Wydanie nr 357 / 2024   

 

poniedziałek, 30 październik 2023 01:08

Darmowy Listopad 2023 w Muzeum Zamkowym w Malborku, Kwidzynie i Sztumie. Wyróżniony

Napisał
Darmowy Listopad 2023 w Muzeum Zamkowym w Malborku, oraz jego oddziałach – zamku w Kwidzynie i Sztumie.
 
Sprawdźcie co w programie:
 
Malbork
 
W listopadzie Muzeum Zamkowe w Malborku oferuje zwiedzanie Zamku na podstawie bezpłatnych biletów wstępu (do pobrania od 31.10.2023)
Na trasie zwiedzania dostępna jest m.in. najważniejsza, czasowa Wystawa Roku pt.: „Nigra crux mala crux. Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego” oraz wystawa czasowa pt.: „Wazowie w Malborku”.
 
 Bezpłatne lekcje muzealne
 
1. Malbork jako twierdza i arsenał królewski.
2. Malborskie drukarnie w okresie nowożytnym.
3. Kult religijny w kościele Zamku Malbork.
4. Instrumenty i muzyka na Zamku Malbork.
5. Pisma, kroniki, pamiętniki jako źródło do poznania dziejów zamku w Malborku. Warsztaty z kaligrafii, nauka praktycznego pisania liter i słów dla wszystkich zainteresowanych grup wiekowych.
6. Wizerunki świętych w malborskiej rezydencji.
7. W rezydencji królowej. Warsztaty tworzenia mozaiki adresowane do dzieci w wieku przedszkolnym i dla klas I-III.
8. Łuki sklepienne nigdy nie śpią. Empiryczna próba zrozumienia i zmierzenia się z mechaniką działania łuku, fundamentalnego elementu stylu gotyckiego.
Rezerwacja w Dziale Edukacji. Kontakt: https://zamek.malbork.pl/edukacja/o-nas/
 
 
Bezpłatna prelekcja
 
25 listopada o godz. 12.00 -„Diariusz pobytu króla Zygmunta III w Malborku. Omówienie i prezentacja fragmentów źródła”. Prelekcja odbędzie się na terenie Ośrodka konferencyjnego Karwan.
 
Informacje praktyczne
 
Przy zwiedzaniu Zamku obowiązuje opłata za przewodnika lub audioprzewodnik, zgodnie z Regulaminem Zwiedzania dostępnym na stronie: www.zamek.malbork.pl.
 
Kwidzyn 
 
Wstęp na podstawie bezpłatnych biletów (do pobrania od 31.10.2023). Obowiązuje opłata za audioprzewodnik, zgodnie z Regulaminem Zwiedzania, dostępnym na stronie www.zamek.kwidzyn.pl.
 
Bezpłatne lekcje muzealne.
 
1. Na menonickim szlaku- opowieść o dawnych mieszkańcach Doliny Kwidzyńskiej, w części warsztatowej projektowanie regionalnego wzoru.
2. Ceglane kolosy - opowieść o zamkach i kościołach Polski północnej w średniowieczu, zapoznanie się z architekturą gotycką na podstawie zespołu zamkowo - katedralnego w Kwidzynie.
Zamawianie lekcji: Joanna Jezierska, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 669 622 266.
 
Spotkania cykliczne dla grup ze specjalnymi potrzebami:
 
1. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Malborku, w dniu 07.11.2023
2. Fundacja Misericordia, w dniu 08.11.2023
3. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kwidzynie, w dniu 17.11.2023
 
Warsztaty:
 
Warsztaty z nauki przędzenia na kołowrotku w dniach: 18.11.2023 oraz 25.11.2023 o godz. 11.00.
Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 55 646 37 99.
 
Bezpłatna prelekcja
 
15 i 29.11.2023 o godz. 16:00 „ Architektura gotycka w Zamku w Kwidzynie” połączoną z prezentacją więźby dachowej.
Zapisy: Karolina Łomnicka, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 55 646 37 99
 
Wstęp na podstawie bezpłatnych biletów (do pobrania od 31.10.2023). Obowiązuje opłata za audioprzewodnik, zgodnie z Regulaminem Zwiedzania, dostępnym na stronie www.zamek.sztum.pl.
 
Bezpłatne lekcje muzealne.
 
1. Dawne stroje. Zajęcia dedykowane grupom przedszkolnym, przygotowane na podstawie wystawy „Stroje dostojników Zakonu Niemieckiego i polskiego dworu królewskiego”.
2. Prusowie i ich baby. Zajęcia dla klas I-IV szkół podstawowych. Zajęcia odbywają się na podstawie wystawy Prusowie. Życie i kultura mieszkańców średniowiecznej Pomezanii w XII-XV wieku. Zajęcia połączone z warsztatami rzeźbiarskimi (praca w glinie).
3. Murarz, strycharz, i różne wątki, czyli o co chodzi z tą cegłą? Zajęcia dla grup przedszkolnych oraz klas I-VIII szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zajęcia dotyczą materiału, z którego zbudowano Zamek w Sztumie – cegły gotyckiej.
 
Zajęcia odbywają się od wtorku do piątku po uprzednim uzgodnieniu terminu i wyborze tematu.
Zamawianie lekcji: Agnieszka Skrobisz – tel.: 506 819 463.
 
Serdecznie zapraszamy

Skomentuj