Spektakl o Eugeniuszu Bodo. „Obywatel Junod” w Żuławskim Ośrodku Kultury
W sobotę 4 marca w Żuławskim Ośrodku Kultury będzie można obejrzeć spektakl „Obywatel Junod” w reżyserii Jakuba Kornackiego. Przedstawienie podejmuje wielowątkową historię śmierci jednego z najwybitniejszych twórców polskiego kina przedwojennego Eugeniusza Bodo. Początek o godz. 18:00.
Bezpłatne bilety na przedstawienie można odebrać w Żuławskim Ośrodku Kultury lub zarezerwować online w serwisie biletyna.pl.
Historia ostatnich dni Eugeniusza Bodo przez długie lata owiana była tajemnicą. Do 1989 roku w społeczeństwie krążyło wiele różnych, wykluczających się wersji wyjaśniających okoliczności śmierci artysty. Dopiero rozpad Związku Radzieckiego umożliwił dotarcie do akt NKWD, z których wynika, że Bodo zmarł z wycieńczenia w dalekiej Archangielskiej Obłasti. Narracja spektaklu zbudowana jest wokół przesłuchań Bodo, którego funkcjonariusze NKWD oskarżają o działalność szpiegowską.
Sytuacja przybiera obrót potwornie surrealistyczny, gdy okazuje się, że dowodami na rzekome szpiegostwo mają być... filmy, które aktor współtworzył! Dramaturgię zdarzeń potęguje rodzaj fatum, które zdaje się kreować okoliczności działające na niekorzyść bohatera wbrew wszelkim zasadom logiki. Autentyczna historia bożyszcza przywodzi na myśl skojarzenia z prozą takich mistrzów pióra jak Michaił Bułhakow czy Franz Kafka. Sceny śledztwa przeplatane są retrospektywami z czasów, gdy Bodo święcił rekordy popularności na planach filmowych i na scenach kabaretów w Polsce i Rosji. Publiczność będzie mogła również usłyszeć wykonania takich przebojów jak „Sex appeal” czy utworów nieco mniej rozpoznawalnych.
Za scenariusz i reżyserię odpowiada Jakub Kornacki, opracowanie muzyczne stworzył Artur Guza, a wizualizacje Szymon Gajdamowicz. Na scenie wystąpią: Rafał Ostrowski (rola tytułowa), Jakub Kornacki, Krzysztof Bartoszewicz, Oksana Terefenko, Piotr Srebrowski, Mateusz Deskiewicz, Paweł Kamiński, Agnieszka Skawińska, Agnieszka Brenzak, Krzysztof Stasierowski i Zbigniew Bajor.
Organizatorem i pomysłodawcą spektaklu jest Instytut Pamięci Narodowej, współorganizatorem wydarzenia: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce.