Wydanie nr 357 / 2024   

 

środa, 10 styczeń 2024 19:05

Tomasz Terlikowski na Żuławach. Historia braci Szeptyckich. Spotkanie autorskie. Wyróżniony

Napisał

Tomasz Terlikowski na Żuławach. Zaproszenie na spotkanie z autorem.

Wspólnie z Parafią Greckokatolicką p.w. Ś.Mikołaja w Żelichowie Cyganku zapraszamy w sobotę, 14 stycznia, o godz. 10:30 na spotkanie z Tomaszem Terlikowskim – dziennikarzem, publicystą, filozofem, pisarzem. Spotkanie dotyczyć będzie książki „Rozdzieleni bracia. Szeptyccy, historia Polski i Ukrainy”. Wstęp wolny.

Wychowani w jednym domu, dzieci tych samych rodziców, wnukowie Aleksandra Fredrykatolicy, katolicy, ale różnych wyznań. Tomasz Terlikowski w książce „Rozdzieleni Bracia” pochyla się nad niezwykłą historią braci Szeptyckich.

W niedzielę 14.01.2024 r. o godz 10:30 w Cerkiew Św. Mikołaja w Cyganku odbędzie się spotkanie autorskie. Tomasz Terlikowski - dziennikarz, publicysta, filozof, pisarz - opowie o swej książce, a także odpowie na nasze pytania.

O książce z opisu wydawcy:

Dorastali w jednym domu, budowali dwa państwa

To jedna z niesamowitych historii. Szeptyccy. Wnukowie Aleksandra Fredry, potomkowie wielkiego kresowego rodu. Z pięciu braci dwóch zostało grekokatolickimi mnichami i patriotami ukraińskimi, trzeci polskim generałem w sztabie Piłsudskiego.

Generał Stanisław i biskup Andrzej do końca swoich dni utrzymywali niezwykle bliskie rodzinne relacje. Jednak pierwszy oddany był Ukrainie, a drugi Rzeczypospolitej.

Czy zrobili wystarczająco dużo, by pogodzić zwaśnione narody? Jak zachowali się wobec rosnących nacjonalizmów? Klemens w czasie wojny ratował żydowskie rodziny (m.in. wziął pod opiekę Adama Rotfelda) za cichym przyzwoleniem brata Andrzeja, który równocześnie próbował porozumieć się z najwyższymi urzędnikami III Rzeszy w sprawie niepodległości Ukrainy i pozwalał działać nacjonalistom Stepana Bandery… Losy rodziny Szeptyckich jak w soczewce pokazują złożoność naszych dziejów. To biografia niezwykle aktualna w czasie, gdy na nowo układają się relacje Polski z Ukrainą. Jej lektura może prowadzić do głębokiego pojednania.

Tomasz P. Terlikowski, autor wielu bestsellerowych biografii, tym razem dotyka wielkiej historii wschodniej Europy.

 

terlikowski żuławy

Książkę wydało wydawnictwo WAM.

Skomentuj