W tym roku organizatorzy postanowili wybrać hasło „Pokój i dobro", ponieważ w ten sposób pragną zwrócić uwagę właśnie na gwiazdę, która była znakiem i przewodnikiem dla mędrców w drodze do Jezusa. – Wędrując za gwiazdą, będziemy śpiewać kolędy i zastanawiać się nad znaczeniem tego znaku wspomnianego w Ewangelii wg św. Mateusza.
ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI
Przypadająca w kościele katolickim 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana jest także „świętem Epifanii’ lub „świętem Trzech Króli’. Jest ona jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół. Od 2011 roku jest to w Polsce dzień wolny od pracy, podobnie jak i w innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii.
Obchodom uroczystości towarzyszy wystawianie jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. Pierwszy Orszak Trzech Króli w Polsce ruszył w roku 2009. Podobne orszaki organizowane są obecnie także za granicą. Najważniejszym punktem świętowania jest msza święta, która rozpoczyna lub kończy orszak- Cieszy bardzo, że udało się zaangażować kolejne sołectwo - tym razem, będzie z nami Lubieszewo, które przygotuje jedną scenę oraz poczęstunek. Jedną ze scen przygotowują aktorzy amatorzy (właściwie to aktorki) z Teatru przy ŻOK i osoby (takie DOBRE DUSZE) sympatyzujące z Fundacją MIKAEL, którą ja reprezentuję - mówi Filip Pałubicki.- Trzej Królowie to mężczyźni z Rycerzy Kolumba, a nasza Święta Rodzina to już tradycyjnie państwo Malinowscy (Ewelina i Marcin). Wolontariat to młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1. Wiele innych, nie widocznych kwestii to członkowie Akcji Katolickiej z NDG- dodaje.
Orszak wyjdzie spod kościoła Przemienienia Pańskiego w Nowym Dworze Gdańskim i przejdzie ulicami miasta do stajenki pod Żuławski Ośrodek Kultury o godz.12.00.
Organizacją orszaku zajmuje się od początku Fundacja Mikael.