Wydanie nr 92 / 2023   

 

środa, 18 styczeń 2023 00:14

Gmina Sztutowo. Nowy obiekt muzealny. Darowizna dla Muzeum Stutthof Wyróżniony

Napisał
Po prawie czterech latach starań Gmina Sztutowo uzyskała akceptację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie przyjęcia przez Muzeum Stutthof w Sztutowie darowizny od Gminy Sztutowo w postaci działki nr 404 wraz z zabytkową nieruchomością tj. Nową Kuchnią Obozową.
 
 
Muzeum Stutthof, we współpracy z Gminą Sztutowo, włącza działkę wraz z Nową Kuchnią Obozową  w swoje struktury. W poniedziałek, 16 stycznia br. wójt gminy Sztutowo Robert Zieliński otrzymał w tej sprawie pismo z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
 
-Długa droga, którą pokonała Gmina Sztutowo do sfinalizowania sprawy dobiega końca. Liczymy, że Muzeum Stutthof, które było i jest zaangażowane w przejęcie obiektu - stworzy nowe, ważne miejsce, które docelowo będzie służyć wszystkim odwiedzającym Muzeum Stutthof w Sztutowie.
-W tym miejscu składamy podziękowania Panu Piotrowi Tarnowskiemu Dyrektorowi Muzeum Stutthof w Sztutowie oraz całemu zespołowi Muzeum Stutthof za wszelkie wsparcie naszej, wspólnej, ważnej dla państwa polskiego inicjatywy- czytamy na stronie Gminy Sztutowo.
 

Dzisiejszy Pomnik Zagłady – Muzeum Stutthof nie obejmuje terenu całego, dawnego obozu, który miał powierzchnię ok 120 hektarów. Teren dzisiejszego muzeum to ok. 20 hektarów z m.in. dawnym budynkiem komendantury, komorą gazową i krematorium, a także tzw. „stary obóz”, „obóz żydowski”, budynek krematorium oraz obozowa szklarnia.

Nieistniejące części obozu, zalesione po wojnie znajdują się dziś w zarządzie Lasów Państwowych. Istniejące obiekty, których nie włączono w jego zasoby  – willę komendanta, tzw. Nową Kuchnię, czy tereny zakładów DAW  przejęła Gmina Sztutowo.

Kuchnia Obozowa to obiekt, którego budowa rozpoczęła się w 1944 roku i nigdy nie została ukończona. Naziści chcieli w tym miejscu urządzić miejsce przygotowywania posiłków dla 100 tysięcy więźniów obozu Stutthof. Obiekt z każdym rokiem ulega coraz większej degradacji. W nieco lepszej kondycji znajdują się byłe hale produkcyjne Deutsche Ausrustungswerke (DAW), które jeszcze w latach 90 pełniły funkcję magazynów zbożowych. Obecnie także pełnią funkcją magazynowe, ale już na znacznie mniejszą skalę i również wymagają gruntownego remontu (w szczególności dachu).

 

Skomentuj