznym „Monblu”.
W tym roku słońce świeciło przez cały czas, frekwencja również nam dopisała. Za co bardzo dziękujemy i zapraszamy za rok.
Organizatorzy
Gmina Sztutowo oraz Sołectwo Kąty Rybackie