Wydanie nr 22 / 2024   

 

piątek, 01 luty 2019 01:20

Bezpieczeństwo na lodzie. Bezpieczne ferie. Ćwiczenia na lodzie. Tujsk - 30.01.2019 Wyróżniony

Napisał

W Zespole szkół w Tujsku Strażacy wraz z przedstawicielami nowodworskiej Policji przeprowadzili szkolenie z zakresu zagrożeń jakie mogą pojawić się w okresie zimowym oraz praktyczny pokaz technik ratownictwa na lodzie. Łącznie w spotkaniach na terenie całego powiatu nowodworskiego wzięło udział 684 uczniów

W pierwszej części przedstawione zostały najważniejsze zasady bezpieczeństwa dot. zachowania na lodzie. Uczniowie dowiedzieli się o zagrożeniach związanych z wchodzeniem na zamarznięte akweny wodne. Jak należy się zachować, w przypadku gdy jesteśmy świadkami zdarzenia: „pod osobą załamał się lód i wpadła do wody”. Jakie służby należy wezwać w przypadku takiego zdarzenia.

Następnie przedstawiono zagrożenia związane z tlenkiem węgla, w ramach akcji „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” Zapoznano uczniów z właściwościami tego gazu, kiedy może się pojawić w naszym domu/mieszkaniu. Najważniejszą częścią spotkania było wskazanie metod, w jaki sposób uniknąć tych zagrożeń. Jak działa czujka tlenku węgla.

Funkcjonariusz Policji przedstawił zasady bezpiecznego poruszania się wzdłuż szlaków komunikacyjnych i zasady konkursu „Stok nie jest dla bałwanów”. Celem przedsięwzięcia jest promowanie odpowiedzialnych postaw narciarzy i snowboardzistów, poszerzenie wiedzy na temat odpowiedzialności prawnej związanej z naruszeniem przepisów obowiązujących na stokach oraz upowszechnienie Dekalogu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. 

Kolejnym punktem były ćwiczenia praktyczne. Strażacy z jednostki ratowniczo-gaśniczej w Nowym Dworze Gdańskim zaprezentowali jak należy zachowywać w sytuacjach zagrożenia. Przez miejscowości, w których organizowaliśmy szkolenia, przepływają rzeki (Tuga i Wisła Królewiecka).
Pod jednym z ratowników załamał się lód i wpadł do wody. Taki scenariusz przedstawiony został uczniom. Strażacy pokazali techniki, jak należy zachować się do czasu przybycia służb. W jaki sposób można pomóc osobie znajdującej się w przeręblu. Czego robić absolutnie nie wolno. Następnie, wykorzystując sprzęt będący na wyposażeniu JRG, funkcjonariusze przedstawili technik, w jaki sposób podejmują osoby poszkodowane z wody.

tujsk ćwiczenia (2)
tujsk ćwiczenia (5)
tujsk ćwiczenia (6)
tujsk ćwiczenia (7)
tujsk ćwiczenia (8)
tujsk ćwiczenia (9)
tujsk ćwiczenia (10)
tujsk ćwiczenia (11)
tujsk ćwiczenia (15)
tujsk ćwiczenia (17)
tujsk ćwiczenia (18)
tujsk ćwiczenia (19)
tujsk ćwiczenia (20)
tujsk ćwiczenia (22)
tujsk ćwiczenia (25)
tujsk ćwiczenia (33)
tujsk ćwiczenia (34)
tujsk ćwiczenia (35)
tujsk ćwiczenia (37)
tujsk ćwiczenia (39)
tujsk ćwiczenia (40)
tujsk ćwiczenia (41)
tujsk ćwiczenia (43)
tujsk ćwiczenia (44)
tujsk ćwiczenia (46)
tujsk ćwiczenia (49)
tujsk ćwiczenia (50)
tujsk ćwiczenia (52)
tujsk ćwiczenia (54)
tujsk ćwiczenia (55)
tujsk ćwiczenia (56)
tujsk ćwiczenia (57)
tujsk ćwiczenia (58)
tujsk ćwiczenia (59)
tujsk ćwiczenia (60)
tujsk ćwiczenia (63)
tujsk ćwiczenia (66)
tujsk ćwiczenia (67)
tujsk ćwiczenia (68)
tujsk ćwiczenia (69)
tujsk ćwiczenia (71)
tujsk ćwiczenia (72)
tujsk ćwiczenia (75)
tujsk ćwiczenia (76)
tujsk ćwiczenia (79)
tujsk ćwiczenia (80)
tujsk ćwiczenia (87)
tujsk ćwiczenia (88)
Previous Next Play Pause


Rzecznik prasowy KP PSP – mł.bryg. Łukasz Zblewski

Skomentuj