Wydanie nr 23 / 2024   

 

poniedziałek, 15 styczeń 2018 13:37

Od 1 stycznia obowiązuje nowe prawo wodne - 15.01.2018

Napisał

11 Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej, 50 zarządów zlewni i 330 nadzorów wodnych. Tak wygląda struktura Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. 

Wody Polskie od 1 stycznia przejęły pełen zarząd na wodami w Polsce. To właśnie w siedzibach Wód Polskich przedsiębiorstwa wod-kan będą składać wnioski taryfowe. Tam także należy wnioskować o zezwolenia wodno-prawne.  Odpowiednie organy Wód Polskich: dyrektorzy regionalnych zarządów gospodarki wodnej, dyrektorzy zarządów zlewni oraz kierownicy nadzorów wodnych co do zasady będą organami właściwymi w sprawie zgód wodnoprawnych, w tym pozwoleń wodnoprawnych. Obecnie pozwolenia te są wydawane przez starostów, którzy wykonują to zadanie jako zadanie z zakresu administracji rządowej, marszałków województw oraz dyrektorów regionalnych zarządów gospodarki wodnej W związku z powyższym od dnia 1 stycznia 2018r. Starosta Nowodworski nie jest właściwy do wydawania pozwoleń wodnoprawnych i przyjmowania zgłoszeń wodnoprawnych. Ustawa przewiduje następujące formy podstawowych zgód administracyjnych opisanych jako zgody wodnoprawne:
  • wydanie pozwolenia wodnoprawnego,
  • przyjęcie zgłoszenia wodnoprawnego,
  • wydanie oceny wodnoprawnej,
  • wydanie decyzji, zwolnień z zakazów określonych w art. 77 ust 3 i 7 oraz w art. 176 ust. 4 dotyczących między innymi gromadzenia ścieków na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią oraz przejeżdżania przez wały przeciwpowodziowe pojazdami lub konno i wykonywania obiektów budowlanych w odległości mniejszej niż 50 m od stopy wału.
Zgodnie z art. 397 ustawy - Prawo wodne organem właściwym w sprawie zgód wodnoprawnych są właściwe organy Wód Polskich. W skład Wód Polskich wchodzą: Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej z siedzibą w Warszawie, regionalne zarządy gospodarki wodnej z siedzibami w: Gdańsku, Gliwicach, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i we Wrocławiu, zarządy zlewni oraz nadzory wodne. Teren Powiatu Nowodworskiego podlega pod Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Zarząd Zlewni w Elblągu. Ponadto w Nowym Dworze Gdańskim znajduje się Nadzór wodny. PGW Wody Polskie przejęły też zadanie ochrony przed powodzią i suszą, zajmują się melioracją i pobieraniem opłat za usługi wodne. W zeszłym tygodniu cały sektor wodny (w tym PGW Wody Polskie) został przypisany do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi. Mapę struktur przedsiębiorstwa Wody Polskie (RZGW, zarządów zlewni i nadzorów wodnych) można zobaczyć poniżej. Mapa i adresy placówek PGW Wody Polskie na terenie administrowanym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Czytaj więcej na www.komunalny.pl https://portalkomunalny.pl/gospodarka-wodna-wody-polskie-ministerstwo-gospodarki-morskiej-i-zeglugi-368570/ źródło: Karolina Olejniczak www.komunalny.pl

Skomentuj