Wydanie nr 338 / 2024   

 

niedziela, 28 maj 2023 23:03

Szkoła Podstawowa w Tujsku w programie "Być jak Ignacy"

Napisał
byc jak Ignacy Tujsk byc jak Ignacy Tujsk
 
Szkoła w Tujsku realizuje program edukacyjny  „BYĆ JAK IGNACY” 
 
W bieżącym roku szkolnym uczniowie Szkoły Podstawowej w Tujsku po raz kolejny przystąpili do programu „Być jak Ignacy”. Koło „Dzieci Nauki”, w skład którego wchodzili uczniowie z klas 7 i 8, zgłębiało wiedzę m.in. z zakresu fizyki i chemii. Podczas zajęć uczestnicy Koła zapoznali się z życiem i osiągnięciami Marii Skłodowskiej-Curie- jednej z najwybitniejszych postaci świata nauki.
 
Maria urodziła się w Warszawie w roku 1867. Od dziecka wykazywała zdolności zarówno do przedmiotów ścisłych, jak i humanistycznych. Bardzo szybko nauczyła się czytać, płynnie posługiwała się czterema obcymi językami. Po studiach na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym paryskiej Sorbony poślubiła naukowca Piotra Curie, z którym miała dwie córki: Irenę i Ewę. Maria, prowadząc wraz z mężem badania nad minerałami promieniotwórczymi, odkryła dwa nowe pierwiastki, które nazwała rad i polon. Za to spektakularne odkrycie w 1903 roku małżeństwo otrzymało Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Po tragicznej śmierci męża w 1906 roku Maria objęła katedrę na Sorbonie i kontynuowała badania naukowe, co 5 lat później przyniosło jej samodzielną Nagrodę Nobla, tym razem w dziedzinie chemii. Maria opracowała teorię promieniotwórczości i technikę rozdzielania izotopów promieniotwórczych. Dzięki jej odkryciu powstała radiochemia – nowa gałąź chemii.
 
 
Poza działalnością naukową Skłodowska poświęcała się także działalności organizacyjnej i społecznej: współtworzyła Pracownię Radiologiczną Warszawskiego Towarzystwa Naukowego oraz zainicjowała powstanie Instytutu Radowego w Paryżu. Podczas I wojny światowej czynnie zaangażowała się w pomoc i dzięki jej staraniom powstało około 200 stacji radiologicznych. Ponadto przekazała armii francuskiej 20 ruchomych ambulansów rentgenowskich.
 
 
Kilkadziesiąt lat pracy z radem odcisnęło swoje piętno na zdrowiu noblistki. Skłodowska-Curie zmarła 4 lipca 1934 r. na ostrą białaczkę leukopeniczną wywołaną chorobą popromienną.
 
 
Maria Skłodowska – Curie była osobą wyjątkową. Pozostaje jedyną kobietą, która Nagrodę Nobla otrzymała dwukrotnie, a także jedyną uhonorowaną w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych (fizyka i chemia). To jedyna osoba na świecie, która otrzymała Nagrodę Nobla z chemii, mimo iż jej nie studiowała. Była także pierwszą kobietą profesorem na Sorbonie.
 
byc jak Ignacy tujsk (2)
byc jak Ignacy tujsk (3)
byc jak Ignacy tujsk (4)
byc jak Ignacy tujsk (5)
byc jak Ignacy tujsk (6)
byc jak Ignacy tujsk (7)
byc jak Ignacy tujsk (8)
byc jak Ignacy tujsk (9)
byc jak Ignacy tujsk (1)
temat 3
IMG-20230524-WA0000
Previous Next Play Pause

Skomentuj