Wydanie nr 273 / 2022   

 

wtorek, 30 sierpień 2022 12:52

Rusza policyjna akcja „Bezpieczna droga do szkoły”

Napisał

Czas wakacji i związanego z nimi wypoczynku powoli się kończy. Nowodworscy policjanci, jak co roku, podejmują szereg działań, aby zapewnić dzieciom i młodzieży bezpieczeństwo podczas zbliżającego się okresu szkolnych zajęć.

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego rusza ogólnopolska akcja pn. „Bezpieczna droga do szkoły". Policjanci w ramach działań wyprzedzających już teraz sprawdzają tereny wokół placówek oświatowych. Funkcjonariusze kontrolują przede wszystkim stan oznakowania przejść dla pieszych, a także rozmieszczenie znaków drogowych i innych urządzeń bezpieczeństwa ruchu.

Podczas działań funkcjonariusze ruchu drogowego oraz prewencji będą zwracać uwagę na pieszych i rowerzystów, którzy są częściej narażeni na różnego rodzaje zagrożenia, zwłaszcza w okresie wzmożonego ruchu kołowego. Mundurowi swoją obecnością będą przypominać kierującym o zachowaniu szczególnej ostrożności w miejscach przemieszczania się uczniów do szkół i przedszkoli.

Pamiętajmy, jak ważne jest, aby dzieci były odpowiednio przygotowane do pokonania własnej drogi do szkoły. Powinny znać wszystkie niebezpieczne miejsca, które mogą napotkać, zmierzając na lekcje. Rodzice i opiekunowie muszą zaangażować się w proces uświadamiania najmłodszym zagrożeń, jakie mogą spotkać podczas drogi do szkoły. Upewnijmy się, że nasze pociechy wiedzą, gdzie przechodzić przez jezdnię i w jaki sposób. By zwiększyć bezpieczeństwo dzieci, ich ubrania oraz plecaki wyposażmy w widoczne po zmroku odblaskowe elementy.

 

Bezpieczna droga do szkoly grafika KGPJeszcze przed pierwszym dzwonkiem każdy z opiekunów może pokazać swoim podopiecznym, jak wygląda ich własna bezpieczna droga do szkoły:


- przejdźmy z naszymi dziećmi całą trasę prowadzącą do szkoły. Pokażmy, gdzie są przejścia dla pieszych, gdzie jest sygnalizacja świetlna,
- pokażmy, na co uczeń powinien zwrócić uwagę, gdy będzie zmierzał na lekcje,
poinstruujmy, jak należy się zachować, dochodząc do przejścia dla pieszych, w którą stronę należy spojrzeć, zanim wejdziemy na „pasy”,
- wskażmy, jakie warunki należy spełnić, aby bezpiecznie pokonać przejście dla pieszych,
pamiętajmy, że najbezpieczniejsza droga do szkoły nie oznacza wcale tej najkrótszej.

Niech droga do szkoły będzie bezpieczna dla każdego.

Skomentuj