Wydanie nr 56 / 2023   

 

wtorek, 30 styczeń 2024 20:00

Wybory samorządowe 2024. Jest rozporządzenie premiera zarządzające wybory na 7 kwietnia Wyróżniony

Napisał
zdj. ilustracyjne zdj. ilustracyjne

Jest rozporządzenie premiera zarządzające wybory samorządowe na 7 kwietnia.

W Dzienniku Ustaw ukazało się w poniedziałek rozporządzenie prezesa Rady Ministrów w sprawie zarządzenia wyborów samorządowych na 7 kwietnia. Listy kandydatów na radnych będą mogły być zgłaszane do 4 marca, a kandydaci na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - do 14 marca.

Kalendarz wyborczy - stanowiący załącznik do tego rozporządzenia - określa dni, w których upływają terminy wykonania poszczególnych czynności wyborczych.

Pierwszą czynnością wyborczą, przed którą stoją podmioty, chcące wziąć udział w wyborach, jest zawiadomienie PKW lub komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego. Termin na złożenie takiego zawiadomienia upływa 12 lutego. 

Publikacja w Dzienniku Ustaw

29 stycznia - wraz z publikacją w Dzienniku Ustaw rozporządzenia premiera o zarządzeniu wyborów samorządowych - ruszyła kampania wyborcza.

Pierwszym zadaniem, które muszą wykonać podmioty chcące wziąć udział w wyborach jest złożenie zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego.

Do 4 marca do godz. 16.00 będzie można zgłaszać terytorialnym komisjom wyborczym listy kandydatów na radnych, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego dla wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy, z kolei do 14 marca do godz. 16.00 będzie można zgłaszać gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast.

Do 8 marca będzie można zgłaszać komisarzom wyborczym kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych; komisje te zostaną powołane do 18 marca.

 

Zgłaszanie kandydatów na radnych

W przypadku gdy komitet organizacji lub komitet wyborców zamierza zgłosić kandydatów na radnych tylko w jednym województwie, o swoim utworzeniu zawiadamia właściwego komisarza wyborczego; termin upływa również 12 lutego.

Dopiero od dnia wydania przez PKW lub komisarza wyborczego postanowienia o przyjęciu zawiadomienia komitet wyborczy może m.in. rozpocząć zbieranie podpisów poparcia pod listami kandydatów i prowadzić agitację wyborczą.

 

Zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast.

Z kolei do 14 marca do godz. 16.00 będzie można zgłaszać gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 7 kwietnia. Druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - 21 kwietnia.

Do 8 marca będzie można zgłaszać komisarzom wyborczym kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych; komisje te zostaną powołane do 18 marca.

Od 23 marca do 5 kwietnia do godz. 24.00 rozpowszechniane będą w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych nieodpłatne audycje wyborcze przygotowane przez komitety wyborcze.

Cisza wyborcza rozpocznie się o północy z 5 na 6 kwietnia i potrwa do zakończenia głosowania.

Głosowanie odbędzie się 7 kwietnia w godzinach od 7 do 21.

Skomentujjoomla

 Żuławy TV - Regionalna Telewizja z powiatu nowodworskiego.

+48 513 829 291  kontakt@zulawytv.pl