Wydanie nr 147 / 2019   
maj 27, 2019

Zaloguj się

Username *
Password *
Remember Me

Nowy Dwór Gdański. Powiatowy turniej bezpieczeństwa ruchu drogowego rozstrzygnięty.

9 maja br. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka przy ul. Szkolnej w Nowym Dworze Gdańskim odbył się etap powiatowy turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. O reprezentowanie powiatu nowodworskiego w etapie wojewódzkim walczyły 3 drużyny ze szkół podstawowych w wieku 10 – 12 lat oraz 2 drużyny ze szkół podstawowych w wieku powyżej 12 roku życia.

W czwartek 9 maja br. o godz. 10.00 w Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Nowym Dworze Gdańskim rozpoczął się etap powiatowy turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. O pierwsze miejsca oraz możliwość reprezentowania powiatu nowodworskiego w etapie wojewódzkim, rywalizowały 3 drużyny ze szkół podstawowych w wieku 10 – 12 lat (Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Janusza Korczaka w Nowym Dworze Gdańskim, Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Krynicy Morskiej oraz Szkoła Podstawowa ze Stegny) oraz 2 drużyny ze szkoły podstawowej w wieku powyżej 12 roku życia (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Nowym Dworze Gdańskim oraz Szkoła Podstawowa ze Stegny).

Obok pielęgniarek w skład jury weszli funkcjonariusze ruchu drogowego, dzielnicowa oraz profilaktyk z nowodworskiej jednostki. Podczas turnieju, uczniowie musieli wykazać się zarówno dużą wiedzą teoretyczną jak i umiejętnościami praktycznymi jakie powinien opanować uczestnik ruchu drogowego. O godzinie 10.15 rozpoczął się test wiedzy w czasie którego uczniowie musieli wykazać się znajomością znaków drogowych oraz przepisów i zasad niezbędnych do bezpiecznego poruszania się po drogach, a w szczególności skrzyżowaniach. Kolejno drużyny przystąpiły do konkurencji praktycznych. W zadaniu z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej uczestnicy musieli wykazać się umiejętnościami reagowania na niewielkie urazy, którym mogą ulegać nie tylko rowerzyści, ale również wszystkie osoby w ich otoczeniu. Grupa młodsza zmagała się z zadaniem, gdzie doszło do złamania podudzia lewego. Uczniowie musieli wytłumaczyć co to jest złamanie, jak się ono objawia a na końcu musieli udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy. Grupa starsza zmagała się z zadaniem, w którym doszło do wypadku drogowego, gdzie poszkodowany zranił się w głowę w okolicy czołowej lewej. Poszkodowany uskarżała się na ból głowy a z rany leciała krew.

Uczniowie musieli udzielić pierwszej pomocy oraz odpowiedzieć co należy w takiej sytuacji zrobić. Panie pielęgniarki oceniały zarówno adekwatność zastosowanych przez uczniów opatrunków, jak również to, czy drużyna zadbała o własne bezpieczeństwo, czy potrafi się w takich sytuacjach komunikować i współpracować ze sobą oraz czy jej członkowie pamiętają o poinformowaniu o niebezpiecznej sytuacji odpowiednich służb. Trzecią z konkurencji był tor przeszkód, który każdy z uczestników musiał pokonać na rowerze. Sędziujący tu funkcjonariusze dokładnie obserwowali przejazd każdego z uczestników i zgodnie z regulaminem konkursu odejmowali punkty za ominięcie lub przewrócenie przeszkody. Po trzech konkurencjach wyłoniono zwycięskie drużyny, które będą reprezentować powiat nowodworski w wojewódzkim etapie konkursu.

Najlepszą drużyną w kategorii szkół podstawowych w grupie młodszej byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej ze Stegny w skład, której wchodzą: Julia Fanslau, Vanessa Kozłowska, Antoni Salczyński oraz Konrad Szczeba. Najlepszą, w kategorii szkół podstawowych w grupie starszej, była drużyna ze Szkoły Podstawowej w Nowym Dworze Gdańskim, w skład której wchodzą: Aleksandra Górska, Aleksandra Serkiz oraz Piotr Bartkowski. Wszyscy uczestnicy biorący udział w turnieju, wykazali się ogromną wiedzą z zakresu ruchu drogowego oraz pierwszej pomocy. Pomimo kilku potknięć oraz stresu, uczestnicy bardzo dobrze radzili sobie na torze rowerowym, który nie należy do prostych w pokonaniu.

Powiatowy turniej bezpieczeństwa ruchu drogowego (2)
Powiatowy turniej bezpieczeństwa ruchu drogowego (3)
Powiatowy turniej bezpieczeństwa ruchu drogowego (4)
Powiatowy turniej bezpieczeństwa ruchu drogowego (5)
Powiatowy turniej bezpieczeństwa ruchu drogowego (6)
Powiatowy turniej bezpieczeństwa ruchu drogowego (1)
Previous Next Play Pause
Powiatowy turniej bezpieczeństwa ruchu drogowego (2) Powiatowy turniej bezpieczeństwa ruchu drogowego (3) Powiatowy turniej bezpieczeństwa ruchu drogowego (4) Powiatowy turniej bezpieczeństwa ruchu drogowego (5) Powiatowy turniej bezpieczeństwa ruchu drogowego (6) Powiatowy turniej bezpieczeństwa ruchu drogowego (1)
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Najnowsze

Pijany kierowca staranował 2 zaparkowane auta w centrum. Miał 2 promile.

Pijany kierowca staranował 2 z…

Sty 13, 2019 Rate: 3.00

Wilki zawędrowały na Żuławy? Widziano trzy osobniki przy S7.

Wilki zawędrowały na Żuławy? W…

Mar 03, 2019 Rate: 0.00

Potrącenie na pasach kobiety.  Nowy Dwór Gd. -  11.03.2019

Potrącenie na pasach kobiety. …

Mar 11, 2019 Rate: 0.00

Facebook

Galeria artykułów

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego w Powiecie Nowodworskim.

Wybory do europarlamentu 2019. Mieszkańcy Powiatu Nowodworskiego głosowali.

Krynica Morska z najwyższą frekwencją w Polsce - 26.05.2019

Gmina Stegna. Jantarowy Przełaj 2019. Już 25 maja.

Raport o stanie gminy. VII Sesja Rady Gminy Sztutowo - 23.05.2019

Anna Fotyga spotkała się z mieszkańcami Nowego Dworu Gdańskiego -18.05.2019

IV Sesja Rady Powiatu Nowodworskiego w piątek 24 maja.

Gmina Stegna. Kajakiem przez Żuławy. Nowe przystanie.

Wpłynęło siedem ofert w przetargu na przekop Mierzei Wiślanej.