Niedzielne zmagania najlepszych wędkarzy o Grand Prix Okręgu w wędkarstwie spławikowym odbyły się w ubiegłą niedzielę w Żelichowie nad rzeką Tugą. Zawody to zmagania 60 wędkarzy podzielonych na 3 sektory po 20 osób. Zjechali oni z różnych krańców okręgu elbląskiego PZW. W 4 godziny złowiono 399,210 kg.
-Po porannej zbiórce, kawie na rozgrzewce, odprawie technicznej i losowaniu – wędkarze udali się na dedykowane dla nich tego dnia stanowiska. Dla większości była to podróż w nieznane, wszak nigdy tu jeszcze nie wędkowali i maszerując na swoje stanowisko próbowali czynić słowny rekonesans z bardziej obeznanymi – jaka głębokość, co bierze najlepiej, na co łowić itp. Zaczęło się wielkie przygotowywanie do zawodów. W tym momencie dla pierwszych kibiców, którzy o poranku zjawili się w Żelichowie ukazały się takie ilości sprzętu, których chyba łącznie w ofercie nie mają wszystkie nowodworskie sklepy wędkarskie. W ruch poszły baty, uklejówki, tyczki, bolonki, kombajny, wiadra, mieszadła, sita i inne setki gadżetów wędkarskich - relacjonuje organizator Paweł Makarski- Z pierwszych spostrzeżeń dało się zauważyć, iż większość wędkarzy szykuje się do szybkościowego odławiania uklejek – krótkie wędki i przemoczona zanęta.
-Poranek był dość przyjemny i spokojna tafla wody sprzyjała tego typu założeniom. Sędziowie o godz. 9 dali sygnał rozpoczynający czterogodzinną rywalizację. Kule zanętowe zaczęły wpadać do wody a z niej zaczęły być wyławiane pierwsze ryby zawodów. Zgodnie z przyjęta strategią zawodnicy regularnie odławiali ukleje ale aż do momentu, w którym zaczęły brać większe wagowo krąpie i płocie na co zapewne miał wpływ porywisty wiatr powodujący zdecydowane falowanie. Wiatr ten niestety także w znaczny sposób utrudniał wędkowanie - w szczególności manewrowanie lekkim zestawem na dłuższym wędzisku. Zimny północno-zachodni wiatr obniżał także komfort samego pobytu nad wodą wiejąc silnie prosto w twarz. Mimo tak niesprzyjającej aury brania tego dnia były dość dobrze i nawet zawodnicy, których Tuga gościła po raz pierwszy wyciągali raz po raz kolejne ryby z łowiska. Tuż po godzinie 13 rozległ się ostatni sygnał sędziowski tego dnia ogłaszający zakończenie zawodów. Komisja sędziowska zaczęła prace ważąc ryby złowione przez każdego zawodnika oraz mierząc jego największą zdobycz – za którą przewidziana była dodatkowa nagroda- czytamy na stronie koła nr 6 PZW
Po zakończeniu prac komisji sędziowskiej i podliczeniu wszystkich złowionych ryb okazało się, że ich łączna masa to aż 399,210 kg. Jeśli ktoś nadal uważa, że nasza Tuga to „pustynia” to ma tutaj najlepszy przykład obalający jego tezę.
Po wspólnym gorącym posiłku regeneracyjnym przystąpiono do wręczania nagród dla najlepszych. Przed wręczeniem pierwszych upominków głos oddano także zaproszonym z tej okazji gościom tj. Panu Burmistrzowi Jacek Michalski oraz Staroście Nowodworskiemu Panu Jacek Gross, którzy zgodnie podkreślili, że dla Nowego Dworu Gdańskiego i lokalnej społeczności wędkarskiej goszczenie najlepszych wędkarzy to zaszczyt i historyczna chwila w długoletniej działalności nowodworskiego koła PZW.
Włodarze wyrazili także nadzieję, że zawody tej rangi będą organizowane rokrocznie na naszej wodzie na co natychmiast dało się słyszeć aprobatę obecnych na zawodach członków Zarządu Okręgu PZW.
Nie lada atrakcją była także nagroda za najdłuższą rybę zawodów, której sponsorem był Pan Cezary Kruczkowski wraz z mamą Panią Anna Kruczkowska, która własnoręcznie wykonała postać "Skrzata Wędkarza". Wręczenia nagrody dokonała Antosia - córka Pana Cezarego. Nagroda trafiła do Pana Ariela Żarskiego, który złowił krąpia o długości 28 cm
Na zawodach tej rangi nagradzanych jest zwykle 6 najlepszych wędkarzy w ogólnej klasyfikacji.
I miejsce - Andrzej Krzykowski - Koło Gronowo Elbląskie
II miejsce - Henryk Dobosz - Koło Pasłęk
III miejsce - Marcin Żochowski - Koło Sztum.
Nagrody wręczyli m.in. Starosta Jacek Gross oraz Burmistrz Jacek Michalski.
Z naszego nowodworskiego Koło PZW nr 6 w Nowym Dworze Gdańskim startowało 9 zawodników i to także należy uznać za sukces.
W sektorze A, w którym łącznie 20 zawodników złowiło 122,240 kg ryb nasi zawodnicy osiągnęli następujące wyniki:
6 miejsce Damian Aftomonkin z wynikiem 7,470 kg
10 miejsce Andrzej Rosa z wynikiem 6,120 kg
20 miejsce Agnieszka Ziemann z wynikiem 1,980 kg
W sektorze B, w którym łącznie 20 zawodników złowiło 128,750 kg ryb nasi zawodnicy osiągnęli następujące wyniki:
3 miejsce Piotr Koller z wynikiem 10,050 kg
8 miejsce Bartłomiej Korczyc z wynikiem 7,000 kg
11 miejsce Sławomir Brzezińskie z wynikiem 5,850 kg
15 miejsce Cezary Kruczkowski z wynikiem 4,220 kg
17 miejsce Łukasz Kowalewski z wynikiem 3,670 kg
W sektorze C, w którym łącznie 20 zawodników złowiło 148,220 kg ryb nasi zawodnicy osiągnęli następujące wyniki:
14 miejsce Paweł Makarski z wynikiem 6,420 kg
Na tym szczeblu rywalizacji i na tle tak znakomitych rywali wyniki naszych zawodników należy uznać za dobre.
informacja: Paweł Makarski