Podsumowanie działań ,,Trzeźwość''
Wczoraj od wczesnych godzin porannych policjanci na terenie powiatu nowodworskiego prowadzili działania „Trzeźwość". Celem akcji było wyeliminowanie z dróg tych, którzy kierują na tak zwanym „podwójnym gazie". Podczas prowadzonych działań policjanci zatrzymali trzech kierujących samochodem oraz jednego rowerzystę znajdujących się pod wpływem alkoholu.
Wczorajsze działania „Trzeźwość" trwały od wczesnych godzin porannych. Policjanci z nowodworskiej komendy prowadzili kontrole trzeźwości kierowców na obszarze terenu powiatu nowodworskiego w wyznaczonych punktach.
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego i Wydziału Prewencji wyposażeni w przenośne urządzenia do badania stanu trzeźwości rano prowadzili działania, których celem jest poprawa bezpieczeństwa użytkowników dróg i eliminowanie z ruchu tych, którzy stwarzają realne zagrożenia, przede wszystkim nietrzeźwych kierowców. Funkcjonariusze skontrolowali w tym czasie 478 kierowców. Podczas prowadzonych działań, policjanci ujawnili 4 kierujących, którzy wcześniej pili alkohol. U 2 kierujących pojazdami mechanicznymi badanie wykazało ponad 0,5 promila.
W związku z tym kierowcy poniosą odpowiedzialność za popełnienie przestępstwa. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości, mężczyźni odpowiedzą przed sądem. Stracili już prawa jazdy. Grozi im do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów oraz wysoka kara finansowa. Jeden kierujący odpowie za wykroczenie. Dodatkowo funkcjonariusze zatrzymali kierującego rowerem, który był nietrzeźwy. Za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem w wysokości 2500 tysiąca złotych.
PAMIĘTAJMY!
Alkohol zmniejsza szybkość reakcji, ogranicza pole widzenia, powoduje błędną ocenę odległości i szybkości, powoduje błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację, powoduje rozproszenie uwagi oraz senność. Nietrzeźwi kierowcy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Jazda na „podwójnym gazie" niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne, ale przede wszystkim ryzyko spowodowania tragicznego wypadku, którego skutki są nieodwracalne.