Wydanie nr 147 / 2019   
maj 27, 2019

Zaloguj się

Username *
Password *
Remember Me

Złoża bursztynu w miejscu przekopu. Zlecono szczegółowe badania.

W miejscu przekopu Mierzei Wiślanej odkryto złoża bursztynu - poinformowało  Ministerstwo Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej. Resort zlecił przeprowadzenie szczegółowych badań, które mają określić wielkość złóż.Czy da się z tego sfinansować  cały przekop Mierzei Wiślanej, wykażą badania przeprowadzone przez instytucje geologiczne w Ministerstwie Środowiska.

W ubiegłym tygodniu informacje o odkryciu bursztynu, w rozmowie z branżowym portalem wnp.pl, potwierdził Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk. Nie chciał jednak mówić o wielkości czy wartości złóż. - Wiemy, że bursztyn w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej jest, ale nie wiemy, w jakich ilościach, i nie wiemy, czy jest opłacalny do wydobycia. Zleciliśmy dodatkowe badania - mówi minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk w rozmowie z portalem gospodarczym wnp.pl. Gróbarczyk dodał, że badaniem zajmą się instytucje geologiczne w Ministerstwie Środowiska.
     - Jeśli koncentracja bursztynu będzie duża, to myślę, że forma koncesji na wydobycie będzie zrealizowana - zapewniał minister. 

W ramach przygotowania projektu przekopu Mierzei Wiślanej i uzyskiwania wszelkich pozwoleń przeprowadzone zostały badania na obecność bursztynu. Potwierdziły one, że w pewnych miejscach bursztyn tam jest, prawdopodobnie w dwóch miejscach - mówił Michał Kania z biura prasowego.

O obecności bursztynu w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej mówił już w 2016 roku Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

- Przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poinformowali nas, że prawdopodobnie - tak się szacuje - ten dosyć głęboki przekop spowoduje, że wydobędziemy tony bursztynu z tego miejsca - powiedział Sellin w Radiu Gdańsk. Jak dodał, szacunkowa wartość tych złóż to 880 milionów złotych. Co ciekawe, dokładnie tyle samo ma kosztować przekop Mierzei Wiślanej, a koszty inwestycji ma w całości pokryć budżet państwa.

Na Mierzei Wiślanej ma powstać kanał żeglugowy w ramach programu "Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską w latach 2016-2022". Celem programu - jak zaznacza resort - jest zapewnienie bezpieczeństwa i obronności w regionie poprzez otwarcie Zalewu Wiślanego na Morze Bałtyckie oraz na inne istniejące drogi wodne. Jego realizacja będzie również gwarancją swobodnej żeglugi statków.

Według proponowanych rozwiązań kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będzie miał 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o parametrach morskich, tj. zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Najnowsze

Pijany kierowca staranował 2 zaparkowane auta w centrum. Miał 2 promile.

Pijany kierowca staranował 2 z…

Sty 13, 2019 Rate: 3.00

Wilki zawędrowały na Żuławy? Widziano trzy osobniki przy S7.

Wilki zawędrowały na Żuławy? W…

Mar 03, 2019 Rate: 0.00

Potrącenie na pasach kobiety.  Nowy Dwór Gd. -  11.03.2019

Potrącenie na pasach kobiety. …

Mar 11, 2019 Rate: 0.00

Facebook

Galeria artykułów

Wybory do europarlamentu 2019. Mieszkańcy Powiatu Nowodworskiego głosowali.

Krynica Morska z najwyższą frekwencją w Polsce - 26.05.2019

Gmina Stegna. Jantarowy Przełaj 2019. Już 25 maja.

Raport o stanie gminy. VII Sesja Rady Gminy Sztutowo - 23.05.2019

Anna Fotyga spotkała się z mieszkańcami Nowego Dworu Gdańskiego -18.05.2019

IV Sesja Rady Powiatu Nowodworskiego w piątek 24 maja.

Gmina Stegna. Kajakiem przez Żuławy. Nowe przystanie.

Wpłynęło siedem ofert w przetargu na przekop Mierzei Wiślanej.

Uczniowie ze szkół z Mierzei Wiślanej wzięli udział w konkursie "Mierzejowy Maratonix z głową".