Wydanie nr 330 / 2022   

 

środa, 16 listopad 2022 10:59

Chciała sprzedać podręczniki przez OLX. 15-latka dała się oszukać i z konta jej mamy zniknęło blisko 5 tysięcy złotych.

Napisane przez KPP Nowy Dwór Gd
Metody oszustw są wciąż podobne i choć wydaje się, że jest już powszechnie znane, to wciąż trafiają się osoby, które dają się na nią oszukać.
 
14 listopada do Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Gdańskim zgłosiła się 49-latka, która zgłosiła, że córka została oszukana wystawiając do sprzedaży przedmioty. Sposób działania był podobny jak zazwyczaj. Osoba wystawiła do sprzedaży przedmiot na platformie OLX. Następnie kontaktował się z nią potencjalny kupujący, często przy wykorzystaniu aplikacji WhatsApp bądź SMS z propozycją kupienia.
 
Po otrzymaniu zgody sprzedający otrzymywał od kupującego SMS o treści „Twój produkt został zakupiony”, a następnie został wysłany link. Po kliknięciu w link, łudząco podobny do strony prawdziwego banku, trzeba podać imię i nazwisko, nr karty płatniczej, datę ważności karty. 15-latka poprosiła swoją mamę o podanie danych wrażliwych, które były potrzebne do zalogowania. 49-latka podała swojej córce wszystkie dane, która na bieżąco uzupełniała w podanym linku. Po chwili do kobiety przyszło powiadomienie, że z jej konta zniknęła kwota w wysokości 4999 złotych.
 
 Pamiętajmy, że oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego tak samo, jak i każdą inną stronę, również naszą. Zwróćmy również uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujemy dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie, a przede wszystkim nie klikajmy w żadne linki przesyłane nam przez nieznane osoby. Jeżeli kupującemu zależy na nabyciu przedmiotu, który oferujemy do sprzedaży, prześle nam pieniądze na nr konta, bez konieczności wpisywania danych na innych stronach!
 
Żródło: KPP Nowy Dwór Gd

Skomentuj

1 komentarz

  • Link do komentarza SzyderczyUsmiech środa, 16 listopad 2022 15:37 napisane przez SzyderczyUsmiech

    Hahahaha, te młode głupie niby dorosłe dziewczynki ... Bardzo dobrze... Co za idiota daje dostęp do konta takiemu szczylowi... Nauczka na przyszłość i szczęście, że nie więcej

    Raportuj