Wydanie nr 328 / 2024   

 

wtorek, 17 październik 2023 11:04

Jak można określić numer PKD dla swojej działalności?

Napisał

Jak można określić numer PKD dla swojej działalności?

Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) została wprowadzona przez Rozporządzenie Rady Ministrów. Najłatwiej mówiąc, jest to podział i pogrupowanie rodzajów działalności gospodarczej, działających na rynku. Jak można określić numer PKD dla swojej działalności? Po co wprowadzono ten podział i co trzeba o nim wiedzieć?

Polska Klasyfikacja Działalności

W jakim celu wprowadzono PKD? Nie bez znaczenia jest to, że klasyfikacja jest niezwykle ważna dla osób prowadzących własną firmę. Przedsiębiorcy mają do czynienia z PKD już na etapie zakładania firmy poprzez formularz CEIDG-1. Co ciekawe, Polska Klasyfikacja Działalności pełni między innymi funkcje statystyczne. 

Jeśli chodzi o strukturę klasyfikacji, opiera się ona na unijnych standardach. PKD-2007 bazuje na pięciu poziomach, takich jak:

  • Sekcja - oznaczana jest jednoliterowym symbolem. Dzieli zbiorowość ogólną na 21 grup rodzajów działalności.
  • Dział - jest on oznaczany dwucyfrowym kodem numerycznym. 
  • Grupa - wskazuje na trzycyfrowy kod numeryczny.
  • Klasa - to czterocyfrowy kod numeryczny.
  • Podklasa - została oznaczona pięcioznakowym kodem alfanumerycznym i obejmuje aż 654 grupowania. 

 

W pierwszym poziomie klasyfikacji znajdują się przykładowo sekcje: A (rolnictwo, leśnictwo, rybactwo), B (górnictwo i wydobywanie), C (przetwórstwo przemysłowe), D (wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną itp.), E (dostawa wody), F (budownictwo), G (handel detaliczny i hurtowy), H (transport i gospodarka magazynowa), I (usługi gastronomiczne) itd. 

Ustalenie numeru PKD

W jaki sposób ustalany jest numer PKD? Faktem jest, że przedsiębiorcy rozpoczynający swoją przygodę z prowadzeniem firmy i działający na rynku już dłuższy czas, są zobowiązani do ustalenia numeru PKD. Pozwala ona bowiem określić, czym zajmuje się dany przedsiębiorca. Gdy to zadanie jest dla nas trudne, możemy skorzystać z wyszukiwarki PKD - jest ona dostępna na stronie Serwisu informacyjno-usługowego. W efekcie z powodzeniem zakwalifikujemy w odpowiedni sposób świadczone usługi oraz sprzedawane towary. 

Jeżeli wyszukiwarka nam nie pomoże, istnieje możliwość złożenia wniosku o nadanie numeru PKD do Ośrodka Klasyfikacja i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi. Formularz wyślemy e-mailem, pocztą tradycyjną lub faksem, dołączając do niego także opis wykonywanej działalności gospodarczej. Istotne jest też to, aby dokument został podpisany przez uprawnioną osobę. Wniosek następnie jest rozpatrywany zazwyczaj w ciągu 30 dni, a w bardziej skomplikowanych sprawach jest to nawet 60 dni. 

Co trzeba wiedzieć?

Nie każdy wie, że Polska Klasyfikacja Działalności stanowi odpowiednik Statystycznej Klasyfikacji Działalności Gospodarczych NACE (obowiązująca w UE). GUS aktualnie prowadzi konsultacje, które dotyczą nowej PKD 2025, a zmiany mają dotyczyć głównie piątego znaku PKD.

Polska Klasyfikacja Działalności cechuje się niezwykle szerokim zastosowaniem w obrocie gospodarczym - pozwala przede wszystkim określić to, w jakiej branży działa dana firma i odpowiednio sklasyfikować przedsiębiorstwo w rejestrze urzędowym. Nic więc dziwnego, że dokładne odzwierciedlenie faktycznych informacji jest na wagę złota. Nie ma mowy o pozostawieniu pola do nadinterpretacji zakresu sprzedaży towarów lub usług. Jeżeli dojdzie do rozszerzenia zakresu prowadzonej działalności, należy zaktualizować dane w KRS lub CEIDG. Dzięki temu uzyskamy pewność, że działamy zgodnie z przepisami prawnymi. 

Jak widać, PKD jest niezwykle cenną klasyfikacją, która daje nam wiele ważnych informacji. Więcej o nim na Poradniku Przedsiębiorcy.

 

Skomentuj



joomla

 Żuławy TV - Regionalna Telewizja z powiatu nowodworskiego.

+48 513 829 291  kontakt@zulawytv.pl